Greenpeace se v USA obává bankrotu, pokud soud uzná nároky firmě Energy Transfer
Protesty proti potrubí poblíž siouxské rezervace Standing Rock tehdy přilákaly tisíce lidí, Greenpeace ale tvrdí, že tyto protesty nevedl. Žaloba také podle názoru hnutí ohrožuje svobodu slova. Greenpeace uvedl, že "by mohl čelit finančnímu krachu, který by ukončil více než 50 let ekologického aktivismu", pokud soudní spor prohraje.
Soudní proces, který iniciovala společnost Energy Transfer, se koná v Mandanu ve státě Severní Dakota. V pondělí začal výběrem poroty a očekává se, že celý proces potrvá asi pět týdnů.
Žaloba obviňuje Greenpeace z nezákonného a násilného plánu způsobit finanční újmu společnosti Energy Transfer a fyzickou újmu jejím zaměstnancům a infrastruktuře. Firma také v žalobě uvádí, že se Greenpeace snažil bránit výstavbě ropovodu Dakota Access Pipeline, případně výstavbu narušit.
Společnost Energy Transfer podala podobnou federální žalobu v roce 2017 a tvrdila v ní, že demonstranti porušili zákon o vydírání a korupci – ten se využívá při obviněních proti skupinám organizovaného zločinu. Soudce tehdy případ zamítl. Tentokrát se ale sporem zabývá soud v Severní Dakotě, což je tradičně konzervativní stát.
Provozovatelem ropovodu Dakota Access Pipeline je společnost Energy Transfer Partners. Na projektu se podílely také firmy Phillips 66, Enbridge a Marathon Oil. Potrubí vede pod povrchem, začíná v Severní Dakotě a vede přes státy Jižní Dakota a Iowa do státu Illinois. Ropovod je schopen přepravit až 750.000 barelů ropy denně.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Petr Elias
28.2.2025 14:23 Reaguje na pavel peregrinPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
pavel peregrin
28.2.2025 18:02 Reaguje na Petr EliasPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Radim Polášek
28.2.2025 19:59Jiří Kvítek
28.2.2025 20:00Způsobí-li jinému škodu, nemůže se divit, že je hnán k odpovědnosti.
Pak už je to jenom na soudu, jak to vyhodnotí...