Hnutí DUHA protestuje proti opatovické spalovně
"Spalovny často brání recyklaci, protože provozovatelé v zájmu návratnosti investic do těchto mimořádně drahých projektů vyžadují přísun velkého množství odpadků. Využíváním recyklovaných surovin se přitom dá dosáhnout vysoké úspory energie," řekl Kropáček. Podle něj kraje při zpracování koncepce zpracování odpadu opomenuli údajně ekologičtější varianty zpracování odpadu, například mechanicko-biologickou cestu.
Radní Královéhradeckého kraje Zdeněk Pěnkava s názorem hnutí nesouhlasí. Podle něj je projekt jednou z mnoha možností, jak se bude odpad zpracovávat. Podle radního Pardubického kraje Petra Šilara je koncepce zpracování odpadu v obou východočeských krajích plně v souladu se zájmem regionální samosprávy s činností hospodářských subjektů v oblasti životního prostředí. "Vykazuje minimální rizika, projekt je optimální jak v čase, tak místě a jeho realizace představuje po všech stránkách společenský přínos," řekl Šilar.
Zařízení má být podle ředitele EOP Františka Hejčla uvedeno do provozu v roce 2007 a po dvou letech by už mělo být schopno zpracování minimálně 100 tisíc tun komunálního odpadu ročně. Podle jednatele konzultantské společnosti EIC Praha Rudolfa Tomaniho se budou emise z Opatovic pohybovat v dolní hranici limitů platných v Evropské unii. Zařízení, které by mělo ekologickou formou spalovat odseparovaný zbytný komunální odpad, by přitom mělo dodávat kolem 16 tisíc megawatthodin elektrické energie a zhruba 600 tisíc gigajoulů tepelné energie ročně.
reklama