https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/havlicek-vlada-by-odmitnutim-planu-utlumu-uhli-poprela-komisi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Havlíček: Vláda by odmítnutím plánu útlumu uhlí popřela komisi

28.1.2021 10:46 | PRAHA (ČTK)
Podle dat Energetického regulačního úřadu na hnědé uhlí předloni připadalo asi 40 procent výroby elektřiny, následovaly jaderné elektrárny s podílem zhruba 35 procent.
Podle dat Energetického regulačního úřadu na hnědé uhlí předloni připadalo asi 40 procent výroby elektřiny, následovaly jaderné elektrárny s podílem zhruba 35 procent.
Foto | Honza Groh / Wikimedia Commons
Vláda by případným neschválením harmonogramu útlumu uhlí v Česko popřela jeden a půlroční činnost Uhelné komise, která v prosinci doporučila ukončit využívání uhlí v Česku pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038. ČTK to řekl vicepremiér, ministr průmyslu a jeden z předsedů komise Karel Havlíček (za ANO). Někteří ministři v posledních dnech uvedli, že preferují dřívější odklon od uhlí už v roce 2033. Kabinet by měl záležitost řešit příští pondělí.
 

Havlíček ČTK řekl, že vláda nebude diskutovat o konkrétním termínu, bude pouze schvalovat dokument s výstupy Uhelné komise, který bude vládě předložen. "Zdaleka nejdůležitější tam vůbec není rok 2038. Nejdůležitější je tam mezidobí let 2025 až 2030, kdy jdeme na 50 procent," podotkl ministr. Připomněl, že například zástupci průmyslu požadovali původně termín konce uhlí ještě vzdálenější, například v roce 2045.

"Rozumím tomu, že každý může mít svůj pohled. Ale při vším respektu by ministr zdravotnictví neměl rozhodovat o roku 2033 nebo 2038. Měl by si vzít podklady odborné komise, která zdůvodní ten jízdní řád a ukáže prostě, jak se budou jednotlivé zdroje instalovat nové, případně zavírat staré. O tom byla rok a půl dlouhá diskuse. Říkám to v dobrém," uvedl Havlíček. "Chceme aby to provozovatel přenosové sítě ČEPS odprezentoval i s ohledem na stabilitu přenosové soustavy. Není to o tom, co si přeji, ale jaká je realita zdrojů," dodal.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) minulý týden v rozhovoru pro web Euractiv.cz uvedl, že je pro ukončení těžby uhlí co nejdříve. Web Aktuálně.cz pak dnes napsal, že k dřívějšímu odklonu od uhlí se přiklání také ministři za ČSSD. "My o tom budeme v rámci ČSSD ještě jednat, kloníme se ale k dřívějšímu termínu, než doporučuje Uhelná komise," řekl webu ministr vnitra a předseda sociálních demokratů Jan Hamáček. Druhý z předsedů Uhelné komise, ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) podpořil konec využívání uhlí v Česku v roce 2033 na prosincovém jednání, na kterém komise rok 2038 doporučila.

Havlíček tehdy rozhodnutí označil za kompromis, z 19 členů komise podle něj hlasovalo 15 pro, dva byli proti a dva se zdrželi. S usnesením nesouhlasili oba zástupci ekologů v komisi - Jan Rovenský a Jiří Koželouh, oba komisi následně opustili.

Komise pracovala se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043. Hnědé uhlí má v současnosti největší podíl na výrobě elektřiny v ČR. Podle dat Energetického regulačního úřadu na ně předloni připadalo asi 40 procent výroby, následovaly jaderné elektrárny s podílem zhruba 35 procent. Černé uhlí mělo loni podíl na celkové výrobě elektřiny 2,5 procenta, poprvé méně než fotovoltaické elektrárny. Provozovatelem uhelných elektráren je v ČR polostátní společnost ČEZ nebo soukromé společnosti Sev.en Energy a Sokolovská uhelná.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JM

Josef Mozek

28.1.2021 19:33
Až přijde nedostatek energie, budou se všechny zavřené doly zase otvírat. Všechny tyto komise a harmonogramy jsou k smíchu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.1.2021 19:39 Reaguje na Josef Mozek
Až naprší a uschne....
Odpovědět

Jan Šimůnek

29.1.2021 14:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Buď tady budou lidi umírat na nedostatek elektřiny - a jsme na ní podstatně závislejší než třeba v těch 60. letech, kdy se periodicky vypínala, tehdy jsme např. topili koksem a měli (ještě pořád máme) samospádové topení. A spousta lidí v té době uhlím topila v kamnech a na těch se dalo nouzově i uvařit (alespoň nějaký eintopf).
Nebo se skutečně k tomu uhlí vrátíme, zejména v situaci, pokud nám ekofanatici spolu se zločinnou EU zabrání výstavbě JE. Bez ohledu na blekotání profláklých lhářů o CO2.
Odpovědět

vladimír šmídl

29.1.2021 02:28
Až bude takový nedostatek energie, že bude nutné palivo, český jednou zavřený důl nikdo neotevře z bezpečnostních důvodů . Ale dovoz uhlí je pravděpodobný, shodují se na tom odborníci z energetiky i chemie. (např. na netu dostupná
Chemická technologie od prof.Ing.Kamila Wichterleho DrSc. TU-VŠB Ostrava).Biopaliva budou zticha, ačkoli Slunce bude v naprostém pořádku.
Odpovědět
JM

Josef Mozek

29.1.2021 10:32 Reaguje na vladimír šmídl
Jaké bezpečnostní důvody máte na mysli ?
Odpovědět

Jan Šimůnek

29.1.2021 14:05 Reaguje na Josef Mozek
Ono se to zpravidla zalije vodou a při jejím odčerpávání může dojít k různým ekologickým posunům, prasklinám sesuvům apod. Obnovit činnost v opuštěném důlním díle je vždy o hubu. I jen průzkumy těchto dolů jsou docela nebezpečné.
Prostě bychom ty doly měli nechat nějakou dobu udržované, byť by se v nich netěžilo, aby se ta těžba bez nějakých průšvihů dala obnovit.
V severočeské uhelné pánvi to vyřešili tím, že stará důlní díla prostě vytěžili povrchovým způsobem. Na ostravsku by to ale šlo blbě.
Odpovědět
ms

30.1.2021 15:44
Hamáček dnes 30. ledna vystoupil na sjezdu zelených s tím, že uhlí by mělo skončit v roce 2033, Touha ČSSD se koaličně spojit se zelenými připomíná dva hendikepované (každý s jednou nohou), kteří si po uzavření spojenectví myslí, že najednou získají nohy dvě - každý. Nevím, kdy uhlí skutečně skončí, protože bez dostavby jaderné energetiky těžko může v ČR cokoli jiného stabilizovat OZE, které potřebují 100% zálohování rychle nabíhajícími turbínovými zdroji. Takové, které jako Temelín a české uhlí zachránily 8. ledna Rakousko před totálním blackoutem. Ale jisté je to, že ČSSD skončí v říjnu svou porevoluční parlamentní přítomnost.
Odpovědět

Jan Šimůnek

31.1.2021 10:11 Reaguje na
Doufejme. Doufejme, že lidé nedají své hlasy ani stranám, které propůjčují místa na svých kandidátkách zeleným.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist