Guardian: Rusko hodlá prodávat lesy
Ve středu Kreml rozhodl o přehodnocení zákona o státním vlastnictví ruských lesů. Nyní jej projednává Ministerstvo přírodních zdrojů tak, aby bylo možné rozprodat je soukromým podnikům. Odhadovaný zisk z prodeje se pohybuje kolem 146 miliard dolarů. Ochránci životního prostředí se obávají dopadu na ekosystém celé planety a zvláště vysokého zhoršení kvality ovzduší v Evropě.
Andrej Ptichnikov, koordinátor pro otázku lesů ruské pobočky WWF, říká: "V Rusku se nachází 22 % lesních porostů planety. Je to velice důležitá část pro klimatickou stabilitu i globální biodiverzitu, protože zde žije mnoho ohrožených druhů živočichů a rostlin. Podle některých odhadů absorbují ruské lesy 15 % celosvětové produkce oxidu uhličitého i oxidu uhelnatého. Lesy poskytují obrovské množství kyslíku nejen pro Evropu, ale pro celý svět."
Zákon o lesích je nechvalně proslulý jak mezi ochránci, tak mezi byrokraty pro jeho neprůhlednost a špatné hospodaření se státním majetkem. Nový koncept počítá se změnou stávajících pravidel, které umožňují vládě pouze pronajímat lesy soukromým firmám maximálně na 49 let. Kreml by rád viděl legistaltivní úpravu, která mu umožní rozprodat co největší množství porostů. Nový zákon poskytuje příležitost koupit lesy přímo, nebo si je pronamout k užívání na 99 let a pak je odkoupit. Vláda doufá, že nová právní úprava by mohla být parlamentem schválena 1. listopadu 2003. Mluvčí Alexandra Beljakova, předsedy parlamentního výboru přírodních zdrojů, který spolupracoval na konečném znění návrhu zákona, tvrdí, že při standardním typu hospodaření, by mělo být zachováno 80 % porostů.
Podle Andreje Ptichnikova by nový návrh mohl mít alespoň jeden pozitivní dopad. Když bude firmám les pronajat na 99 let, budou mít větší zájem na trvale udržitelném rozvoji hospodaření. Na druhou stranu nastane větší zájem o koupi pozemků ze strany stavebních firem. "Je zde velké množství velkých podniků, které mají zájem o lesy v okolí velkých měst," říká Ptichnikov. Legistaltivní úprava však zřejmě nebude cestou k rozumnějšímu hospodaření s lesními porosty. Největším problémem jsou stání úředníci, často jsou ti samí zodpovědní jak za komerční využívaní, tak za ekologický dohled nad lesy.
Podle článku Nicka Patona Walshe The Guardian 19. 09. 2003.
reklama