https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/guardian-vzacne-africke-stromy-konci-jako-drevene-uhli
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Guardian: Vzácné africké stromy končí jako dřevěné uhlí

25.9.2003 14:39 | PRAHA/ADDIS ABEBA (EcoMonitor)
Kvůli neklesající poptávce po zemědělské půdě a neustále se rozšiřujícímu kácení lesních porostů jsou ohroženy tisíce vzácných druhů rostlin v afrických státech, varovali v úterý přední světoví botanici.
 

Téměř 4 500 druhů vzácných kvetoucích rostlin je v Africe blízko naprostému zničení. Na kontinentě je přitom popsáno a zdokumentováno na 45 000 druhů rostlin, jedna pětina celosvětové flóry. Ničení postupuje tak rychle, že některé velmi vzácné druhy mohou být ztraceny dříve, než je někdo objeví. Tyto informace zazněly na konferenci konané University of Etiopia, které se zúčastnili vědci z 35 zemí světa.

"O velkém nebezpečí pro rostlinné druhy nemusíme pochybovat," říká Sebsebe Demisse, vedoucí Etiopského projektu flóry. Podle něj je hlavní příčinou neustálý hlad jak po nové půdě vhodné k pěstování plodin, tak neustálá potřeba rozšiřujících se měst a s tím spojená poptávka po stavebních parcelách. Jeho snahou je přimět vlády afrických států, aby vzaly nebezpečí ztráty rostlinné rozmanitosti na vědomí a měly odvahu přijmout politiku ochrany a regulovaného pěstování vzácných druhů." Politiků máme dostatek, ale potřebujme aby začali něco dělat".

Podle profesora Sebsebe se o Africe hovoří především v souvislosti s neustálými válkami, hladomorem nebo chudobou, což zakrývá fakt jak nesmírně bohatou rostlinou říší se kontinent může pochlubit. Jenže i když je více než jedna třetina plochy porostlá lesy, chráněné oblasti nezabírají více než 10 % Afriky.

Ve veřejném projevu prohlásil etiopský prezident Girma Wolde Giorgis, že během svého života viděl, jak mu krajina v Etiopii v pravém slova smyslu zmizela před očima. Stromy byly pokáceny, aby se z nich vyrobilo dřevěné uhlí a lesy nahradila pole pro pěstovaní zemědělských plodin.

Odborníci poukazují na nebezpečí pro světově vzácné stromy produkující pryskyřici a gumu, které jim hrozí na jihovýchodě Etiopie od výrobců dřevěného uhlí. V sousední zemi, především v centrálním a severním Somálsku, je již většina lesů vykácena právě kvůli produkci dřevěného uhlí, o které je velký zájem v zemích Perského zálivu.

Podle textu The Guardian 24. září 2003.


reklama

 
Hugo Charváž

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist