Podle hygieniků je odstraňování azbestu z Intercontinentalu v pořádku, podle znalkyně u nás neumíme s azbestem pracovat
Podle Čižinského a dalších kritiků měla firma fasádu nejprve opláštit, aby při manipulaci s azbestovými deskami nebyla ani teoretická šance na uvolnění zdraví nebezpečných vláken do ovzduší. Čižinský a také předseda spolku Občané Prahy 1 Tomáš Bajusz argumentovali rovněž tím, že vedle staveniště je základní škola. Majitelé hotelu na Bajusze za jeho vyjádření podali trestní oznámení.
Podle vyjádření hygieniků není zakrytí budovy při manipulaci s azbestem nutné. Pracovníci podle nich využívají speciální postřik, který v deskách stmelí vlákna azbestu a zabraňuje jejich uvolnění do ovzduší. Hygienici podle svého vyjádření přímo na místě sledovali práce při kontrolách 27. dubna a 28. května a neshledali žádné pochybení. "Během dvou provedených kontrol nebyly shledány nedostatky při provádění demoličních prací," stojí v prohlášení, které podepsali ředitel odboru hygieny práce Václav Krýsa a vedoucí oddělení hygieny práce pobočky Centrum Petra Lisa Křivánková z pražské stanice. Stejně tak hygienici potvrdili informaci Metrostavu, že se uskutečnila dvě odborná měření potvrzující nulovou přítomnost azbestu ve vzduchu. Třetí se podle hygieniků nyní vyhodnocuje.
Z vyjádření znalkyně Zoji Guschlové vyplynulo, že největší kámen úrazu je v pravomoci hygienické stanice, která nemá kompetence ani nástroje, jak účinně kontrolovat technologický postup sanace azbestu. Není tak zřejmé, zda se vlákna azbestu v prostředí kvůli rekonstrukci hotelu InterContinental vyskytují. Řešením by měly být pravidelné kontroly dodržování veškerých norem, postupů a často se opakující měření. „Neexistuje mechanismus, který by nestranně a objektivně kontroloval postup sanace azbestu. To je hendikep naší legislativy,“ říká znalkyně se specializací na azbest v ČR Zoja Guschlová. Záběry se stavby, které 28. 5. zveřejnil deník Právo komentovala jako neomluvitelné poškozování zdraví a životního prostředí. Podobná rekonstrukce jako je hotel InterContinental, by se podle Guschlové v sousedním Německu neobešla bez opláštění celé budovy a přísného dohledu na dodržování norem TRGS 519, které přesně popisují technická pravidla pro nebezpečné látky ve stavebnictví.
Podle dřívějšího vyjádření Metrostavu se ve stavebních prvcích budovy z přelomu 70. a 80. let minulého století nachází asi 35 tun zdraví nebezpečného a nyní již zakázaného azbestu. "Věděli jsme už při začátku rekonstrukce, že na azbestové prvky velmi pravděpodobně narazíme. Celou operaci jsme řádně projednali s Hygienickou stanicí hl. m. Prahy a vše probíhá v souladu s hygienickými předpisy. Panely jsou demontovány vcelku a separace pak probíhá na specializovaném pracovišti," uvedl minulý týden Martin Sirotek z Metrostavu.
Intercontinental předloni v lednu koupil přes společnost WIC Prague investiční fond R2G podnikatelů Oldřicha Šlemra, Eduarda Kučery a Pavla Baudiše. Majitelé připravili projekt rekonstrukce interiéru a exteriéru hotelu a také úpravy jeho okolí včetně stavby proskleného objektu na rohu Pařížské a Bílkovy ulice na piazzetě, která k hotelu rovněž patří a kterou město pojmenovalo po Miloši Formanovi. Možnost stavby na piazzetě vyvolává odpor některých odborníků, místních politiků a části veřejnosti.
Hotel vznikal v brutalistním stylu v Pařížské ulici mezi lety 1968 a 1974 ve spolupráci tří architektonických kolektivů pod vedením Karla Filsaka. Po rekonstrukci jej bude provozovat řetězec Fairmont Hotels & Resorts, který je součástí sítě Accor, pod jménem Golden Prague Hotel (hotel Zlatá Praha).
reklama