https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/iea-kapacita-obnovitelnych-zdroju-se-v-pristich-peti-letech-zdvojnasobi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

IEA: Růst kapacity obnovitelných zdrojů se v příštích pěti letech zdvojnásobí Aktualizováno

6.12.2022 09:41 | PAŘÍŽ (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Celosvětový růst kapacity obnovitelných zdrojů energie se v příštích pěti letech zdvojnásobí, růst podpoří zejména obavy o energetickou bezpečnost po ruské invazi na Ukrajinu. Ve své dnešní zprávě to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
 

Do roku 2027 by se tak celková kapacita mohla zvýšit na 5640 gigawattů (GW). Byl by to nárůst o 2400 GW, což odpovídá dnešní celkové energetické kapacitě Číny. Odhad růstu je o 30 procent vyšší než před rokem.

Vysoké ceny plynu a elektřiny způsobené letošní globální energetickou krizí zvýšily atraktivitu investic do obnovitelných zdrojů energie. K růstu přispívá i to, že Spojené státy, Čína a Indie zavádějí opatření a tržní reformy na podporu rychlejšího zapojení obnovitelných zdrojů.

"Obnovitelné zdroje už rychle expandovaly, ale globální energetická krize je nastartovala do nové mimořádné fáze ještě rychlejšího růstu, neboť země se snaží využít jejich výhod pro energetickou bezpečnost," uvedl výkonný ředitel IEA Fatih Birol. Dodal, že v příštích pěti letech svět přidá tolik energie z obnovitelných zdrojů jako za posledních 20 let.

IEA očekává, že obnovitelné zdroje budou v příštích pěti letech představovat více než 90 procent celosvětové expanze výrobní kapacity elektřiny. Do začátku roku 2025 pak obnovitelné zdroje překonají uhlí a stanou se největším zdrojem k výrobě elektřiny.

Globální kapacita fotovoltaických elektráren se do roku 2027 podle nynějších odhadů téměř ztrojnásobí. Kapacita větrných elektráren se téměř zdvojnásobí, zatímco poptávka po biopalivech se do roku 2027 podle aktuálních odhadů zvýší o 22 procent.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

6.12.2022 12:02
JÓ ?
Odpovědět
DA

DAG

6.12.2022 12:19
Já tomu i věřím, protože, když elektřina zůstane tak strašně drahá, tak si každý tu solární elektrárnu pořídí. Někde i za cenu, že nebude moct dodávat do sítě. Ovšem kolik je to promarněných peněz, které by mohli být investovány jinde, nechci ani pomyslet.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

6.12.2022 14:03 Reaguje na DAG
Komunitní a soukromá energetika je o tom, že se změní: z metody odběru kdy ji odběratel potřebuje na odběrv době, kdy bude ee k dispozici.
Odpovědět
DA

DAG

6.12.2022 14:40 Reaguje na Slavomil Vinkler
To je pravda, ale uvědomujete si, že se u nás pořád měří po fázích a síť je nastavená stále na uhelné elektrárny? Jen práce na sítích u nás budou trvat roky.
Nedokážu si za pět let u nás technicky představit komunitní energetiku. Leda minikomunitní na úrovni malých samostatných celků. Samozřejmě v cenách za instalaci astronomických. Poděkujme jako u mnoha jiných případů prozíravosti předchozích vlád, zobajících z rukou ČEZu.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.12.2022 07:33 Reaguje na DAG
Uvědomujete si ten zcela nesourodý blábol?
Měření po fázích nemá s komunitní výrobou a s odběrem když bude EE z OZE k dispozici nic společného.
Čez se snažil postavit JE a všechny předchozí vlády mu to típly. To je zobání?
Odpovědět
DA

DAG

7.12.2022 07:57 Reaguje na Slavomil Vinkler
No měření po sítích nemá prvotní vliv na komunální výrobu, ale zjistěte si proč ho snad jako jediní máme a pochopíte, že o komunální výrobu není zájem a bude se co nejdéle brzdit. No pokud vím, tak je zrovna výběrové řízení na nové Dukovany.
A že už dneska ve spoustě sídel solární elektrárnu nepřipojí víte?
Firmy na instalaci solárních elektráren už se začínají zaměřovat na ostrovní systémy, protože za chvíli bude ubývat prácé.
Uvědomujete si Vaši nebetyčnou naivitu? ;)
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

6.12.2022 14:28
Stále stejná písnička , kapacita může být desetinásobná , ale spolehlivost dodávek z OZE je nepředvídatelná, a to s ohledem na již klasické "fouká-nefouká, svítí-nesvítí ".
Což znamená ke každému zdroji postavit kompenzační jednotku o stejném výkonu (plyn) a dále současně přijímat opatření na stabilizaci distribuční soustavy. To vše promítnuto do plateb koncovým zákazníkům.
Celej gryndýl nám byl čert dlužnej !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.12.2022 08:58 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vy fakt nevíte, kdy svítí - vyjde slunce a kdy nesvítí - zajde slunce?
Můžete ale věřit projektantům, že to skutečně ví a na dlouhá století i tisíciletí dopředu.
A pod mraky to taky dává, kolik a jaké oblačnosti v daném místě a času se ví statisticky taky, ale to nemá na výkon žádný podstatný vliv a řeší to baterie.
Odpovědět
EN

Emil Novák

8.12.2022 09:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Ví se velké kulové, Hanzle, jen se to s určitou mírou přesnosti nebo spíš nepřesnosti odhaduje. Odchylka předpovědi na den dopředu od skutečnosti se liší i o desítky procent, jak se snadno můžete přesvědčit např. zde: https://energy-charts.info/charts/power_scatter/chart.htm?l=en&c=DE&dataType=solar_ante_post&interval=year
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.12.2022 15:14 Reaguje na Emil Novák
Skutečně se fve staví ze dne na den s tím, jaká je předpopvěď počasí.
V daném místě se zná dlouhá řada roků s procenty oblačnosti a na to se počítá budoucí výkon fve. A bude to přesnější, než uhelka, kde je daleko více možností, aby se to zdupalo.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.12.2022 15:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Jako že FVE je stabilnější zdroj než uhelná klasika? Jste se praštil do hlavy? Zase?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.12.2022 19:00 Reaguje na Svatá Prostoto
Podělá se bagr, ekoteroristi obsadí koleje, odboráři vyhlásí stávku, nabourá se vlak s rudou, podělá se něco v té šílené strojovně, půjde cena tak nízko, že se to celý nevyrentuje, emisní povolenka příliš zdraží, Uhlák nesplní emisní limity a ouřad ho zavře, atd. atd. atd.
Odpovědět
EN

Emil Novák

9.12.2022 19:09 Reaguje na Pavel Hanzl
A to všechno se stane častěji než každý večer jako u fotovoltaiky?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.12.2022 19:33 Reaguje na Emil Novák
No, to zapadající slunko se většinou dá odhadnout už předem, nejpozději v poledne.
Odpovědět
EN

Emil Novák

8.12.2022 15:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle, opět plácáte naprosté nesmysly o věcech, o kterých nemáte ani tušení. Žádná dlouhá řada roků s procenty oblačnosti vám nevyřeší situaci, kterou znázorňuje ten graf, kdy oproti den staré předpovědi máte běžně odchylku i v desítkách procent oproti té předpovědi, kterou musíte kompenzovat službami výkonové rovnováhy, tj. disponibilními zdroji, tj. např. těmi uhelkammi, jinak by došlo k rozpadu soustavy. Naopak výpadek uhelky žádná fotovoltaická elektrárna nezachrání, opět jedině disponibilní zdroj, tj. např. jiná uhelka.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.12.2022 18:51 Reaguje na Emil Novák
U nás se kdysi říkalo, že vykleštěný býk už
býkem nikdy nebude, ale zůstane navždy volem.
Nemám více, co bych dodal a neničte si nervy.
Fanatikovi něco vysvětlovat a vyvracet nemá
cenu, protože potřebuje vlastní zkušenost,
ale ani tehdy svoji chybu často neuzná.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.12.2022 19:30 Reaguje na Emil Novák
Pořád mě přesvědčujete, že fve nefunguje, že je na houno a je to harapak, což jr zbytečné.
Proč nepřesvědčujhete projektanty a investory, energetiky kteří fve staví a používají?
Asi to fakt neví, protože z toho mají ročně pěkné terrawaty elektřiny.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist