https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hygienici-odstranovani-azbestu-z-intercontinentalu-je-v-souladu-s-predpisy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Podle hygieniků je odstraňování azbestu z Intercontinentalu v pořádku, podle znalkyně u nás neumíme s azbestem pracovat

4.6.2021 17:05 | PRAHA (ČTK/Ekolist)
Při odstraňování azbestu z pražského hotelu Intercontinental postupuje stavební firma v souladu se zákonem a pravidly pro nakládání s nebezpečnou látkou. Na webu to uvedla pražská hygienická stanice, která na místě provedla dvě šetření zaměřená na odstraňování azbestu. Postup firmy Metrostav, která rekonstrukci pro majitele hotelu zajišťuje, kritizovali někteří místní obyvatelé, spolky nebo bývalý starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě).
 
Při odstraňování azbestu z pražského hotelu Intercontinental postupuje stavební firma v souladu se zákonem a pravidly pro nakládání s nebezpečnou látkou. Na webu to uvedla pražská hygienická stanice, která na místě provedla dvě šetření zaměřená na odstraňování azbestu. Postup firmy Metrostav, která rekonstrukci pro majitele hotelu zajišťuje, kritizovali někteří místní obyvatelé, spolky nebo bývalý starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě).

Podle Čižinského a dalších kritiků měla firma fasádu nejprve opláštit, aby při manipulaci s azbestovými deskami nebyla ani teoretická šance na uvolnění zdraví nebezpečných vláken do ovzduší. Čižinský a také předseda spolku Občané Prahy 1 Tomáš Bajusz argumentovali rovněž tím, že vedle staveniště je základní škola. Majitelé hotelu na Bajusze za jeho vyjádření podali trestní oznámení.

Podle vyjádření hygieniků není zakrytí budovy při manipulaci s azbestem nutné. Pracovníci podle nich využívají speciální postřik, který v deskách stmelí vlákna azbestu a zabraňuje jejich uvolnění do ovzduší. Hygienici podle svého vyjádření přímo na místě sledovali práce při kontrolách 27. dubna a 28. května a neshledali žádné pochybení. "Během dvou provedených kontrol nebyly shledány nedostatky při provádění demoličních prací," stojí v prohlášení, které podepsali ředitel odboru hygieny práce Václav Krýsa a vedoucí oddělení hygieny práce pobočky Centrum Petra Lisa Křivánková z pražské stanice. Stejně tak hygienici potvrdili informaci Metrostavu, že se uskutečnila dvě odborná měření potvrzující nulovou přítomnost azbestu ve vzduchu. Třetí se podle hygieniků nyní vyhodnocuje.

Z vyjádření znalkyně Zoji Guschlové vyplynulo, že největší kámen úrazu je v pravomoci hygienické stanice, která nemá kompetence ani nástroje, jak účinně kontrolovat technologický postup sanace azbestu. Není tak zřejmé, zda se vlákna azbestu v prostředí kvůli rekonstrukci hotelu InterContinental vyskytují. Řešením by měly být pravidelné kontroly dodržování veškerých norem, postupů a často se opakující měření. „Neexistuje mechanismus, který by nestranně a objektivně kontroloval postup sanace azbestu. To je hendikep naší legislativy,“ říká znalkyně se specializací na azbest v ČR Zoja Guschlová. Záběry se stavby, které 28. 5. zveřejnil deník Právo komentovala jako neomluvitelné poškozování zdraví a životního prostředí. Podobná rekonstrukce jako je hotel InterContinental, by se podle Guschlové v sousedním Německu neobešla bez opláštění celé budovy a přísného dohledu na dodržování norem TRGS 519, které přesně popisují technická pravidla pro nebezpečné látky ve stavebnictví.

Podle dřívějšího vyjádření Metrostavu se ve stavebních prvcích budovy z přelomu 70. a 80. let minulého století nachází asi 35 tun zdraví nebezpečného a nyní již zakázaného azbestu. "Věděli jsme už při začátku rekonstrukce, že na azbestové prvky velmi pravděpodobně narazíme. Celou operaci jsme řádně projednali s Hygienickou stanicí hl. m. Prahy a vše probíhá v souladu s hygienickými předpisy. Panely jsou demontovány vcelku a separace pak probíhá na specializovaném pracovišti," uvedl minulý týden Martin Sirotek z Metrostavu.

Intercontinental předloni v lednu koupil přes společnost WIC Prague investiční fond R2G podnikatelů Oldřicha Šlemra, Eduarda Kučery a Pavla Baudiše. Majitelé připravili projekt rekonstrukce interiéru a exteriéru hotelu a také úpravy jeho okolí včetně stavby proskleného objektu na rohu Pařížské a Bílkovy ulice na piazzetě, která k hotelu rovněž patří a kterou město pojmenovalo po Miloši Formanovi. Možnost stavby na piazzetě vyvolává odpor některých odborníků, místních politiků a části veřejnosti.

Hotel vznikal v brutalistním stylu v Pařížské ulici mezi lety 1968 a 1974 ve spolupráci tří architektonických kolektivů pod vedením Karla Filsaka. Po rekonstrukci jej bude provozovat řetězec Fairmont Hotels & Resorts, který je součástí sítě Accor, pod jménem Golden Prague Hotel (hotel Zlatá Praha).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jirka Černý

4.6.2021 19:51
Nebo se to dá udělat ve stylu WTC. a ještě vyplatí pojistku.
Odpovědět

Viktor Šedivý

5.6.2021 15:55
Zase bych to tak nedramatizoval. Azbest určitě není nic zdravého, pokud se ale na budově vyskytuje v podobě desek, riziko vážnější expozice pro osoby ve vzdálenosti stovek metrů od stavby je v případě aspoň trochu rozumného technologického postupu zcela mizivé.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist