Hladík: Nelegální odpad z letadel a větrníků by mohl opustit ČR během týdnů
Dodal, že případem se zabývá i policie. "Myslím si, že dojdou k řešení, které nakonec bude i soudně, si myslím, potrestáno. To znamená, já vám teď neslíbím, že to bude enormně rychle řešené. Já doufám a předpokládám, že by to mohlo být v řádu jednotek týdnů," doplnil Hladík.
Z české strany je do řešení nelegální skládky kromě policie zapojeno i několik úřadů. Česká inspekce životního prostředí řeší materiál, který na místo dorazil už v prosinci a podařilo se jej vyložit. "Provádíme kontrolu. Dokud nebude ukončena, nemůžeme poskytovat další informace. Hledáme původce odpadu," řekla ČTK mluvčí inspekce Miriam Loužecká.
Pracovníci celní správy minulý týden takzvanými botičkami zablokovali pět kamionů, které na skládku chtěly vyložit další přivezený materiál. Další osud nákladu je nyní v gesci ministerstva životního prostředí. "Ministerstvo informovalo bavorskou stranu. Nyní čekáme na jejich reakci. Musí připravit dokumentaci a zajistili repatriaci nákladu," řekla dnes ČTK mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí.
První kamion s odpadem dorazil do Jiříkova v noci z 12. na 13. prosince. Náklad se podařilo vyložit. Další kamiony pak přijely v noci na 8. ledna. Tuto zásilku se už podařilo zastavit a kamiony nyní stojí na území obce.
Z dokladů od řidičů podle úřadů vyplynulo, že odpad pochází z Německa. Od tamní společnosti Roth International převzala ostravská firma Piroplastik. Areál, kam jej převáží, vlastní společnost Calves Group. Roth International se podle serveru iDnes věnuje recyklaci vyřazených letadel. "V Česku děláme recyklaci vyřazených letadel,“ řekla serveru telefonní operátorka. Její nadřízený pochybení odmítl. "Tato nařčení nejsou pravdivá. V našem týmu děláme všechno legální cestou. V České republice letadla nerecyklujeme, ale pouze demontujeme," uvedl.
reklama