Independent: Británie se nestará o budoucnost přírody, tvrdí WEF
Někteří členové parlamentu spolu s ochránci životního prostředí obvinili na základě zprávy vládu, že dostatečně nechrání přírodní zdroje pro budoucnost. Podle nich se tímto přístupem sníží kvalita života v příštích letech.
Zpráva WEF, vypracovaná odborníky z celého světa, říká, že Británie má špatný přístup k redukci skleníkových plynů, snižování odpadu i k regulaci množství používané pitné vody a vody pro domácnosti. Další desítky posuzovaných faktorů, jako je zvýšení dětské úmrtnosti, ohrožení savců i ptactva, eroze lesní půdy, poměr mezi počty nových přírůstků a množstvím vylovených ryb, hospodaření s přírodními zdroji a ekologická legislativa, také nevyznívají příliš příznivě. Vezme-li se v úvahu ekonomická pozice, skončila Velká Británie v tomto žebříčku na nejhorším místě z celé Evropy, s výjimkou Belgie.
Na Spojené království, stejně tak jako na Indii nebo Belgii, se snesla vlna kritiky za "přílišné zájmy o ekonomické faktory na úkor přístupu k životnímu prostředí v budoucnu." Celkově se Británie umístila v druhé polovině ze 142 posuzovaných států, ve společnosti Mexika, Kamerunu, Barmy, Maroka, Egypta, Malawi a Senegalu. V některých kategoriích však dopadla Británie ještě daleko hůře, například v odstraňování ekologické zátěže se ocitla na 140 místě, v případě systémů ochrany životního přírody na 115 místě a na 110 v otázce celosvětového dohledu nad ekologickými problémy.
Nejvíce ekologicky šetrnými zeměmi za rok 2002 byly vyhlášeny Finsko, Norsko, Švédsko a Kanada. Do první desítky zemí se ještě vešlo Rakousko, Island, Kostarika a Švýcarsko. Velmi vysoko se však umístila například Botswana. Světové ekonomické fórum vzniklo iniciativou zemí G8 spolu s nadnárodními společnostmi a významnými univerzitami. Výsledky porovnání jednotlivých zemí přicházejí právě ve chvíli, kdy by měla své ovoce přinést dlouhodobá snaha premiéra Tonyho Blaira o zastavení klimatických změn a zlepšení reputace národní ochrany životního prostředí.
reklama