Hasiči zadržují požáry u dvou kanadských měst, kouř znovu zasáhl i část USA
Hasiči u Kelowny ke konci víkendu "konečně" zažili "záblesk naděje", řekl velitel sboru v obci West Kelowna Jason Broland. V oblasti se po vlně veder zlepšovaly povětrnostní podmínky a vyloučen nebyl ani déšť v důsledku tropické bouře Hilary, která v neděli zasáhla Kalifornii a mířila na sever.
"Počasí nám umožnilo učinit pokrok," řekl Broland. Vyjádření přišlo tři dny poté, co okraj West Kelowna zasáhl rychle rostoucí lesní požár, který se rozšířil také na východní stranu jezera Okanagan, kde leží asi 150tisícová Kelowna. Tisíce obyvatel musely opustit domovy.
Zcela evakuované je nyní hlavní město Severozápadních teritorií Yellowknife, kde žilo asi 20.000 lidí. O víkendu tam plameny nakonec zástavbu nezasáhly a zůstávaly 15 kilometrů od města, uvádí AP.
"Přestože tady věci vysychaly a chování ohně se zhoršilo, se nám podařilo udělat dobrou práci při potlačování ze vzduchu a omezit postup," uvedl v noci na dnešek mluvčí operace Mike Westwick.
Ohniska u zmíněných dvou měst patří mezi více než 1000 lesních požárů, které aktuálně zuří napříč Kanadou. Letošní požáry jsou nejrozsáhlejší v dějinách země, podle vládní databáze spálily už plochu o výměře více než 140 000 kilometrů čtverečních, což je skoro dvojnásobek předchozího rekordního součtu za celý rok. Vědci dlouhodobě upozorňují, že globální klimatické změny poháněné člověkem vytváří podmínky pro delší a ničivější sezony požárů.
Britská Kolumbie i Severozápadní teritoria kvůli stovkám ohňů vyhlásily nouzový stav, na evakuacích a boji s plameny se podílí armáda. Opustit domovy muselo v posledních dnech přes 50 000 lidí a některé stavby shořely, rozsah škod v Kelowně a dalších zasažených místech však zatím není zcela jasný. Činitelé upozorňovali, že situace i přes jisté zlepšení zůstává "dynamická" a že hasiči čelí problémům "epických rozměrů".
Americká a kanadská média zároveň informují o nových problémech s kouřem, který od jara opakovaně zahaluje města napříč Severní Amerikou. V neděli a dnes ráno se s nezdravým vzduchem potýkali na jihu Britské Kolumbie a v sousedním americkém státě Washington. Deník Seattle Times uvedl, že index kvality vzduchu v Seattlu v neděli dosáhl hodnoty 190, která na americké škále od nuly do 500 bodů spadá do kategorie "nezdravý". V západněji ležících lokalitách bylo znečištění ještě silnější.
Kouř z kanadských, ale i amerických požárů, začal pobřežní oblasti přikrývat v sobotu, dnešní den by měl přinést jisté zlepšení, uvádí Seattle Times.
reklama