Francie bojuje proti světelnému znečištění povinnými zhasínáním. Chalupa to označil za "tmářství"

Obchody, úřady a další nebytové budovy budou muset od 1. července zhasínat vnitřní světla nejpozději hodinu po odchodu posledního pracovníka. Veškerá venkovní osvětlení úřadů a obchodů včetně výloh se budou muset vypnout nejpozději hodinu po půlnoci. Místní úřady budou moci udělovat výjimky, například o Vánocích.
Česká republika podle ministra životního prostředí žádný podobný krok neplánuje. "České ministerstvo životního prostředí se nebude účastnit politiky, kdy se lidem bude nakazovat, kdy mají svítit, kdy mají chodit na toaletu, kolik toho mají sníst a jak dlouhé sukně mají dámy mít. Tento direktivismus a tmářství odmítáme. Máme poněkud jiné starosti, než toto regulovat," uvedl pro server Idnes ministr Tomáš Chalupa.
Úprava také říká, že znovu rozsvítit vnější osvětlení budou obchody moci od sedmi hodin ráno, nebo nejdříve hodinu před otevřením, pokud jejich pracovní doba začíná dříve. Stejně tak osvětlení fasád nebude moci být v provozu dříve než po západu slunce.
Opatření umožní uspořit podle ministerstva ročně 2 terawatthodiny elektřiny, což je prý množství, které za stejné období spotřebuje 750 000 domácností. Díky zhasínání se má také snížit emise skleníkových plynů Francie o 250 000 tun ročně. Francie se tak podle ministryně ekologie, udržitelného rozvoje a energetiky Delpine Bathové stane průkopnická země v prevenci proti světelnému znečištění. To narušuje ekosystémy i spánek obyvatel.
Líbí se Vám Ekolist? Nebo jen chcete udržet možnost si na něm diskutovat?
Ministerstvo uvádí, že noční umělé osvětlení může podstatně narušovat řadu ekosystému a to kvůli změnám, které způsobuje komunikaci mezi druhy, narušuje migraci, reprodukční cykly nebo lov nočních predátorů. Podle ministerstva je také potřeba vzít v úvahu možný negativní vliv celonočního osvětlení na spánek lidí.
Vláda vyhodnotí účinnost a dopady nového opatření v lednu příštího roku. Na tuto bilanci se podle serveru UsineNouvelle zvlášť připravují podnikatelé z resortu osvětlení, kteří s krokem nesouhlasí. Tvrdí, že úspory budou mnohem menší, než očekává vláda. Úspor elektřiny lze podle nich dosáhnout především tím, že se vymění zastaralá a energeticky náročná svítidla za nová. To by ale podle serveru stálo odhadem 800 milionů eur, pro vládu je tedy jednodušší nechat světla zhasnout.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Jděme dál - 2. 2. 2013 - Oto K.Zdeňku, právě jsem díky Vámi rozjitřené diskuzi zjistil, a jsem na to hrdý, že jsem levicový člověk!Jste zde zdá se jediný, kdo se k tématu vyjadřuje bez předsudků, tak tedy ohledně Vašich negativ: 1) Věřím, že kriminální živel páše své zločiny raději někde v temném parku a ne na hlavní ulici (kde bych svítící výlohy čekal nejspíše), kde beztak zůstane veřejné osvětlení - ale to asi ukáže následující zkušenost. 2) Omezení možnosti volby. Zhasnout musí všichni, nevidím v tom tedy žádné dramatické omezování. Stejně tak bychom mohli brblat, že nemůžeme parkovat na chodníku, že nemůžeme kouřit v MHD a podobně. Když jsou lidi rozumní, dohodnou se, co je vhodné a co ne. 3) Ztráta pro distributory elektřiny. Ano, ti mají jistě právo se ohradit. Dohromady však pro mě pozitiva výrazně převažují negativa a Francii v nastoleném kurzu fandím. I nedávné zavření nábřeží pro auta a nabídnutí pěším naznačuje, že Francie nastolila velmi sympatický směr přizpůsobování veřejného prostoru pro příjemnější žití ve městech. Škoda, že se u nás se současným ministrem (jeho odpověď jasně naznačuje, že se nenamáhal ani trochu přemýšlet, o čem je vlastně řeč) v nejbližší době na podobný přístup těšit nemůžeme. |