https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/frydek-mistek-instaluje-v-parcich-budky-chce-podporit-hnizdeni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Frýdek-Místek instaluje v parcích budky, chce podpořit hnízdění

22.2.2024 00:18 | FRÝDEK-MÍSTEK (ČTK)
Rehek domácí.
Rehek domácí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Frýdek-Místek chce podpořit hnízdění ptáků v tamních parcích. Radnice v nich nechá instalovat 30 odolných ptačích budek, které ptákům mají nahradit chybějící přirozené dutiny ve stromech. ČTK to řekla mluvčí magistrátu Jana Musálková Jeckelová.
 

Budky instalují Technické služby a město je nechalo vyrobit ze směsi betonu a dřevěných pilin. "Jde o velmi odolnou směs, která zajišťuje extrémní životnost v délce zhruba 25 let, zároveň je 'nedobytná' pro datlovité ptáky," uvedla mluvčí.

Budky mají i dobrou tepelnou izolaci.. "Materiál je paropropustný, dobře kompenzuje prudké změny teplot. Proto nedochází uvnitř ke kondenzaci vlhkosti a následně k hnilobě jako u standardních dřevěných budek," řekl náměstek Jiří Kajzar (Naše Město F-M).

Přirozené hnízdní dutiny ptáci nejčastěji nacházejí ve starých stromech. "Městské stromy však z mnoha důvodů žijí kratší dobu, a to kvůli zhoršenému ovzduší, prašnosti, otřesům půdy z automobilové dopravy, negativně na jejich růst působí také zpevněné plochy, solení komunikací a další vlivy. V parcích sice stromy žijí déle, ale zase na ně působí masivní rozrůstání jmelí, anebo je nezbytné je kácet z důvodu zajištění bezpečnosti pro kolemjdoucí," uvedla mluvčí.

Za pokácené stromy jsou sice ve většině případů vysazeny nové, ale mladé stromy nemohou využít ty druhy ptáků, které potřebují k rozmnožování hnízdní dutiny. "Proto je vyvěšování ptačích budek dobré náhradní řešení, i když ochrana starých doupných stromů, bude vždy na prvním místě,“ doplnil Kajzar.

V parcích přibudou dva typy budek. Budky pro malé ptáky, ve které najde zázemí třeba sýkora modřinka, sýkora uhelníček, sýkora parukářka nebo střízlík. Budky mají menší vletový otvor, takže drobní ptáci nejsou vytlačeni sýkorou koňadrou či jinými ptáky.

Druhým typem jsou budky pro větší ptáky, hnízdit v nich může například sýkora koňadra, sýkora lužní, sýkora babka, vrabec domácí, vrabec polní, rehek zahradní, lejsek černohlavý, bělokrký nebo brhlík lesní. U některých typů instalovaných budek je vletový otvor speciálně tvarovaný tak, aby znemožnil přístup predátorům, jako jsou kočky, kuny a velcí ptáci. Koncem roku chce město budky překontrolovat. Do budoucna by projekt chtělo rozšířit.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

22.2.2024 07:39
A také tam svítí v parcích přes celou noc ?
Jako to dělají už třetím rokem v Uhlířských Janovicích, na což zpěvní ptáčkové téměř zmizeli !
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

22.2.2024 09:35 Reaguje na smějící se bestie
světelný smog je problém všude. Je to hrůza.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.2.2024 07:44
V budkách mohou být i netopýři, není třeba vyrábět pro ně speciálně. Jinak bude asi lepší je rozvěsit v lesoparcích (podél Ostravice, Frýdecký les), neboť v dnešních parcích bývá leckde přemíra nevhodných ("okrasných"/bezhmyzích) dřevin (platan, tůje, "třešně", bobkovišeň, zlatý déšť), kde mortalita podvyživených mláďat bývá vysoká. Zatímco ve smíšeném lese v budkách po 50-100m bývá obsazenost i úspěšnost hnízdění téměř stoprocentní.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

22.2.2024 09:30 Reaguje na Karel Zvářal
nevím, ale nemají se ptačí budky také pravidelně každý rok čistit?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

22.2.2024 09:34 Reaguje na Karel Zvářal
možná se ptám divně, ale ptáci také mohou zaletět do okolí, takže jaký to má vliv jestli je v parcích nebo lesoparcích. Pohybují se v nějakém území různě velkém.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.2.2024 09:52 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Přírodní dutiny nikdo nečistí, kromě strakapouda/šplhavců, píšou, že i modřinka si čistí - nevím, neviděl jsem ji. Já budky čistím od jara do zimy, abych věděl, zda byla obsazena - podle staré/smíchané výstelky to nepoznám. A také kvůli parazitům, ti mají možná větší vliv, než vedle popisované bakterie. Narazil jsem včera na zapomenutou budku (po 10-ti letech), polovina dna upadlá, ale silná vrstva výstelky držela, koňadra v ní i spávala. Jak jsem ji čistil, rozpadla se mi pod rukami. Ani v přírodě všechna hnízdiště nejsou věčná... Jinak je hezké, že města toto podporují, jen to chce volit úživnější prostředí, než jsou sterilní parčíky s pár živořícími mrzáčky.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.2.2024 09:52 Reaguje na Karel Zvářal
od léta do zimy
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

22.2.2024 10:13 Reaguje na Karel Zvářal
díky za informaci.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

22.2.2024 10:20 Reaguje na Karel Zvářal
bych měl dotaz, co je nejlepší pro Rorýse při zateplování paneláku?
jsou různé budky a udělátka ale co na to Rorýs.
Na některých panelácích jsou asi budky umístěné vyloženě nevhodné neb se domnívám, že Rorýs by měl nalétat přímo a z volného prostoru.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.2.2024 10:24 Reaguje na Jaroslav Řezáč
S těmi rorýsy se to přehání, je jich poměrně dost, ale jakožto atraktivní druh je lidé rádi podporují. Jistě, rorýs potřebuje budku vysoko (+10m), a nesmí být v blízkosti stromy ani dráty.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

22.2.2024 10:58 Reaguje na Karel Zvářal
díky.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist