Halal a košer porážky asi zákon umožní jen u elektřinou omráčených zvířat
Veterinární novela má podle vládní předlohy zavést od roku 2026 povinnost jatek mít ve vybraných prostorách kamerové systémy, aby bylo možné sledovat, jak zaměstnanci zacházejí se zvířaty. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) spolu s pirátskou poslankyní Klárou Kocmanovou navrhovaly kamerový systém rozšířit na všechny prostory jatek, kde se manipuluje se zvířaty, a nikoli jen na vykládku. Kamery chtějí zavést i na jatkách usmrcujících drůbež, králíky a zajíce.
Za porušení povinností týkajících se provozování kamerového systému, který má stát podle dřívějšího vyjádření ministra Výborného kolem 200.000 korun na jeden provoz, má novela umožnit uložení pokuty ve stejné maximální výši. V případě zjištění týrání zvířat by mohla být provozovateli jatek uložena pokuta do výše tří milionů korun. Kamerový systém bude po 30 dnů uchovávat záznam pro případné využití při vyšetřování Státní veterinární správou.
Pětice koaličních poslanců v čele s Výborným navrhla z oznamovací povinnosti kvůli kontrole potravinářskou inspekcí vyjmout obchodníky z konzumními bramborami. Oznamování se má týkat jen obchodníků s ovocem a zeleninou. Výborného skupina také navrhla získat pouze elektronicky veterinární osvědčení k přemístění zvířat a rozšířit okruh zvířat, na něž by jejich chovatel mohl získat kompenzace. Mohly by být nově vyplácet za škody na faremním chovu, ovšem jen za řádně evidovaná zvířata, uvedl ministr.
O úpravách, které zazněly v opakovaném druhém kole projednávání novely, bude Sněmovna rozhodovat zřejmě až počátkem příštího roku.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Jaroslav Řezáč
19.12.2024 13:17"Poslanecká úprava má nicméně porážky v duchu náboženských pravidel umožnit, aby se zvířata nemusela vyvážet živá". Mě by zajímalo, proč máme potřebu ten zbytek stád dobytka ještě vůbec někam vyvážet?
Břetislav Machaček
19.12.2024 15:30 Reaguje na Jaroslav Řezáčstále narůstají a tuzemský zákazník nechce platit za telecí a hovězí tolik, co jsou ochotni zaplatit v zahraničí. Zbohatlíkům to je fuk, neboť chtějí ještě to dražší z Irska a Argentíny. Chovatelé tak jsou nuceni vyvážet, protože bohatí jejich maso jako správní
VIP nechtějí tuzemské, ale zahraniční a kvalitní tuzemské je pro ostatní zákazníky moc drahé. Raději si koupí za polovic vepřové
a za třetinu drůbeží. Je třeba jít cestou levnějších pastevních
chovů, ale to s vlky asi levnější nebude, ale naopak. Raději se
u nás dotuje pasení chráněných zvířat pro kafilérii, než zvířat
s levnějším masem pro tuzemský trh.