https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hradecky-kraj-vydal-vyjimku-na-lov-problemovych-vlku-nejde-o-okamzity-odstrel
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hradecký kraj vydal výjimku na lov problémových vlků, nejde o okamžitý odstřel Aktualizováno

3.8.2023 11:45 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Královéhradecký krajský úřad vydal výjimku na lov problémových jedinců vlka obecného. Nejde o bezprostřední povolení k odstřelu, ale o administrativní rámec, který po vyčerpání všech možností na zapuzení vlka, lov umožní. Případný odstřel je až poslední možností a bude mu předcházet posouzení v tzv. pohotovostním štábu. Opatření se týká 17 honiteb na Trutnovsku. ČTK to dnes řekl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. Důvodem rozhodnutí úřadu je ztráta plachosti několika jedinců v Podkrkonoší letos na jaře. Trvalý výskyt vlků byl v minulosti potvrzen v česko-polském pohraničí na severu kraje.
 

"V našem regionu se vyskytují jedinci, kteří jsou méně plaší, a proto je nutné, aby krajská samospráva byla připravena na situaci, kdy veškeré snahy o zaplašení daného jedince nebudou mít účinek. Případný odstřel bude možný až jako poslední z řady opatření a týká se jen problematických jedinců. Nejedná se o obecnou výjimku k odstřelu vlka," uvedl náměstek hejtmana Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Krajský úřad v Hradci Králové vydal rozhodnutí 20. července z podnětu Výzkumného institutu ochrany genofondů a Mendelovy univerzity v Brně a vychází z dlouhodobého plánu péče o vlka a z ministerského Pohotovostního plánu pro řešení situací při výskytu jedinců vlka s problémovým chováním. Podle hradeckého hejtmanství jde o první takové rozhodnutí v ČR.

"Rozhodnutí dosud nenabylo právní moci, mělo by k tomu dojít v polovině srpna. Není to o redukci stavů, není to o okamžitém odstřelu. Jde o prostředek k eliminaci problematických jedinců, který proběhne na základě vyhodnocení pohotovostního štábu. Odstřel je až poslední možnost. Předcházet bude plašení gumovými projektily, nasazení telemetrických obojků a podobně," řekl Lechmann.

Odstřel vlka v Královéhradeckém kraji mimo území Krkonošského národního parku (KRNAP) podle rozhodnutí kraje budou zajišťovat dvě vybrané instituce, a to Výzkumný institut ochrany genofondů a Mendelova univerzita v Brně ve spolupráci s uživateli honiteb. "Odstřel proběhne na základě rozhodnutí pohotovostního štábu, tedy krajského úřadu, Policie ČR, veterinární správy, Českomoravské myslivecké jednoty a Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) ČR," řekl Lechmann.

Kraj na jaře na základě informací AOPK upozornil v Podkrkonoší na výskyt vlků s menší mírou plachosti. Podle úřadu byli v regionu pozorováni jedinci, kteří se přiblížili do vzdálenosti 30 až 40 metrů od člověka. Ochranáři takové chování přisuzují hlavně mladým vlkům, kteří jsou zvídaví a méně ostražití.

Stabilní populace vlků na Broumovsku a v přilehlých oblastech Trutnovska doprovázejí občasné útoky na hospodářská zvířata, zejména ovce. Někteří místní farmáři dlouhodobě požadují odstřel vlků, který je ale vzhledem k ochraně těchto šelem nelegální. Ochranáři opakovaně uvádějí, že v zabezpečení stád mají někteří chovatelé rezervy.

Na Broumovsku jsou zdokumentovány dva případy s podezřením na nelegální usmrcení vlka obecného. V březnu roku 2022 se u Heřmánkovic našly ostatky vlka se zbytky kovových částic, které ukazovaly na nelegální zástřel. Policie tento případ odložila, protože se nezjistilo, že skutek spáchal konkrétní člověk. Další případ je z letoška. AOPK podala v červnu trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli uhynutí březí vlčice u obce Šonov, nedaleko Heřmánkovic. Případem se policie stále zabývá.

Trvalý výskyt vlků byl v Královéhradeckém kraji potvrzen v pohraničních horách na severu kraje, a to v Krkonoších, na Broumovsku a v Orlických horách. Jde většinou o takzvané přeshraniční vlčí smečky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (39)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.8.2023 12:08
Dám k dobru , jak to dělají ve Švédsku ,region Smaland.

Vlk začal napadat hospodářská zvířata. Vydáno povolení k odstřelu, bez zbytečných průtahů.
Vlk zastřelen , vycpán a vystaven v místním kulturním domě společně s mikroexpozicí jak dříve na samotách zdejší farmáři likvidovali tyto šelmy.
Nikdo s tím neměl problémy.
Rozhodnutí KÚ hradeckého kraje vítám, ale jsem přesvědčen, že pro spoustu lejster a předchozího obskurního postpu (gumové projektily, obojky apod.)k tomu navazujících z toho nakonec nic nebude.

Odpovědět
TP

Tomáš Pilík

3.8.2023 12:33 Reaguje na Miroslav Vinkler
Také mi tak trochu přijde, že to je jen takové divadélko na oko. Při uvedeném postupu mi to přijde špíše neproveditelné.
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

3.8.2023 13:39 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vlk byl vycpán? Vycpávají se králičí kožky a to senem. Volně žijící zvířata se v odborných ústavech a muzeích preparují...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

3.8.2023 15:20 Reaguje na Miroslav Vinkler
zkuste jiné opatření z oblasti pasáčků koz, krav a dalších hospodářských zvířat....když někdo předloží vlku takový prostřený stůl , tak se nedivte, že zasedne.

https://zvirecizpravy.cz/osel-prepere-hyenu-i-vlka-podivejte-se-proc-ho-rada-farmaru-najima-na-hlidani-ovci/
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

4.8.2023 14:46 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Super, teď jen najít nějakého osla z řad ekotlupy, který půjde vlka přeprat
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

3.8.2023 12:48
A ten úředník / úřednice, co bude kontrolovat ten byrokratický postup pro odstřelení, viděl / la vlka živého nebo jen bude dávat razítka, pokud budou kolonky správně vyplněny?
Náš stát na tu byrokracii a úředníky jednou dojede nebo spíše už dojíždí ...
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

3.8.2023 13:42 Reaguje na Michal Uhrovič
A co tak číst celý článek a ne jen titulek? Dozvěděl byste se, že o odstřelu nebude rozhodovat jeden úředník, ale zástupci ruzných orgánů...a organizací v poradní komisi včetně AOPK a ČMMJ.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

3.8.2023 13:51 Reaguje na Karel Pavelka
Ano, já to četl. Bude to celá řada úředníků s různými odbornostmi. To bude razítek.
Odpovědět

Radek Čuda

3.8.2023 13:54 Reaguje na Michal Uhrovič
Já tedy nemám problém souhlasit s tím, že ten navrhovaný proces může být více či méně kostrbatý, ale jaké by bylo optimální řešení podle vás?
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

3.8.2023 14:07 Reaguje na Radek Čuda
Pokud by lidi byli odpovědní za svou práci a vykonávali ji dobře, tak by o tom mohl rozhodnout starosta a myslivec, co se v dané oblasti orientuje a pohybuje.
Nyní je na to třeba několik úředníků z různých úřadů, protože každý druhý by to ojebal nebo by se nechal podplatit, tak je třeba pro jistotu více úředníků.

příklad: přijde shoda 9 z 10, že vlk drancuje chovy zvěře a je to neúnosné, ale jeden úředník ochranář se postaví proti. Takže vlk bude drancovat chovatelům jejich stáda a nikdo s tím nic neudělá.
Přece chovatelé dostanou kompenzace, tak vo co tady jde.

Nebo to bude u nás fungovat jinak?
Jsem pesimista, takže mě to správnější řešení moc nenapadá.
Odpovědět
TP

Tomáš Pilík

3.8.2023 14:35 Reaguje na Michal Uhrovič
Je sice hezké napsat ,, dostanou kompenzace, tak vo co tady jde", ale taky je potřeba se ptát, v jaké výši ty kompenzace reálně dostanou.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

3.8.2023 14:41 Reaguje na Tomáš Pilík
to je taková ironie na závěr. Vychováváte dobytek, věnujete se mu, dáváte mu vše a sežere ho vlk a vy dostanete tabulkové kompenzace, které vám náklady neuhradí.
Ale vlkovi a ochranářovi je to jedno.
A to ani nemluvím, co všechno proto, aby kompenzace byli musíte udělat a kolik papírů vyplnit.
Odpovědět

Radek Čuda

4.8.2023 14:19 Reaguje na Michal Uhrovič
Tak jednak který starosta, on se ten vlk/vlci těžko budou držet v katastru jedné obce, a který myslivec ... tam platí nemlich to samé.

Plus nechat vždy všechno jen na místních, tak by to mnohde vypadalo lépe než dnes, mnohde ale podstatně hůře. Ochrana přírody je celospolečenský zájem a nemůže o něm být rozhodováno výlučně na lokální úrovni.

Já vím, že to myslíte dobře a samozřejmě souhlasím s tím, že názory místních by měly mít svoji váhu a nikdy by to nemělo být "o nich bez nich", ale v praxi je ten vás nápad zcela nepoužitelný.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

4.8.2023 21:16 Reaguje na Radek Čuda
1*
Odpovědět
pa

pavel

3.8.2023 12:53
pan vinkler začal dělat problémy X krát se opil a zdrogoval a následně se rval a způsobil často ublížení na zdraví bylo vydáno povolení k odstřelu bez zbytečných průtahů následně byl vycpán a vystaven v místním kulturním domě s popiskem jak se dříve nakládalo s agresivními rváči a opilci a fetáky
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

3.8.2023 13:13 Reaguje na pavel
A nebude lepší lidi vystřílet všechny, aby zvířatům nezavazeli?
Víte kolik běžců, cyklistů, turistů plaší zvěř, narušuje jim jejich prostor a dokonce někdo i zvířata jí.
Lidi jsou hrozné svistvo, nahnat do rokle, oplotit a zatopit!
Odpovědět

Radek Čuda

3.8.2023 13:55 Reaguje na Michal Uhrovič
A tak podobné pokusy tady už nespočetněkrát byly ... jenže ty potvory se z toho vždy nějak otřepaly ... a hrozně rychle se množí:-))).
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.8.2023 14:03 Reaguje na Radek Čuda
Semo tamo se to povede. No neandertálec a hobit nějak vymizeli.
Odpovědět
Pe

Petr

3.8.2023 20:00 Reaguje na Slavomil Vinkler
Přitom u vymizelých zvířat stále tvrdíte, že je lidé vybili a snědli.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.8.2023 20:31 Reaguje na Petr
Zatím se sežrání neandrtálců ani neprokázalo, ani nevyvrátilo.
U mamutů a další megafauny po světě je to jisté.
Odpovědět
Pe

Petr

3.8.2023 20:55 Reaguje na Slavomil Vinkler
A se zvířaty je to přesně stejné. Jistotu máte pouze vy. Protože prostě chcete.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

3.8.2023 21:40 Reaguje na Slavomil Vinkler
Zrovna u mamutů to jisté není.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

4.8.2023 14:40 Reaguje na Majka Kletečková
Je. Existují stovky obrovských kosterních polí u sídlišť (Milovice Předmostí, ...), nálezy z Ameriky klů samic, dokazující, že mnohokrát porodily a nedochovaly mladé. Zcela jasné důkazy. Jen kdo nechce nevidí.
Odpovědět
Pe

Petr

4.8.2023 16:07 Reaguje na Slavomil Vinkler
Tak tohle budete muset nějak doložit, ty vaše "stovky obrovských kosterních polí". Už se na to těším.
No a sám zde názorně předvádíte, že je to přesně opačně, tedy ne kdo nechce vidět, ale kdo chce, tak si v tom najde co potřebuje a co se mu hodí.
Co například dokazuje to, že mláďata manutů nevyrostla? No jen to, že nevyrostla, jinak vůbec nic. O důvodech se dá opět jen spekulovat a může jich být mnoho. Ovšem vy máte jasno.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

4.8.2023 16:18 Reaguje na Slavomil Vinkler
Aspoň všichni vidí, jak je ten boj s věčnou vlastností těžký. Onehdá Petroll tvrdil, že lovci mamutů neexistovali, že je to fejk, že pralidé se živili jejich nalezenými kadavery.

Mamuty vyhubit nemohli, ale jednoho vlka střelit je problém. To kdyby se rozkřiklo, ostatní pojdou žalem:-)
Odpovědět
Pe

Petr

4.8.2023 16:37 Reaguje na Karel Zvářal
Vaše příspěvky jsou perlou diskuzí na Ekolistu.
Budoval jste si tu imidž samozvaného přírodovědce, a stal se z vás posměšný trol. Gratuluji.
Odpovědět
mara polasek

mara polasek

3.8.2023 18:26 Reaguje na pavel
nevim proc pan vinkler ... ale kdyz by jedinec vyse popisovany at uz vlk, medved nebo clovek se takto choval a klidne by i vysledek byl stejny s vasim popisem, protoze jsou pravidla a nepsane zakony, ktere se neprekracuji.
vzdy plati ze zakladni pravidla se musi nastavit a dbat na jejich dodrzovanim, tak jak treba pri vychove psa nebo deti. bohuzel vlk a medved vychovavat nejdou tam funguje jen strach. i kdyby jste byl alfa tak je to na bazi strachu zbytku smecky z vas. kamaradit a domlouvat divokym zviratum umel jen maugli :)
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.8.2023 21:27 Reaguje na mara polasek
Nevím proč se navážíte do diskutujících, pouze jsem popsal co jsem viděl.
Jestli máte problémy, nyvšivte psychiatra.
Odpovědět
mara polasek

mara polasek

3.8.2023 22:27 Reaguje na Miroslav Vinkler
asi jste nepochopil co tim chtel basnik rict.
reagujina na pana pavla a plne souhlasim s vasim nazorem.
pavel to chtel preklopit na lidi a udelat z toho obraceny priklad.
ale ja si myslim, ze kdo se chova jak pip... prekroci hranici tak zaslouzi jak se rika po papuli. at je to zdivocely pes, vlk, medved nebo nevychovany clovek.
jinak v kulturni krajine s hospodarskym lesem nemaji vrcholovi predatori co delat. tu to funkci zastupuji plne myslivci selektivnim odstrelem oslabenych jedincu. ze se obcas tak nestava je vec jina.
asi tak.
Odpovědět
kk

karel krasensky

3.8.2023 15:27

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
RJ

Robert Jirman

3.8.2023 21:17 Reaguje na karel krasensky
jste sjetej ?
Odpovědět
Hu

Hunter

3.8.2023 15:54
To je zase panečku komedie naoko. Nic víc, nic míň, jen úředník se bude vymlouvat, že on konal a nezmění se nic.
Odpovědět

Radek Čuda

4.8.2023 14:20 Reaguje na Hunter
Já bych tak pesimistický nebyl, ne že by to byla nějaká výhra, ale jako první krok k nějakému systémovému přístupu k regulace vlčí populace by to fungovat mohlo.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.8.2023 17:12
A co tak ochranáři převzít ochranu stád na sebe a být placeni za to, že
chovatelům nevzniknou ztráty! Chcete tu šelmy a tak zajistěte ochranu
zvířat vlastními prostředky. Vyškolte ty šelmy, že mají lovit pouze
zvěř a domácích zvířat a lidí si nevšímat. Že si dělám legraci? Ano!
Dělám si ji stejně, jako oni z chovatelů doporučenými způsoby ochrany
stád, které jsou u pár kusů nerealizovatelné a ekonomicky neúnosné.
Totéž bude ten odstřel po posouzení všech zúčastněných "odborníků".
Už vidím jak zástupce Duhy a Vlčích hlídek dá souhlas s odstřelem až
po určení konkrétního zvířete podle DNA a posuzovat, zda nepochybil chovatel, že na ohradu třeba padl strom a byla pro vlky průchodná. Pamatujte na má slova, že to dopadne jako s medvědicí v Itálii,
kde o tom rozhodoval soud. Gesto, které nic operativně neřeší, je
gesto zcela zbytečné!
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

4.8.2023 14:53 Reaguje na Břetislav Machaček
Sběr hovínek nedá takovou práci. Stačí se projít parkem ve městě a už za chvíli máte materiálu hafo. Pak jen sedět u TV a komentovat National Geografic
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.8.2023 16:37 Reaguje na Petr Pekařík
Než ta hovínka posbírají, tak je smečka jinde a mohou je
sbírat zase tam. Poopravené přísloví bude: Vlk se nažral,
nažere se i jinde, ale zůstane celý na rozdíl od těch koz.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

3.8.2023 20:48
Začátek správné cesty.
Přijde čas, že zelená ideologie, která mimo jiné chrání vlky a hrozí zničit naši evropskou společnost, prohraje, zelené klapky z očí většiny lidí zmizí a potom přijde čas se s vlky vypořádat tak, jak zaslouží. V České republice je už krajina, mimo snad oblasti národních parků, obsazena lidmi a vlci tady prakticky nemají místo.
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

3.8.2023 21:18
tak konečně se někteří zdejší přispěvatelé dočkají -)
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

4.8.2023 14:48
První vlaštovky
Za rok či dva to bude už na úrovni ochrany kormorána
K tomu se přidá vydra a bobr, později méďa
A to všechno kvůli zvůli ekotlupy, co chce vládnout všem
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist