https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hejtmanuv-namestek-chybejici-legislativa-brzdi-fotovoltaiku-v-libereckem-kraji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hejtmanův náměstek: Chybějící legislativa brzdí fotovoltaiku v Libereckém kraji

22.8.2023 00:59 | LIBEREC (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Chybějící legislativa pro komunitní energetiku brzdí projekty výstavby fotovoltaických elektráren na budovách Libereckého kraje. Stavět zatím musí jen tak velké elektrárny, aby se vyrobená elektřina spotřebovala na místě, není možné ji využít jinde. Třeba na Gymnáziu Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou připravuje teď kraj stavbu elektrárny o instalovaném výkonu 30,36 kilowattu (kW). Mohla by být ale až desetkrát větší, sdělil náměstek hejtmana Zbyněk Miklík (Piráti).
 

"My bychom tam mohli osadit až výkon 300 kW, ale dokud nebude fungovat komunitní energetika a nebudou na to připraveni distributoři a obchodníci, abychom tu přebytečnou energii měli kam prodat, protože my to v tom gymnáziu nespotřebujeme, tak to nemá smysl osazovat. Budeme to na mít připraveno, a jakmile ta legislativa bude, tak to můžeme rozšířit," doplnil Miklík. Jinak by podle něj bylo nutné elektrárnu vypínat, nebo by kraj musel hledat obchodníka, který přebytky odkoupí.

Novelu energetického zákona, která by měla komunitní sdílení vyrobené elektřiny umožnit, schválila vláda 21. června. Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) ministerstvo do procesu tvorby novely zapojilo co nejširší veřejnost od nevládních organizací až po Energetický regulační úřad či provozovatele přenosové soustavy ČEPS. "Výsledná podoba představuje funkční, a hlavně stabilní model budoucího fungování komunitní energetiky v ČR," uvedl tehdy ministr. Novela ale musí ještě projednat Sněmovna, Senát a podepsat ji musí prezident.

Liberecký kraj hledá dodavatele solární elektrárny nejen pro jablonecké gymnázium, ale osadit fotovoltaickými panely chce také budovu D krajského úřadu. Tam by měla být elektrárna o instalovaném výkonu 93,6 kW, vyrobenou energii spotřebuje úřad. Dohromady kraj náklady na tyto dva projekty odhadl na 5,5 milionu korun bez DPH. "Připravujeme ještě fotovoltaiku na gymnáziu v České Lípě, tam to vypíšeme do měsíce," řekl hejtmanův náměstek.

S využitím energie slunce počítá Liberecký kraj také u nových projektů. Solární panely o celkovém instalovaném výkonu kolem 70 kW tak budou na nové přístavbě zdravotnické školy v Turnově, na nových základnách záchranné služby v Hrádku nad Nisou a Jablonci, na budovách sociálních služeb Tereza v Semilech a Benešově u Semil, nebo na nových domech pro postižené ve Vratislavicích. "Prověřujeme i další střechy budov našich organizací a do budoucna bychom rádi osadili fotovoltaiky také třeba na Centrální depozitář v Českém Dubu," dodal Miklík.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

TS

Tonda Selektoda

22.8.2023 12:16
Co, ona se snad celá léta ta fotovoltaika v ČR staví „načerno“, a bez platné legislativy? Vždyť Energetický zákon a povinnost distributora vykoupit nabízenou elektřinu, je platný již 23 let...
Nebo si snad na Libereckém hejtmanství myslí, že po přijetí zákona o komunitní energetice, rázem přestanou platit fyzikální zákony, které brání v připojování dalších výrobních kapacit elektřiny k současné místní distribuční síti, v místě jejich nemovitostí?
Odpovědět
va

vaber

23.8.2023 08:07
komunita si může udělat ostrov, natáhnout vedení a klidně provozovat,nikdo jim do toho kecat nebude,
ovšem oni chtějí speciální, pro ně výhodnou legislativu,
takovou legislativu by chtěl každý,
viděl jsem pěkné video,
jak dlouho dokáže solární panel 200W napájet mrazák odebírající asi 100W s denní spotřebou 1kWh,
byla tam připojena akumulační 100Ah baterie, na začátku zkoušky plně nabitá,
po 6ti dnech byla baterie na 20% a test skončil ,protože majitel nechtěl dál vybíjet a ničit baterii,
bylo to v Texasu, na začátku srpna a všechny dny slunce svítilo od rána do večera,majitel nastavoval panel proti slunci, ideální podmínky pro FVE,
když by jsme tyto výsledky použily na celou naší soustavu, která má asi 10GW, museli bychom mít instalováno 20GW FVE a obrovskou kapacitu baterií , slunce by muselo svítit každý den a stejně bychom po šesti dnech byli bez elektřiny, jak by to dopadlo v zimě, nebo kdyby přišly mraky?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist