IEA: Levná ropa je definitivně pryč, musejí razantně nastoupit obnovitelné zdroje
Podle Mezinárodní energetická agentury poroste do roku 2030 nejvíce poptávka po uhlí, bude tvořit celou třetinu nárůstu ve spotřebě energie
|
|
Foto: Martin Mach/Ekolist.cz |
Podle výhledu IEA bude při nezměněných podmínkách růst poptávka po primární energii o 1,6 % ročně, což od roku 2006 do roku 2030 představuje nárůst o 45 %. Oproti minulému roku je odhad růstu pozvolnější, což je důsledek světové finanční krize, růstu cen energií a přijatých politických rozhodnutí. Nejvíce prý poroste poptávka po uhlí, bude tvořit celou třetinu nárůstu ve spotřebě energie. Také podíl obnovitelných zdrojů bude podle IEA radikálně růst a již v roce 2010 se stanou druhým největším zdrojem při výrobě elektřiny, kde nahradí zemní plyn.
Podle jednoho ze scénářů, se kterým IEA pracuje, bude více než polovinu nárůstu poptávky po primární energii mezi lety 2006 až 2030 tvořit spotřeba Číny a Indie. Novým centrem se stane také oblast Středního východu. Podíl energie spotřebovávané ve městech bude i nadále růst, ze současných dvou třetin na téměř tři čtvrtiny v roce 2030. Podle aktuálního výhledu IEA bude potřeba do roku 2030 investovat do energetiky obrovský balík finančních prostředků – 26 bilionů dolarů. „Současné zdroje i spotřeba energie je neudržitelná, jak ekologicky, tak ekonomicky i sociálně a to se může a musí změnit,“ prohlásil Nobuo Tanaka, výkonný ředitel IEA. Podle něj současný dovoz ropy a koncentrace výroby do několika málo zemí světa vede jednak k velkému růstu cen energií, ale také k větším problémům při výpadcích v dodávkách surovin. „Zároveň neúprosně roste produkce skleníkových plynů, což může nakonec může vést k růstu průměrné teploty až o šest stupňů,“ dodal Tanaka.
Podle IEA je také definitivně pryč doba levné ropy. Podle zpravodajství BBC bude cena přes sto dolarů za barel zase brzy zpátky a kolem roku 2030 se může vyšplhat až na 200 dolarů. Poptávka podle IEA vzroste ze současných 85 milionu barelů na 106 milionů barelů za den. Světu ale nedostatek ropy nehrozí, podle IEA jsou světové zásoby dostatečně bohaté na to, aby spotřeba běžela v nezměněné podobě po dalších čtyřicet let. Nicméně na současných ropných polích se těží stále menší objemy a do budoucna je potřeba výrazně víc investovat do výzkumu a technologií, které umožní vytěžit ropu z dosud špatně dostupných míst.
Studie IEA se také zabývá dopadem energetického sektoru na klima, podle studie by současné trendy ve spotřebě vedly k nárůstu emisí oxidu uhličitého o 45 % do roku 2030, kdy by produkce oxidu uhličitého dosáhla hodnoty 41 Gt. Tři čtvrtiny nárůstu emisí by vyprodukovala Čína, Indie a Střední východ a celkem 97 % tohoto nárůstu by se uskutečnilo v zemích mimo OECD (členy jsou především země Evropy, ale také USA a Japonsko). Stabilizace koncentrace skleníkových plynů v atmosféře na hodnotě 550 ppm (částic na milion) CO2, kdy by měla průměrná teplota vzrůst o 3 °C, znamená, že celková produkce emisí skleníkových plynů nesmí překonat hranici 33 Gt.
Podle IEA musí vzrůst investice do nízkouhlíkové energetiky (vedle obnovitelných zdrojů jde o provozy s možností zachytávat emise) tak, aby se podíl na energetickém mixu zvýšil z 19 % v roce 2006 na 26 % v roce 2030. To znamená investovat o 4,1 bilionů dolarů více než nyní, což podle zprávy IEA představuje 0,2 % ročního HDP. Především má jít o investice na straně poptávky, do úspornějších automobilů, budov i spotřebičů. Na druhé straně investice do zelených energií by měly přinést úspory až 7 bilionů dolarů.
Udržet koncentraci oxidu uhličitého v atmosféře na hranici 450 ppm, kdyby mělo dojít k růstu teplot jen o 2 °C, by znamenalo především prudké snížení emisí do roku 2020 tak, aby v roce 2030 nepřekročily hranici 26 Gt. „Měli bychom zapojit do akce všechny velké emitory, podle našich analýz země OECD nemohou samy dosáhnout snížení koncentrace na úroveň 450 ppm, i kdyby jejich vlastní emise byly zcela nulové,“ prohlásil v Londýně při představování výhledu Nobuo Tanaka.
reklama
Online diskuse
budoucnost energetiky - 16. 11. 2008 - AlešOtázka budoucnosti energetiky není jednoduchá, v současné době pokračuje trend snižování podílu ropy na celkové spotřebě. Obnovitelné zdroje jsou stálicí ve světovém energetickém mixu -za posledních 35 let se jejich podíl ani nezvyšuje ani nesnižuje. Bohužel enviromentalistů nemůžete nic jiného čekat, než fanatickou víru ve všespásné úspory o OZE , na otázku kde mají šetřit 2 mld lidí , kteří dnes nemají ani el. energii již odpověď nedostanete. No v každém případě , země s rozumnou energetickou politikou se soustředí na domácí zdroje a proto roste podíl uhlí, které je celosvětově poměrně rovnoměrně rozmístěno a klesá podíl ropy na celkové spotřebě. Bohužel Evropa má jiné představy o své energetické politice mnohé státy , např němceko budují energetickou strategii typu MAO , která se soustředí místo na domácí zdroje na budování své energetické závislosti na tom či onom nestabilním státě nebo regionu. Před několika dny německé větrné elektrárny málem způsobily výpadek el sítě u nás neboť el. dráty v krajině jsou drahé fuj a tak němci nepostavily dodadečná vedení mezi severem a jihem své země a část výkonu se tak valí přes čechy. VE totiž potřebují mnohem více přenosových kapacit než klasické zdroje , protože síť musí být schopna odvédst i cca 7 násobek průměrného výkonu elektrárny a protože u rozsáhlých větrných farmách u severního moře nejsou žádná velkoměsta ani průmyslová centra , je nutno rozvádět výkon stovky km daleko.Ele vraťme se k energetice za 30 let já to vidím asi takto čísla v závorkách je rok 2006 bez desetin takže součet není 100. Uhlí 33 % (26) Ropa 27 % (34) plyn 20 % (20) jádro 8 % (6) voda 2 % (2) OZE rest 10 % (10) |