https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hrebec-divokych-koni-z-kozmickych-ptacich-luk-odjel-do-prirodniho-parku-v-nemecku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hřebec divokých koní z Kozmických ptačích luk odjel do přírodního parku v Německu

13.5.2021 01:55 | PRAHA (ČTK)
V dolnosaském parku podobně jako v Milovicích využívají k péči o unikátní luční porosty divoké koně z Exmooru a další velké kopytníky.
V dolnosaském parku podobně jako v Milovicích využívají k péči o unikátní luční porosty divoké koně z Exmooru a další velké kopytníky.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Česká krajina
Hřebec ze stáda divokých koní z rezervace u středočeských Milovic, který od roku 2019 žil v lokalitě Kozmické ptačí louky na Opavsku, ve středu odjel do přírodního parku Solling-Vogler v Německu. Tři roky tam má plnit roli takzvaného harémového hřebce, který má na starosti ochranu stáda a plození potomstva. ČTK o tom dnes informovala ochranářská společnost Česká krajina. která se podílí na návratu divokých zvířat do přírody.
 

V dolnosaském parku podobně jako v Milovicích využívají k péči o unikátní luční porosty divoké koně z Exmooru a další velké kopytníky.

Po druhé světové válce se tito koně ocitli na pokraji vyhubení, zbývalo posledních pět desítek zvířat. "Od té doby se sice jejich populace zvýšila na zhruba dva tisíce, přesto je třeba neustále pečovat o zvyšování genetické rozmanitosti v jednotlivých stádech. Právě proto jsme se s kolegy ze saského přírodního parku domluvili na zapůjčení našeho hřebce," uvedl ředitel České krajiny Dalibor Dostál.

Hřebec Northcroft Firestarter je zdatným plemeníkem. "Ke klisnám se chová hezky a je také pozorným otcem hříbatům," poznamenala etoložka Kateřina Šandlová. Právě při jeho pozorování vědci publikovali studii, podle níž hřebec věnuje nejen plození potomků a obraně stáda, ale také hrám s hříbaty a jejich výchově.

Převoz hřebce byl původně plánován až na příští týden. Kvůli silným a vytrvalým dešťům, které zasáhly Česko a mají pokračovat několik dnů, však bylo nutné transport výrazně urychlit. Podmáčené louky u Kozmic by totiž po deštích byly pro přepravní soupravu nedostupné, dodal Dostál.

Jde o další spolupráci českého projektu s Německem. Loni odjely z Milovic dvě klisny do německého zooparku v Sababurgu, který řadu let provozuje chov divokých koní z Exmooru.

Divocí koně přišli do bývalého vojenského prostoru Milovice v lednu 2015. Od té doby se jim, ale i zubrům a zpětně šlechtěným praturům, postupně daří uzdravovat místní krajinu a zachraňovat v těchto místech před vymizením řadu ohrožených živočichů a rostlin. Kozmické ptačí louky, kde hřebec pomáhal s výchovou skupiny mladých hřebců, obývá od roku 2014 stále více chráněných a ohrožených druhů, hlavně z řad ptáků, obojživelníků a hmyzu. Od listopadu 2019 se na loukách pasou i exmoorští ponyové, blízcí příbuzní původnímu divokému koni.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

13.5.2021 09:05
Němci jezdí za erotikou sem a tak naši hřebci si mohou jezdit za erotikou do Německa
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.5.2021 10:06 Reaguje na vaber
Mi se hlavně líbí ta "divokost" DIVOKÝCH koní, kteří se nechají
v klidu odchytit a vozit po Evropě. Nazvat někoho "divokým" lze
i nevychovaného koně, ale má představa "divokosti" divokých koní
je poněkud jiná. Nazvat je ale ochočeným, možná původním koněm,
by neznělo sluchu ekologů tak libě, jako divoký kůň.
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

13.5.2021 10:45 Reaguje na Břetislav Machaček
Vaše starosti na mou hlavu-)
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

13.5.2021 19:48 Reaguje na vaber
A proč by sexuální turistiku měli provádět jenom lidi? :)
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

13.5.2021 16:41
Kdo má pořád ty hovadiny o tom, že v Anglii žijí dodnes divocí původní koně, když všichni víme, že jediní divocí koně přežívající do dnešní dní jsou koně Převalského. Všechno ostatní jsou zdivočelí (ponechaní původními majiteli svému osudu) v dávnověku ochočení koně ve všech světdílech, kromě celé Ameriky, Severní, Střední, Jižní, kde ty původní, co snad přišli z Euroasie, v době kdy místo Behringovy úžiny byla před nějakými cca 15 000 lety byla ještě pevninská šije, vyhubili tehdejší místní predátoři.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

13.5.2021 16:42 Reaguje na Jiří Daneš
Kdo má pořád číst ty hovadiny o tom, že ...
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

13.5.2021 19:46 Reaguje na Jiří Daneš
Exmoorský kůň žije ve Velké Británii už od od doby kdy se tato země oddělila od Evropy, což je asi 15 tisíc let. Zatímco na kontinentu byli koně vyhubeni, na ostrovech to obyvatelé nestihli. Takže je to jediné původní plemeno koní v Evropě. A mimochodem, za celou dobu nebylo nijak šlechtěno a ani ochočováno. Takže Vaše teorie o zdivočení ochočených koní je mimo realitu.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

13.5.2021 18:20 Reaguje na Jiří Daneš
Domnívám se, že exmoorští ponyové jsou původní divocí koně na území Anglie částečně „šmrnclí“ domácími koňmi, nemám pro to ale důkazy.
Mohl byste prosím dát odkaz na zdroj, z kterého čerpáte své tvrzení, že exmoorští ponyové jsou zdivočelí koně ponechaní původními majiteli svému osudu?

Předem děkuji za odpověď!
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

13.5.2021 19:58 Reaguje na Majka Kletečková
Zdrojem jsou příslušná skripta VŠZ v Brně (dnes Mendelova zemědělská univerzita) z let 1968 - 1973, kdy tam studoval můj starší syn zootechniký obor, specializaci kopytníci. Tehdy se ještě nepoužívala módní terminologie v módních aktivitách, týkajících se přírody. No, ale ono to zní: "divocí exmoorští ponyové"! A jak to lahodí uchu v zoologii nevdělaných ekoaktivistů/ekoaktivistek. Omlouvám se, že jsem nebyl genderově neutrální, ale použít označení toho ona dva kusy ekoaktivistka (od: to ekoaktivistko, skloňovatelné snad podle vzoru selátko), se mně nezdá vhodné v tom duchu češtiny.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

13.5.2021 23:27 Reaguje na Jiří Daneš
Skripta z VŠ z let 1968-1973 považuji za zastaralý zdroj. Od té doby se toho v zoologii, paleontologii a genetice hodně změnilo. V matematických vědách by i dnes odkaz na zdroj z této doby byl většinou OK, ale v biologických vědách to neplatí. Tam jde teď vývoj neuvěřitelně rychle kupředu.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

13.5.2021 20:02 Reaguje na Majka Kletečková
Ještě dovětek: smím se zase já zeptat, proč Vám to milostivá paní (slečno), tak vadí, že by ti exmoorští ponyové byli jen zdivočelí?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

13.5.2021 20:20 Reaguje na Jiří Daneš
Každá domestikace se projeví změnami na kostře domestikovaného zvířete. Pokud byly ve Velké Británii nalezeny kosterní pozůtatky staré asi 15000 let a jsou identické s kostrami dnes žijících exmoorských koní, znamená to jediné. Dnešní exmoorští koně jsou původní divoký druh a ne pouze zdivočelí koně.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

13.5.2021 23:25 Reaguje na Jiří Daneš
Mně by to nevadilo, pokud by to byla pravda. Ale myslím, že se mýlíte a že exmoorští koníci nejsou zdivočelí koně ponechaní jejich majiteli svému osudu.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

14.5.2021 10:32 Reaguje na Majka Kletečková
Každopádně jsou hrozně divocí! Napochodují do auta
a jedou klidně za nevěstami do Německa. Ti první
k nám přijeli někteří i s ohlávkami a papali skrojky chleba lidem z ruky. Asi jako ti divocí vlci chodící po vesnicích a koukající do zahrad,
zda tam není nějaké jehně k snědku. Taky divocí
medvědi žebrající v NP v USA od automobilistů
svačiny a medvědi v Tatrách dobývající se do
obchodů a školky, jsou taky příklad divokosti.
Milá paní zamyslete se nad tím vším, zda je to
příroda a nebo pouze parodie na přírodu a ZOO
naopak. Je to zpitvoření přírody od lidí, kteří
v dětství nosili svoji myšku léčit na veterinu
a tak jim nevadí ani ztráta plachosti zvířat.
Tímto zničí i zbytky populace a vytvoří z nich
kreatury divokých zvířat. Prosím, zamyslete se
nad tím vším a uberte z toho nadšení, které je
pro přírodu spíše zhoubou.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist