Hladík: Změny v Nové zelené úsporám mají lidi vést ke komplexnějším renovacím
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Změny v programu Nová zelená úsporám (NZÚ) mají lidi vést ke komplexnějším renovacím rodinných domů, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Nová výzva pro žadatele se spouští tento čtvrtek 20. února a potrvá do 20. února příštího roku. Ministerstvo chce podmínky nastavit stabilně po celý rok a případné změny do budoucna transparentně představit s předstihem. Mezi hlavní změny patří vyplacení dotace před realizací renovace nebo zjednodušení podání žádosti.
Změny v podpoře se týkají především rodinných domů, bytové domy zůstávají beze změny. Klíčové novinky zahrnují důraz na komplexní renovace, které mají zajistit maximální úspory, tvrdí ministerstvo. Výzva podle něj přináší také zjednodušení a sjednocení podmínek pro žadatele, možnost výhodného úvěru na renovace jakéhokoli rozsahu a výplatu dotace před realizací pro všechny žadatele. Program cílí i na sociální spravedlnost, tedy cílí podporu na domácnosti ohrožené sociální chudobou, například NZÚ Light, dodal úřad.
Podání žádosti bude plně elektronické přes systém AIS Státního fondu životního prostředí (SFŽP) s využitím bankovní identity. Rozhodnutí o dotaci bývá vydáno v řádu jednotek týdnů, obvykle do měsíce.
Podle ministerstva je v Česku 1,7 milionu obydlených rodinných domů, z nichž asi 240 000 domácností majitelů rodinných domů čelí energetické chudobě. U bytových domů je situace obdobná – z celkových 209 000 domů je obydleno 207 000, energetickou chudobou je ohroženo asi 230 000 domácností v nájmu a 150 000 vlastníků bytů.
Hladík přiznal, že ministerstvo očekávalo větší zájem o dotace pro obce a veřejný sektor, kde lze získat podporu až 70 procent nákladů. Počet žádostí je ale zatím nízký, což je pro úřad překvapivé. Náklady na renovace bude možné zpětně proplatit až 12 měsíců před podáním žádosti, přičemž do 30. června 2025 platí přechodné období s mírnějšími podmínkami.
Podle ředitelky Asociace výrobců minerální izolace Marcely Kubů je pro průmysl i žadatele důležitá stabilita podmínek a jejich předvídatelnost. "Je přirozené, že se podmínky v čase mění, ale podnikatelé i žadatelé na to musí být připraveni," uvedla. Pozitivně hodnotí zejména důraz na komplexní renovace, které motivují žadatele provádět co nejvíce opatření najednou.
Program je financován z Modernizačního fondu, který čerpá peníze z výnosů emisních povolenek a jehož prostředky jsou určeny výhradně na dekarbonizaci. Ministerstvo na jeho nastavení spolupracuje se zástupci oborových asociací. Za dobu trvání programu Česko uspořilo téměř čtyři miliony tun emisí oxidu uhličitého, což z něj podle Hladíka tvoří jeden z důležitých nástrojů dekarbonizace.
reklama
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Vhodná je podpora zateplení, mělo by to být min. 15 cm a skelnou vatou nikoli polystyrén, okna trojskla. Větší podpora na komplexní zateplení - i strop a podlaha bez tepelných mostů.
Sporná je podpora TČ, lepší by bylo udělat akreditaci firem, aby firma dala záruku na provoz a náhraní díly na dobu 20 let.
Nesmyslná je podpora FV, spíše podpora na baterie.
Odpovědět
To neříkáte úplně dobře. Zateplaní by mělo být aspoň 25 cm a je jedno, zda vatou či (nejlépe šedým) EPS. Když zateplíte 15 cm, vlastně dům pokazíte, protože již ho nikdy pořádně nezateplíte a bude vám zbytečně žrát po desetiletí moc tepla.
Odpovědět
A můžete mi vysvětlit proč? Jaký by to mělo mít efekt, kromě finanční zátěže a tvorby odpadu? Proč např. mrazákům stačí 5-7 cm izolačního polystyrénu, uvnitř -18 a v místnosti +22. A zkuste si na něj sáhnout. Nestudí co?
Odpovědět
Proč se hlupák musí vyjadřovat k věcem, kterým vůbec nerozumí. I ten selský rozum bych pochopil, ale je to marné, marné a marné.
Odpovědět
mrazáky se odjakživa izolují polyuretanem :)
Odpovědět
Zkuste si to spočítat podle tabulek.Já to uměl a před 25ti roky mně 8cm stačilo,tak 10cm a dodnes jistě dobré.Při tomto tepelném odporu už se ztráty pořítají jen otvory.Trojsklo je velice těžké.Spíše větší vzdálenost mezi dvojsklem.Prospekty .....
Odpovědět
" ... důraz na komplexní renovace, které mají zajistit maximální úspory, tvrdí ministerstvo."
Důraz může ministerstvo klást na co chce, ale když na to lidé nebudou mít, a to velmi často nemají, tak mu ten důraz bude prd platný.
Pokud bychom vyšli z tohoto článku ... https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-ve-vate-25-milionu-na-bezny-rodinny-dum-green-deal-pro-nemovitosti-se-blizi-269479 ... tak je to 2,5 míče na RD, bermě, že dotace bude to maxko ve výši 1 míče a jsme na 1,5 milionu, které budu muset zacálovat vlastník nemovitosti.
Což je slušná řacha, zejména v dnešní době a s těmi vyhlídkami, které ekonomika má ...
Odpovědět
Když ušetříte 100 000 Kč ročně za topení, tak je to rozumná investice. Od čeho tu jsou banky?
Odpovědět
Vy jste srandista, nevím, kde bych měl šetřit 100 tis., když teď ve dvougeneračním, nezatepleném domě mě stojí roční topení do 20 tis..
Odpovědět
To je docela možné, když topíte sušenými kozími bobky.
Odpovědět
Já spálím za celou sezonu zhruba 40q uhlí po 620,- Kč, tj. necelých 25 tisíc Kč. Rovněž v nezatepleném, ale z 46 cm cihlových bloků postaveném domě. teď počítejte se mnou- pokud bych si zateploval sám, což mimochodem není žádná věda, tak by mě to přišlo na podstatně menší peníze. Jenže pokud vím- a pokud se pletu, tak se omlouvám- aby člověk dosáhl na dotaci, musel si zateplení nechat provést firmě a tam bych se do 100 tisíc nevešel ani omylem. Jaká je tedy návratnost těch sto tisíc? To klidně můžu topit bez zateplení 15 let a možná pak budu teprve na nule, protože vždy , i při zateplení, topit musíte a tedy ušetříte jen malou část z vložených 100 tisíc. Aby se vám těch 100 tisíc vrátilo do 5 let, jak se mnohdy i dočítám, tak byste nesměl celou sezonu topit vůbec, což je samozřejmě nesmysl.
Odpovědět
kozí bobky nejsou zapotřebí, stačí jen používat místní obnovitelný zdroj energie
Odpovědět
Tak úspora sto litrů ročně za topení ... to máte spíš velkostatek než RD, ne:-)?
Jinak si protiřečíte ... protože když vezmu tu vaši argumentaci, tak řešením by bylo 1) lidi nenutit a nechat je, ať si to spočítají, jak to konkrétně jim vyjde, 2) nedávat žádné dotace, protože proč dotovat něco, co se dotyčnému bez čehokoli dalšího vyplatí a každoročně díky tomu oproti dnešku ušetří, 3) podporu klidně, ale když, tak formou garantovaných nízko/bezúročných půjček.
To potom jo ... ale to je hodně jiný příběh, než tenhle paskvil.
Odpovědět
|
|