Green Week: novým trendem je ekologická veřejná správa
Ovšem témata probíraná na konferenci dávno přesahují obzor pouhé ochrany přírody. Jde také o ochranu „člověka před člověkem“, o snahu zmírnit negativní dopady lidské činnosti na životní prostředí i sociální oblast.
Aktuálními tématy jsou také tzv. "Green Public Procurement" a "Green Purchasing", neboli zelené veřejné zásobování a nakupování. Jde v širším smyslu slova o snahy, aby státní správa či samospráva využila svých možností a při pořizování zboží a služeb nutných pro svůj provoz dávala přednost výrobkům a službám šetrným k životnímu prostředí.
Pilotním městem v Unii, které začalo od roku 1999 důsledně používat tento způsob veřejné správy, je Vídeň. Její projekt ÖkoKauf zahrnuje pořízení úsporných žárovek do všech budov vídeňského magistrátu, do městských muzeí i mateřských školek, dále splachovadla šetřící vodou, používání recyklovaného papíru a šetření s ním, počítače s šetrným provozem. Dokonce i při veřejné soutěži na úklidové služby dala vídeňská radnice přednost firmě používající šetrné mycí prostředky.
Radnice také zajistila, aby jídelny mateřských i základních škol byly zásobovány produkty ekologického zemědělství a biopotravinami. „Tyto velké objednávky pomáhají ekologickým pěstitelům snížit cenu svých produktů, které jsou pak dostupnější i jednotlivcům,“ vysvětlila sociální rozměr projektu Eva M. Persyová z vídeňského magistrátu. Také vyvrací pochybnosti o byrokratické náročnosti projektu: „Vše jsme realizovali bez přijetí jediného zaměstnance navíc, děláme to vedle běžné pracovní náplně. Když je třeba, sejdeme se i po pracovní době,“ vysvětlila.
Eva Persyová také podotkla, že bylo nutné přeškolit úředníky magistrátu, aby také změnili své chování. Nestačí, že nová technika umí šetrný provoz, musí se s ní také zacházet tak, aby svou funkci mohla splnit. Způsobů je mnoho, šetřit tonerem, tisknout na obě strany papíru, vypínat počítač při odchodu z pracoviště atd.
Podle jiného přednášejícího, Christopha Erdmengera z Mezinárodní rady pro místní ekologické iniciativy (ICLEI), by se ročně dalo ušetřit až 60 milionů tun oxidu uhličitého, kdyby všechny evropské veřejné instituce přešly na zelený způsob hospodaření. V případě počítačové techniky to není malý potenciál – veřejné instituce v EU prý ročně nakupují počítače za 2,8 milionu euro, což tvoří 12 % trhu.
Erdmenger se domnívá, že integrací zelených způsobů hospodaření v různých městech Evropy by mohlo mít ještě výraznější užitek. Proto jeho organizace přišla s projektem LEAP, který prakticky zkouší to, co vídeňská radnice, ale v koordinaci 12 evropských měst.
Více informací o tomto projektu naleznete na http://www.iclei-europe.org/index.php?id=LEAP.
Cestu zpravodajky EkoListu po drátě do Bruselu hradila Evropská unie
reklama