https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/iea-do-poloviny-stoleti-je-treba-zdvojnasobit-vyrobu-energie-z-jadra
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

IEA: Do poloviny století je třeba zdvojnásobit výrobu energie z jádra

30.6.2022 11:42 (ČTK)
Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, aby se podařilo dosáhnout uhlíkové neutrality. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Růst produkce jaderné energie by měl rovněž pomoci nynějším snahám vlád posílit energetickou bezpečnost snížením závislosti na dovozu fosilních paliv.
 

"Odchod energetického sektoru od fosilních paliv může být díky jaderné energii rychlejší a bezpečnější," uvedla IEA. "V dnešní globální energetické krizi se snižování závislosti na dovozu fosilních paliv stává prioritou při zajišťování energetické bezpečnosti. Neméně důležitá je klimatická krize," dodala. K dosažení uhlíkové neutrality je podle IEA zapotřebí do roku 2050 zvýšit kapacity pro výrobu jaderné energie na 812 ze současných 413 gigawattů.

Agentura rovněž upozornila, že téměř dvě třetiny jaderných elektráren jsou nyní starší než 30 let a že produkce jaderné energie ve vyspělých ekonomikách by do roku 2030 mohla klesnout o třetinu. Podle šéfa IEA Fatiha Birola nyní nicméně nastaly podmínky k většímu využívání jaderné energie.

"Vzhledem k dnešní globální energetické krizi, prudce rostoucím cenám fosilních paliv, problémům v oblasti energetické bezpečnosti a ambiciózním klimatickým závazkům věřím, že jaderná energie má unikátní příležitost pro návrat," uvedl Birol. "Nová éra pro jadernou energii ale není v žádném případě zaručena. Bude záviset na tom, zda vlády uskuteční kroky k zajištění bezpečnosti a udržitelnosti provozu jaderných elektráren v příštích letech," dodal.

Dvojice klíčových výborů Evropského parlamentu tento měsíc odmítla dočasné označení jádra a plynu za ekologicky čisté zdroje energie. Europoslanci z výborů pro hospodářství a životní prostředí schválili usnesení, které má zablokovat přijetí takzvané taxonomie podporované většinou členských států včetně Česka. Konečné slovo bude mít červencové plénum EP, kde by pro odmítnutí návrhu měla existovat potřebná většina europoslanců.

Evropská komise navrhla zařazení jádra a plynu mezi takzvané přechodové zdroje v lednu s cílem přesvědčit investory, že se do nich vyplatí vložit peníze. Unijní exekutiva tím vyšla vstříc požadavkům velké skupiny členských zemí včetně Francie, Polska nebo Česka, které chtějí využívat jeden či oba zdroje jako náhradu za uhlí nebo ropu.

Problémy v energetickém sektoru letos prohloubil ruský útok na Ukrajinu. Birol minulý týden vyzval Evropu, aby se okamžitě připravila na úplné přerušení dodávek ruského plynu v nadcházející zimě. Evropské vlády by podle něj měly přijmout opatření ke snížení poptávky a ponechat v provozu stárnoucí jaderné elektrárny.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (20)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

30.6.2022 12:24
Pozdě Bycha honiti. V Evropě a Americe se prospalo 30 let. Jen Rusko a Čína jedou. Těch 30 let se nejprve bude muset chtít dohnat a pak skutečně dohánět. Nebo ne?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.6.2022 14:10 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ne. Frantíci, Amíci, Angláni,všichni jádro staví, jenže Rusko jde dodupy. To bankrotuje celé a jaderná oblast nebude vyjímkou.
Odpovědět
JO

Jarka O.

30.6.2022 21:42 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ano. Neztratit stopu.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

30.6.2022 12:38
Co se to děje ?
Vždyť donedávna byly JE hlavně v EU - FUJ !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.6.2022 14:11 Reaguje na smějící se bestie
Člověče nešťastná,vy to máte v koblize fakt složitý.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

30.6.2022 12:38
Dodavatelé z Číny a Ruska jsou schopni takové cíle naplnit. Západ už bohužel nemá odborníky, kteří by byli schopni držet s těmito zeměmi krok. Dlouhodobé vynucování, aby se energetika dala cestou nesmyslů, nás vede na konec slepé uličky.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

30.6.2022 12:40 Reaguje na Richard Vacek
Ale ideologie má zatím furt přednost !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.6.2022 14:13 Reaguje na Richard Vacek
Westinghouse je švětová špička a Framaton na tom taky není špatně.
U nás samozřejmě vohnouti lžou, jak dycky. Ovšem Rosatom jde dodupy velmi svižně, bez západních technologií nedá dokupy ani kozí chlívek.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

30.6.2022 15:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Westinghouse je taková světová špička, že od něj v Americe nechtějí ani palivo do jejich reaktorů. To až u nás to s ním opět zkusíme. Snad nám naše reaktory nepolámou, byla by to vysoká cena za preferování ideologie před rozumem.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.6.2022 15:25 Reaguje na Richard Vacek
No, za současné situace lepší nic moc palivo od W, než cokoli z Ruska.

Za pár let se to doufejme změní, ale teď fakt není vo čom.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.6.2022 15:48 Reaguje na Svatá Prostoto
A co máte na mysli? Že se z ožralého mužika vyklube špičkový inženýr? Zatím jim všichni velmi úspěšně zdrhají, dokud nejsou zavřené hranice.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.6.2022 15:47 Reaguje na Richard Vacek
To jsou kecy v kleci, jak dycky. Dodávají palivo do celého světa, mají snad nejvíc reaktorů...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.6.2022 14:15
Tak do týdne bych to viděl na další článek od pana Smrže, jak je jádro na pytel a ke světlým zítřkům vede jen OZE cesta:-).

Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

30.6.2022 14:48 Reaguje na Svatá Prostoto
Tak jest :-)
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.6.2022 16:52
Tak jsem se podíval na globální emise CO2 a ony, panu Hanzlovi naschvál ,stále rostou.

Pokud ekomagoři z Bruselu prosadí svoji písničku, tak to skončí tím, že Evropa se stane kontinentem chudých, zmítaná sociálními bouřemi a vznikem diktatur.
Emise CO2 převýší "poslední mez" a až po čase se zjistí, že se vlastně nic nestalo , a společnost se změnou klimatu, která tak hororová nebyla, dokázala vyrovnat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.6.2022 17:11 Reaguje na Miroslav Vinkler
Samozřejmě rostou, bo Evropa je v energetické válce a Čína a spol. čadí jak z komína.
Pořád nechápu, proč by měla být ta Evropa chudá, nic tomu nenasvědčuje. pokud vyhrajeme letošní energetickou válku s Putlerem, energie půjdou dolů a OZE zase přidá na forsáži. A hi-tech a čistá enrgie je dobrý základ růstu. Jenom nevím, k čemu nám to bude, jsme odporně bohatí už dnes a plastových krámů z Číny víc snad ani nepotřebujeme.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.6.2022 21:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Nejvyšší soud USA hodil klacek pod nohy Bidenovým klimatickým snahám

Biden deklaroval cíl snížit do konce desetiletí emise skleníkových plynů v USA o polovinu, po dnešním rozsudku Nejvyššího soudu USA už by ale splnění tohoto cíle podle NYT mohlo být „matematicky nemožné“.
Soud poměrem šesti hlasů ku třem rozhodl, že přelomový „zákon o čistém vzduchu“ z roku 1963 neumožňuje federální Agentuře pro ochranu životního prostředí (EPA) vydávat zásadní pravidla týkající se emisí oxidu uhličitého z amerických elektráren.

Na rozdíl od EU alespoň v USA zůstalo trochu zdravého rozumu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.7.2022 15:35 Reaguje na Miroslav Vinkler
To jsou zcela marginální žabomyší války mezi ouředníky a ještě v Améru, pro nás význam nula.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

1.7.2022 12:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Žijete v nějaké jiné dimenzi, poslechněte si nějakého ekonoma,jakéhokoli politického smýšlení. Energetickou válku s Ruskem vyhrát nemůžeme, protože nemáme žádné zdroje, hi-tech technologie mají dnes třeba v Indii, Číně. Pro ně jsme pouhý poloostrov na západě Asie.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.7.2022 15:41 Reaguje na Milan Dostál
Poslouchám ekonomy běžně a na youtube dávají úžasná videa s našimi "odborníky", kteří lžou jak Lavrov a blábolí kremelské demagogie.
Základem je tento kdák, že se energeticky bez Ruska muhehheheheh neobejdeme!!! A šlus, takže zmrznem a scípnem. Na věky věkův Ámen.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist