https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hubackova-nove-poznatky-o-mapovani-skod-na-ukrajine-mzp-ziska-mozna-v-zari
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hubáčková: Nové poznatky o mapování škod na Ukrajině MŽP získá možná v září

19.8.2022 12:45 (ČTK)
Operace ukrajinských tanků na východě Ukrajiny v roce 2016.
Operace ukrajinských tanků na východě Ukrajiny v roce 2016.
Nové poznatky z mapování škod způsobených válkou důležité pro budoucí ekologickou pomoc Ukrajině se ministerstvo životního prostředí (MŽP) asi dozví v září, kdy do Prahy opět přijede ukrajinský ministr životního prostředí Ruslan Strilec. ČTK to řekla tento týden ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) při zahájení venkovní výstavy Ukrajina očima přírodovědců před budovou MŽP v pražských Vršovicích. Expozice snímků pořízených vědci z Česka před válkou přibližuje krásy ukrajinské přírody. Součástí je i sbírka na pomoc napadené zemi. Česko v červenci uzavřelo s Ukrajinou memorandum o spolupráci v ochraně přírody. Hubáčková tehdy uvedla, že Česko by po válce mohlo Ukrajině pomoci mapovat a likvidovat škody na životním prostředí a na Ukrajinu vyslat zástupce výzkumných organizací.
 

"V tuto chvíli nemáme nové informace než to, že pan ministr Ruslan Strilec přijede v září na náš seminář, který máme k adaptaci, a že nám ty informace přiveze," řekla Hubáčková. Podotkla, že nyní není možné, aby vědci z Česka jeli na Ukrajinu poškození sami mapovat. "Takže doufám, že budeme mít příležitost s panem ministrem strávit delší dobu a že se ty informace dozvím," dodala Hubáčková.

Hubáčková v červenci po podpisu memoranda, jehož příprava začala už před válkou, uvedla, že by Česko mohlo v budoucnu Ukrajině pomoci s obnovou zásobování pitnou vodou, řešením kvality vod či s dekontaminací půd. Strilec tehdy v Praze řekl, že bude trvat desítky let, než se ukrajinská příroda po ruské invazi vrátí do své původní podoby.

K výtěžku z výstavy pak ministryně řekla, že možná pomůže například s likvidací odpadů na Ukrajině. Využití peněz je však podle Hubáčkové na Charitě ČR, s níž resort spolupracuje. Lidé mohou dobrovolně přispět pomocí QR kódu umístněném na jednom z panelů.

Výstava ukazuje národní parky, přírodní rezervace, ale i další působivé kouty ukrajinské přírody v době před válkou. Návštěvníkům přiblíží třeba národní park Synevyr, který se rozkládá v Zakarpatí na ploše přes 40 000 hektarů. Park tvoří několik paralelních horských pásem. Další ze snímků zachytil rezervaci Askanija-Nova v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny nebo vrchol Hoverla. Ten je nejvyšší horou Ukrajiny a nalézá se na hranici Zakarpatské a Ivano-Frankivské oblasti na jihozápadě země.

Jedna z organizátorek výstavy Kateřina Poledníková ČTK řekla, že za snímky stojí desítka výzkumníků. "Všechno jsou to biologové," podotkla Poledníková, která vede neziskovou organizaci Alka Wildlife zaměřenou na výzkum a ochranu volně žijících živočichů. Kromě MŽP, Alka Wildlife a Charty ČR na organizaci výstavy spolupracovala také Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

19.8.2022 17:48
paní ministryně MŽP co je asi horší, 7000km2 shořeného lesa v EU nebo škody na Ukrajině, kdo potřebuje pomoc, jak opatříte vodu pro naše občany až dojde ,jak zajistíte dobrou úrodu v dalších letech když nebude pršet?
máme vládu která se zajímá o naši zem, o naše lidi?
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

22.8.2022 15:58 Reaguje na vaber
by mě zajímalo, jestli si jeden jediný z politků uvědomuje, co asi je taková služba cizí mocnosti?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist