https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/iea-do-roku-2025-bude-asie-spotrebovavat-polovinu-svetove-elektriny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

IEA: Do roku 2025 bude Asie spotřebovávat polovinu světové elektřiny

9.2.2023 01:32 | BERLÍN (ČTK)
Do roku 2025 překročí spotřeba elektřiny v Asii poprvé polovinu spotřeby světové. Afrika přitom spotřebovává mnohem méně elektřiny, než činí její podíl na světové populaci. Ukazuje to prognóza, kterou zveřejnila Mezinárodní agentura pro energii (IEA). V případě Asie nejvíce spotřeby připadne na Čínu, jejíž podíl na celosvětové spotřebě vzroste ze čtvrtiny v roce 2015 na třetinu v polovině tohoto desetiletí.
 

"Čína bude spotřebovávat více elektřiny než Evropská unie, Spojené státy a Indie dohromady," uvedl ředitel IEA pro energetické trhy a bezpečnost Keisuke Sadamori.

Oproti tomu Afrika, kde žije téměř pětina z necelých osmi miliard obyvatel světa, se bude v roce 2025 podílet na celosvětové spotřebě elektřiny pouhými třemi procenty. "Tato skutečnost a rychle rostoucí počet obyvatel ukazují, že v Africe je stále obrovská potřeba zvýšit elektrifikaci," řekl Sadamori.

IEA ve výroční zprávě prognózuje, že v příštích třech letech se na růstu celosvětových dodávek elektřiny budou z velké části podílet jaderná energie a obnovitelné zdroje. To podle ní zabrání výraznému nárůstu emisí skleníkových plynů z energetického sektoru.

Zpráva rovněž upozornila, že poptávka po elektřině a její nabídka jsou stále více závislé na počasí. Tímto problémem by se podle IEA měli zabývat politici.

"Kromě sucha v Evropě byly (v loňském roce) vlny veder v Indii," uvedl Sadamori. "Podobně byla vlnami veder a suchem zasažena střední a východní Čína. Spojené státy v prosinci zažily silné zimní bouře a všechny tyto události masivně zatížily energetické systémy v těchto regionech,"rozvedl.

Podle vědců je nutné co nejdříve výrazně snížit všechny zdroje emisí, aby se průměrná globální teplota nezvýšila o 1,5 stupně nad úroveň před průmyslovou revolucí. Tento cíl, stanovený roku 2015 v pařížské dohodě o klimatu, se zdá být nejistý, protože teploty se od referenčního období zvýšily už o více než 1,1 stupně.

Jednou z nadějí na splnění cíle je plošný odklon od fosilních paliv, jako je uhlí, plyn či ropa a přechod k nízkouhlíkovým zdrojům energie. Zatímco některé regiony snižují využívání uhlí a plynu pro výrobu elektřiny, v jiných se jejich spotřeba zvyšuje, uvedla IEA.

"Vzhledem k tomu, že přechod na čistou energii nabírá na obrátkách, bude v poptávce po elektřině v důsledku rostoucí elektrifikace vytápění sílit vliv povětrnostních jevů," uvádí IEA ve zprávě. "Podíl obnovitelných zdrojů závislých na počasí bude ve výrobním mixu nadále růst. V takovém světě bude zásadní zvýšit flexibilitu energetických systémů a zároveň zajistit bezpečnost dodávek a odolnost sítí," uzavřela.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (36)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

9.2.2023 06:28
A také bude vyrábět více než polovinu této elektrické energie a bude ji vyvážet do okolních států.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

9.2.2023 10:08 Reaguje na Katka Pazderů
Elektřinu nejde naložit na loď a dovézt na druhý konec světa. Asie bude hlavně levně vyrábět a vyvážet energeticky náročné výrobky např. do EU a pomáhat tak naplňovat fikci Green Dealu.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

10.2.2023 17:38 Reaguje na Jiří Svoboda
většina bude spíš závislá na fosilních zdrojích neb se jedná o poměrně chudé oblasti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.2.2023 07:24 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Právě chudé oblasti půjdou do OZE, bo nemají na drahé fosilní elektrárny a tisíce kilometrů přenosových sítí a ještě platit palivo.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

19.2.2023 14:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Jistě, v chudých oblastech bylo OZE odjakživa. I decko zapřažené do pluhu je OZE.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

9.2.2023 07:14
Zatímco my stagnujeme, Čína od roku 1990 zvýšila spotřebu elektřiny více než 10x a nyní jí na osobu spotřebuje podobně jako my. A stále má potřebu po dalších zdrojích. Krátkodobě to pokrývá uhlí a OZE, dlouhodobě jádro. V následujících 15 letech Čína plánuje zprovoznit 150 reaktorů (víc, než zbytek světa):
https://www.voicesofnuclear.org/china-150-new-reactors-will-be-built-in-15-years/
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.2.2023 09:06 Reaguje na Richard Vacek
Levná energie je důležitá ke všemu, k životní úrovni, ochraně přírody, imperiální politice...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.2.2023 15:34 Reaguje na Slavomil Vinkler
Zajímavé je, že země, které nemají žádné energetické ani surovinové zdepoje, mají dost často daleko vyšší životní ůroveň, než ty obdařené.
Namátkou: Švýcarsko, Rakousko, Belgie a vůbec většina Západní Evropy, k tomu Japonsko, Izrael, Jižní Korea atd. atd.
Srovnejte to s bohatými zeměmi typu Libye, Sýrie, Irák, Irán, Venezuela a především bídné Rusko. Čím to asi bude? Fakt jsou ty suroviny nejdůležitější?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

9.2.2023 16:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Ty surovinově bohaté země mají často smůlu, že jim ty suroviny chce někdo sebrat a proto se tam válčí. A pokud neválčí, jako například v Saudské Arábii, tak je to proto, že mají od USA bezpečnostní záruky. To takové Sýrie o svou ropy přišla, protože naleziště jsou kousek od amerických vojenských stanovišť.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.2.2023 17:04 Reaguje na Richard Vacek
Jak dycky. Ve Venezuele se neválčilo snad nikdy, v Libyi a Sýrii se servali machometáni s proruskými gaunery, Rusko nikdo nenapadl nikdo od roku 1941.
A o co proboha přišla Sýrie kvůli Amíkům? Tu vybombili a totálně rozvrátili Rusi, povraždili tam asi půl miliónů civilistů!! Kdo tam asi doteď vládne? Nějaké cha cha "americké základny" s tím mají asi tak co?
Je to další důkaz, že kdo je kamarád s Američanem, může žít ve svobodě, půže prosperovat a mít se dobře, kdo se kamarádí s Rusem, čeká ho jen svrab a neštovice.
Dejte JEDINÝ příklad, kde je to naopak a já vám dám 10 kde je to přesně takhle.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

9.2.2023 17:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Snad se nejedná o šíření dezinformací, když dám odkaz na čínský zdroj popisující situaci s ropou v Sýrii:
https://youtu.be/OEh3qEOwNSE
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.2.2023 13:19 Reaguje na Richard Vacek
Na youtube se dají najít neskutečné cypoviny a pokud to pochází z Číny, tak ti jejich komunisti taky lžou jak Lavrov.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

9.2.2023 18:45 Reaguje na Richard Vacek
Vacku, kam na ty lži chodíte? Produkce ropy v Sýrii klesá zhruba čtvrt století, a během pár let dojde k okamžiku, kdy se tato stane čistým importérem.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

10.2.2023 05:57 Reaguje na Daniel Višňovský
Vycházím z toho, že doložené zásoby ropy v Sýrii by jí stačily na 50 let. A až poté, co na ni byly uvaleny sankce (2011) a pobíhají tam různí ozbrojenci, se stala ve spotřebě ropy nesoběstačná:
https://www.worldometers.info/oil/syria-oil/
Odpovědět
sv

sv

10.2.2023 19:19 Reaguje na Richard Vacek
To jsi po sýrii pobíhajícím rusákům a ozbrojencům masového vraha asada nandal, vacku. To si za rámeček nedají.
Odpovědět
JO

Jarka O.

11.2.2023 09:58 Reaguje na Richard Vacek
Ano. Nyní ale ruští vojáci pomáhají při odstraňování následků zemětřesení. Sýrie žádala o dodávky pomoci a strojů z ciziny. Marně. Ještěže syrská vláda nehledí na to, kdo je rebel, kdo ne, a snaží se dodávat pomoc lidem všude, kam to jde. Kvůli silnicím zničeným otřesy to do některých severních oblastí jde špatně.
Odpovědět
sv

sv

12.2.2023 15:42 Reaguje na Jarka O.
Marně žádali Kurdové a bílé přilby o pomoc masového vraha asada jsi chtěl říct, jaroslave.
Odpovědět
JO

Jarka O.

12.2.2023 16:40 Reaguje na sv
Neumíš číst? Kecáš. Nežádali. Vláda se snaží, ale kvůli embargu, zničeným cestám atd. není do některých území přístup. A cizina najednou těm helmám nepomáhá. Zato turci zkázu zneužili.
Odpovědět
sv

sv

12.2.2023 22:13 Reaguje na Jarka O.
Takovou míru sebekritiky bych od tebe analfabetický jaroslave nečekal. Asad se snaží ... dál vraždit. Kdybys uměl číst, tak bys věděl, že zahraniční pomoc masový vrah asad podmiňoval tím, že všechno půjde přes něj. Což samozřejmě všichni včetně OSN odmítli. Pomoc tedy směřuje bezprostředně postiženým s pominutím zlodějského článku v Damašku.
Odpovědět
JO

Jarka O.

13.2.2023 07:00 Reaguje na sv
Nic o tom nevíš a cucáš si výmysly z prstu. OSN se v Damašku hned o situaci informovala a řekla, že sankce brání pomoci. Pokud i OSN na rozdíl od vlády politikaří, což nověji nevím, je to svinstvo. Vláda totiž začala organizovat pomoc pro všechny a je to složité. Chápu, že v Sýrii je dají vytřískat špinavé politické body přes mrtvoly, fuj.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.2.2023 08:36 Reaguje na Jarka O.
OSN nedělá NIC JINÉHO, než že politukaří a jako totálně impotentní organizaci by bylo přímo nutno zrušit.
Odpovědět
sv

sv

13.2.2023 20:28 Reaguje na Jarka O.

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
JO

Jarka O.

14.2.2023 08:17 Reaguje na sv
Proč nekritizuješ přímo hlupáka, který nikomu nesahá po paty a už si dovoluje pomlouvat dokonce i OSN?! Bojíš se ho?Já ji nekritizuji. OSN pomáhá a posílá konvoje  přes hranice se svolením vlády. Otázka je, jestli smí pomáhat Červený kříž. Na vojáka si u nich hraje Turek.
Odpovědět
sv

sv

14.2.2023 20:27 Reaguje na Jarka O.
Vždyť tě kritizuju Jaroslave. Tebe se bojí leda tvůj psychiatr, a to pouze s výhledem na to, co zas za mindráky bude muset s tebou řešit. Každopádně jestli někdo brání poskytování pomoci v Sýrii, tak je to masový vrah asad.
Odpovědět
JO

Jarka O.

14.2.2023 21:32 Reaguje na sv
Ale jó, hele dělej si co chceš, když máš zájem vědět houby a blábolit si ty své ideologie.
Odpovědět
sv

sv

16.2.2023 21:07 Reaguje na Jarka O.
Vidím, že alespoň na houby jsi expert, jaroslave. Jinak ti ale fakta nejdou pod čumák.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

19.2.2023 14:21 Reaguje na Richard Vacek
Nic jako doložené zásoby ropy neexistuje, vy hloupý lháři, zásoby ropy jsou ověřené, pravděpodobné a možné.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.2.2023 13:26 Reaguje na Richard Vacek
Sýrie podporovala ISIL, kšeftovala s jejich ropu, bo to byl minimálně z půlky ruský projekt.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

19.2.2023 14:21 Reaguje na Richard Vacek
Které to jsou, Vacku? Himbajs Šůviks, řekněte mi, proč US Army nevlatí do země, která má největší zásoby uranu na světě, druhé největší zásoby ropy na světě (dvojnásobné oproti Rusku), a má tu zemi hned vedle, a společnou hranici přes 8000 km??? Co Vás pro tento argumentační pžíklad naučili v Moskvě?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

9.2.2023 18:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Blbá argumentace Hanzle......Švýcarská firma TRANSOCEAN je největším světovým kontraktorem ropných společností těžících na ultrahlubokém moři, a tím se Švýcarsko podílí na těžbě ropy asi 100 x více, než ČR, ale HDP/obyvatele je tam oproti ČR stěží trojnásobné. Takže tahle argumentace Vám hajsui nevyšla.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.2.2023 13:23 Reaguje na Daniel Višňovský
A to ultrahluboké moře mají ve Švýcarech, že?
Píšu, "že země, které nemají žádné energetické ani surovinové zdroje,..." a to Švýcarko má kulový a nemá ani přístup k moři.
A ti kontraktoři, to není žádná cha cha "surovina" ale čistě lidská práce.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.2.2023 13:28 Reaguje na Pavel Hanzl
A hlavně maximálně kvalifikovaná.
Víte proč Bůh vodil Židy po poušti 40 let, aby našel jediný kousek země, kde není ropa?
Aby nezparchantěli a nedopadli jak Arbové, nebo Rusi.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

16.2.2023 12:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Hm, takže ve Švýcarech by se pro lopaty Vašeho kalibru nenašla. Vy ze zahraničí můžete pracovat akorát tak v Putlerstánu, s čímž tedy máte bohaté zkušenosti.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

16.2.2023 12:46 Reaguje na Pavel Hanzl
To hluboké moře mají ve Švýcarech úplně stejně offshore, jako kterákoli jiná země světa těžící ropu. HLUPÁKU. K mezinárodním vodám má Švýcarsko úplně stejný vztah, jako třeba Rusko.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

9.2.2023 10:13 Reaguje na Richard Vacek
Hm, nový blok v Dukovanech za 60 miliard Kč, to by nemusela být špatná cena. Ale to my rozhodně nechceme!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.2.2023 15:35 Reaguje na Jiří Svoboda
Šak to taky cha cha nedostaneme, nebojte.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist