https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/guardian-toxicky-odpad-tezce-poskozuje-italsky-venkov
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Guardian: Toxický odpad těžce poškozuje italský venkov

18.10.2004 10:50 | PRAHA/CASERTA (EcoMonitor)
Okolo Caserty, města severně od Neapole, jsou rozlehlá pole, pastviny a plantáže tabáku. Na první pohled tato úrodná, sluncem prohřátá italská krajina vypadá ideálně. V zemi se však skrývá jedovaté tajemství. Každý týden sem totiž náklaďáky přivážejí staré pneumatiky, azbest, staré baterie a chemický odpad a vyklápějí je do různých jam, prohlubní a pod mosty, píše deník Guardian.
 

„S třetinou italského odpadu se nakládá nelegálním způsobem a právě v Campagni ho končí hodně,“ říká Donato Ceglie, prokurátor pro vyšetřování „ekomafie“ odpovědné za černé skládky. Paolo Russo, neapolský senátor, který předsedá parlamentní komisi zabývající se obchodem s odpadem, řekl: „Odpad se sem přiváží dennodenně po silnicích. Nepadá přece z nebe. Ale vypadá to, že bychom tomu dokázali zabránit pouze vojenskou operací.“

V kritickém trojúhelníku mezi městy Qualiano, Giugliano a Villaricca na svazích Vesuvu je noční obloha mnohdy osvětlena balíky starého oblečení nasáklého toxickými roztoky, které spaluje zločinecká organizace Camorra. Množí se důkazy o tom, že nakládání s odpadem se stalo pro mnoho mafiánských klanů výnosným obchodem. Jeden z vyšetřovaných mafiánů pyšně oznámil policistům: „Já dokážu měnit odpad ve zlato.“

Skládkování toxických odpadů a ilegální stavění jsou v ziskovosti hned za obchodem s drogami a zbraněmi a jsou mnohem méně rizikové, říkají vyšetřovatelé. Úřady stále pátrají odhadem po 13 100 tunách toxického odpadu, který „zmizel“ během minulého roku.

Černé skládky se neobjevují pouze v Casertě. V jiných částech země se stávají případy, že farmář rozptýlí tuny chemického odpadu po svých polích v domněnce, že jde o „zkoušku hnojiva zdarma“.

V okolí Caserty úřady napočítaly 152 kontaminovaných „jezer“, která se objevila v devadesátých letech, když mafie potřebovala tuny písku pro ilegální výstavbu a následně do jam odložila chemický odpad. Vyšetřování dosud odhalilo v Campagni 1200 černých skládek a okolo 5000 v celé Itálii. Odhaduje se, že zemědělská krajina, lesy a sídla celkem v rozloze Walesu jsou kontaminovaná a neměla by být zemědělsky využívaná a přístupná veřejnosti.

Farmáři z Caserty se obávají, že dříve nebo později toxiny zničí jejich živobytí. „Stačí jedna skládka navíc a hodnoty toxinů v buvolím mléce překročí zdravotní limity,“ říká Ettore Corvino z farmářské organizace Coldiretti v Casertě.

Situace začíná být alarmující. Mezi květnem roku 2002 a prosincem roku 2003 místní úřady vyhlásily 18 lokalit, kde se musí zrušit pastviny, protože zde byly zaznamenány nebezpečné hodnoty toxinů v mléce dobytka a ovcí. Více než 10 000 zvířat bylo vybito a 9 000 tun kontaminovaného mléka zlikvidováno. Vědci již léta varují, že půda a voda jsou zde kontaminované. Oficiální úřady to však potvrdily až teď. „Toxiny byly již nalezeny v mléce a také v krmné kukuřici,“ řekla Michele Bonomová, ředitelka regionální pobočky Legambiente.

Zdraví místních lidí je vážně ohroženo, dodává. Není zde však žádný důkaz o tom, že by jíst produkty z tohoto regionu znamenalo zvýšenou pravděpodobnost zdravotních problémů.

Alfredo Mazza, vědec z národní rady pro výzkum, věří, že skládky toxického odpadu mohou za řadu úmrtí na rakovinu v regionu. Začal sbírat data o rakovině poté, co v Nole, městě kde bydlí, došlo k alarmujícímu množství úmrtí. Zjistil, že v regionu je dvakrát větší výskyt rakoviny jater než v celoitalském průměru, u žen dokonce třikrát větší. Řekl: „Krajina je tady tak těžce poškozená ilegálním skládkováním, že je prakticky neobyvatelná. Místní lidé si neuvědomují, že jsou otrávení. A úřady nechtějí, aby to lidé věděli.“

V 16 italských regionech bylo již 130 obchodníků s odpadem uvězněno a 147 společností je vyšetřováno. V mnoha případech však chybí důkazy. Když se dostane toxický odpad do rukou mafie, jeho značení je odstraněno a ti kdo vidí, jak je skládkován, jsou zastrašováni, aby mlčeli. „Lidé mají dojem, že organizovaný zločin se podařilo vymýtit,“ říká. „Mafie je však naživu a daří se jí dobře. Stává se skrytější, inteligentnější a bohatší než kdy dříve.“

Podle článku Sophie Arieové na Guardian ze dne 14. 10. 2004


reklama

 
Hana Hermová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist