https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/greenpeace-povazuje-novy-zeleny-plan-evropske-komise-za-spravnou-cestu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Greenpeace považuje nový zelený plán Evropské komise za správnou cestu

12.12.2019 00:25 | PRAHA (ČTK)
Zřízení fondu pro podporu regionů závislých na energii z fosilních paliv, evropský klimatický zákon či uhlíková cla považuje ekologická organizace Greenpeace ČR za cestu správným směrem. / Ilustrační foto
Zřízení fondu pro podporu regionů závislých na energii z fosilních paliv, evropský klimatický zákon či uhlíková cla považuje ekologická organizace Greenpeace ČR za cestu správným směrem. / Ilustrační foto
Zřízení fondu pro podporu regionů závislých na energii z fosilních paliv, evropský klimatický zákon či uhlíková cla považuje ekologická organizace Greenpeace ČR za cestu správným směrem. Ve vyjádření pro ČTK to uvedl Jan Freidinger. Předsedkyně sněmovního výboru pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti) na twitteru uvedla, že přeshraniční uhlíková daň může srovnat podmínky pro evropské podniky čelící konkurenci z jiných kontinentů. Klimatický plán označovaný jako Evropská zelená dohoda, který obsahuje tyto návrhy, včera představila šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Strategii podporuje také Svaz moderní energetiky.
 

Mezi první evropská opatření bude patřit návrh normy zavazující unii ke klimatické neutralitě či vytvoření fondu pro podporu regionů závislých na energii z fosilních paliv. Mezi země, které by z něj mohly čerpat, patří Česko. Fond má podle von der Leyenové vyvolat investice v hodnotě 100 miliard eur (2,5 bilionu korun).

"Fond pro spravedlivý přechod je obrovskou příležitostí pro financování hospodářské obnovy regionů dříve závislých na těžbě uhlí, jako jsou např. Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj," uvedl na twitteru europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti).

"Je to samozřejmě z pohledu států, které jsou chudší nebo je pro ně obtížnější dosáhnout uhlíkovou neutralitu, dobré, že na to dostanou peníze. Nicméně často jde o země, které s dotacemi zacházejí velmi flexibilně," uvedl Freidinger. Fond má ale podporu Greenpeace.

"Závazek EU pomoci financovat proměnu energetiky ve státech s vysokým podílem uhlí, mezi které patří také Česká republika, lze pak chápat jako nový Marshallův plán pro východní Evropu. Česko může získat miliardy eur, za které lze zvýšit energetickou účinnost naší ekonomiky a zajistit dostatek zelených zdrojů energie, které ji budou pohánět," poznamenal programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

Co se týče přeshraniční uhlíkové daně, která má být uvalena na dovozy zboží znečišťujícího ovzduší, jde podle Freidingera o jeden z nejsilnějších nástrojů, jak Evropa může ovlivňovat klimatickou politiku mimo unii. "Přeshraniční uhlíková daň může srovnat podmínky pro evropské podniky čelící neekologické konkurenci z jiných částí světa. Typicky dovoz levné čínské oceli, která ničí české oceláře, si o to dost říká," napsala Balcarová.

Nový evropský klimatický zákon má zavázat členské země EU dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. Uhlíková neutralita znamená, že každá země zneutralizuje tolik emisí, kolik vyprodukuje. Premiér Andrej Babiš (ANO) včera uvedl, že náklady na její dosažení v Česku budou činit 675 miliard korun. EU by to podle něj měla zohlednit v příštím rozpočtovém období. Státní tajemnice pro evropské záležitosti Milena Hrdinková v úterý uvedla, že Česko se k závazku zatím přihlásit nemůže.

"Klimatický zákon podporujeme, je to cesta, jak z cílů a strategií na papíře udělat právně závazné dokumenty," napsal Freidinger.

Podle informací agentur Reuters a DPA by v Evropské zelené dohodě měly být také body týkající se rozšíření systému obchodování s emisními povolenkami na námořní a leteckou dopravu či zpřísnění závazků snížení emisí skleníkových plynů k roku 2030 na 55 procent oproti hodnotám z roku 1990. Dosud byl plán zemí EU omezit v této lhůtě emise skleníkových plynů o 40 procent. "Závazek na snížení je nedostatečný, do roku 2030 bychom měli snížit emise v EU o 65 procent," míní Freidinger.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

12.12.2019 15:22
Když už ten fond bude, tak by se z něj dala zafinancovat ta jaderná elektrárna, kterou stejně budeme stavět. Zelení budou rádi, že nevypouštíme uhlík a ostatní ocení stabilní zdroj elektřiny nehyzdící prostředí.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist