https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/independent-australsky-boj-o-kokosove-palmy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Independent: Australský boj o kokosové palmy

28.4.2004 12:34 | PRAHA/SYDNEY (EcoMonitor)
Kokosové palmy dávají turistickým návštěvníkům pocit, že se ocitli v rajské zahradě a srdce každého cestovatele pookřeje při pohledu na pláže bílého písku lemované lesíky palem. Stejně tak se návštěvníci australského Queenslandu teší, že v oblasti zvané Daintree Reinforest se budou kochat pohledem na deštný prales. Jenže místní turistický průmysl zde ve snaze přilákat co největší počet platících návštěvníků nechal raději vysázet ony kokosové palmy, kterým se zde výborně daří a vytlačují původní druhy rostlin.
 

Oblast Deintree Rainforest je zapsána na seznamu Světového dědictví organizace UNESCO právě pro svoji překrásnou a velmi vzácnou flóru. Některé tamní druhy rostlin byly popsány až v sedmdesátých letech dvacátého století. Ochránci životního prostředí se snaží proti palmovým porostům důrazně zasáhnout, ale setkávají se pouze s velmi nepřátelským stanoviskem majitelů turistických kanceláří, kteří chtějí svoji vizi „tropického ráje“ prodat dalším dychtivým turistům. Hugh Spencer, biolog a ochránce přírody, který se nejvíce zasazuje v boji proti dovezeným dřevinám, si od svých protivníků vysloužil přezdívku „zabiják kokosovníků“ a jeden majitel turistické kanceláře na něj neváhal poslat svoje zaměstnance. „Kokosové palmy jsou velkými škůdci. Vytlačují původní porost deštného lesa a ničí pláže,“ říká Spencer.

Jsou to právě tyto pláže, které vedle Velkého bariérového útesu nejvíce lákají návštěvníky australské přírody na Cape Tribulation. Turistické průvodce popisují oblast jako místo „deštných pralesů a korálových útesů“. Jenže místo pralesa již obsadili přímořské pobřeží kokosové palmy. Na jedné z nejpopulárnějších pláží, Myall Beach, bylo zničeno 10 % původního porostu, na blízké Cowie Beach dokonce celá třetina. Před šestnácti lety byly vysazeny první palmy a od té doby se počet dospělých stromů zpětinásobil.

Kritická situace donutila místní úřady ustavit diskusní skupinu, která měla navrhnout řešení celého problému. Nakonec dospěla k velmi kompromisnímu řešení: dospělé palmy se nechají být a mladé rostliny nižší než tři metry s nepříliš hlubokým kořenovým systémem se ručně přemístí. Hugh Spencer by raději viděl radikálnější postup: „Kokosové palmy sem vůbec nepatří. Jsou daleko silnější než místní vegetace a rychleji se rozšiřují. Když s nimi nic neuděláme, nebudou za chvíli na plážích vůbec žádné původní lesy.“

Jeho názor však zřejmě nesdílí mnoho z Evropanů, kteří si na Queenslandu vystavěli domy. „Mají pocit, že zde je rajská zahrada a každý kokos je posvátný,“ dodává Spencer. Jeden z místních obyvatel, který brání kokosové palmy, je Kelly Sloane, zaměstnanec turistické kanceláře Masons Tours. „Většina lidí si nedokáže představit pláže bez palem. Když se kohokoliv zeptáte, jak by měla vypadat exotická pláž, každý vám odpoví, že by tam měly být palmy,“ říká Sloane. Problém lesních porostů, dokonce ovlivňuje i hlasování do místní samosprávy. Každý z kandidátů, který chce uspět, musí jasně vyjádřit svůj názor na problém palem. Hugh Spencer však nevěří, že je možné, aby turistický ruch dokázal tak výrazně změnit celou místní krajinu. „Flóra v oblasti Daintree je poslední existující oblast nížinných tropických pralesů na světě, a proto je tak důležitá pro zachování světové rozmanitosti rostlinných i živočišných druhů. Tisíce lidí sem jezdí právě kvůli nim a vědí, že nikde jinde nic podobného neuvidí. Problém je, že se lidé všude na světě snaží, aby to u nich vypadalo jako na Tahiti.“

Podle článku Kathy Marksové 04. 04. 2004.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist