https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/independent-hlasite-ne-jadernemu-ulozisti
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Independent: Hlasité NE jadernému úložišti

4.12.2003 13:07 | PRAHA/ŘÍM (EcoMonitor)
Vládu Silvia Berlusconiho donutily velké protesty občanů, aby zapomněla na svůj plán vybudovat úložiště jaderného odpadu blízko malého městečka na jihu Itálie. Vládní plán počítal s tím, že se veškerý jaderný odpad uschová na jednom místě hluboko pod povrchem země, na ploše velké jako fotbalové hřiště.
 

Dva týdny masivních protestů, včetně blokování silnic a železničních tratí, demonstrace desítek tisíc občanů v Římě a hrozby občanských bouří na temperamentním jihu Itálie, donutily vládu tento návrh odvolat. Před týdnem zněly městem výkřiky rozradostněných Italů, "Bello, bello, bello", které neměly konce. "Noční můra konečně skončila," říká Fillipo Bubbico, prezident regionu Basilicata. "Je to nejšťastnější den mého života," řekl jeden z protestujících, Carlo Carlucci, italské zpravodajské agentuře Ansa. "Považují nás za ovce, které se neumí bránit. Ale my jsme jim ukázali naši neústupnost a hrdost místních lidí je neporazitelná".

Jenže rozhodnutí kabinetu premiéra Berlusconiho přijaté 13. listopadu stále platí, změní se jen jméno vybraného místa. Vláda má nyní 18 měsíců na to, aby vybrala novou lokalitu. Prezident největší ekologické nátlakové organizace Legambiente dodává: "Vládní rozhodnutí musí být úplně zrušeno, protože o způsobu uložení jaderného dopadu se musí jednat zcela průhledně a demokraticky, a to se dodnes nestalo." V referendu v roce 1987 Italové rozhodli o ukončení programu atomových elektráren a zbylý jaderný materiál, jak s nízkou úrovní radiace tak s vysokou, zůstal rozptýlen po celé zemi. Často v rámci demontovaných elektráren, někdy v dočasných a nespolehlivých úložištích.

Italské vlády se dosud úspěšně vyhýbaly velmi nepopulárnímu kroku najít místo trvalého uschování radioaktivního materiálu, z nějž některý znamená nebezpečí na více než 150 000 let. Jenže po útocích v roce 2001 na USA a potom co teroristé označili Itálii jako svůj možný cíl, se začalo urychleně hledat řešení otázky jaderného odpadu. Scanzano Jonico bylo podle vědců vybráno kvůli nejhlubším a největším ložiskům soli v zemi. To by umožnilo uložit materiál 900 metrů hluboko. Geologové potvrdili, že složení hornin je velmi podobné oblasti v Novém Mexiku, kde Spojené státy koncentrovaly velké množství jaderného odpadu. Odborníci trvají na tom, že tato oblast je nejlepším místem v celé Itálii.

Podle článku Petera Pophama The Independent28. 11. 2003.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist