Hasiči na první výročí požáru v Českém Švýcarsku likvidovali ohniště na saské straně
"Apelujeme na všechny návštěvníky chráněných území, ale také ostatních lesů, aby dodržovali zákazy rozdělávání ohňů, kouření či používání vařičů. Dodržování těchto zákazů budeme důsledně vymáhat," uvedli ředitelé správ národních parků Petr Kříž a Uwe Borrmeister. Obě správy parků přijaly mnoho opatření, která mají zamezit opakování vzniku rozsáhlého lesního požáru. Strážci přírody tak na obou stranách hranice zesíleně kontrolují dodržování zákazu rozdělávání ohňů, dílem i za asistence policie, se kterou spolupracovali při rozsáhlé a koordinované přeshraniční akci.
Pro rychlé odhalení ohně v nepřístupném skalnatém terénu pracovníci správ drží pravidelné hlídky i s využitím termovize či dronu s termokamerou. Zádové hasičské vaky, kterými jsou terénní pracovníci vybaveni, mohou pomoci efektivně zabránit šíření ohně již v jeho počátku, a to právě na obtížně dostupných místech. Správy národních parků zintenzivnily spolupráci s hasiči při cvičeních, opakovaně prověřují sítě cest určených pro integrovaný záchranný systém.
V blízkosti ohrožených staveb už jsou mnohde uklizené smrkové souše. Na základě zpracovaných odborných posudků dřevařské práce dále pokračují. V Národním parku České Švýcarsko byly na některých místech nutné i sanace skal, neboť oheň poškodil svahy nad stavbami a veřejnými cestami. Pokračují přípravy bezpečnostních opatření nad Edmundovou soutěskou. Kvůli rozsahu, náročnému terénu strmých skalních svahů a hrozbě pádů poškozených stromů však práce nelze realizovat v krátkém čase. Uzavřena zůstává také ohněm poničená Gabrielina stezka.
Požár vypukl loni v noci na 24. července. Zasáhl plochu o velikosti přes 1000 hektarů. Kvůli požáru policie obvinila jednoho muže z obecného ohrožení a poškození cizí věci. V případě prokázání viny soudem mu hrozí trest odnětí svobody až na 15 let.
reklama