https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/independent-ropne-zazraky-americkeho-zapadu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Independent: Ropné zázraky amerického západu

22.10.2004 14:46 | PRAHA/UTAH (EcoMonitor)
Environmentální politika George Bushe je nejhorší v současné historii Spojených států. Těžbou ropy jsou ohroženy proslulé červené kaňony v Utahu, jedna z nejcennějších krajin Ameriky. Informuje o tom deník Independent.
 

Skály v Národním parku Arches v Moabu ve státě Utah USA.
Foto: Hugo Charvát/Ekolist

Nemůžete si přát lepší výhled na ropné vrty než nabízí naftařský areál Long Canyon v jihovýchodním Utahu. K tomu výpary z nafty a neustávající vertikální pohyb pump. Tato lokalita je ohromným bolavým místem, vylévajícím do půdy toxiny, které pomalu zabíjejí prastaré jalovce alespoň trochu pokrývající pouštní terén, a vydechujícím do vzduchu plyny poškozující ozónovou vrstvu.

Jedna otevřená jáma s kalem se nachází hned vedle čerpacího stroje. Bývala tu ještě jedna podobná jáma, ale před několika lety ji zasypali štěrkem poté, co se tu ukázali novináři při příležitosti olympiády v Salt Lake City a vyvolali skandál. Toxické chemikálie však zůstaly v zemi aktivní a protékají dál půdou.

Co by mohlo ospravedlnit takovou pohromu v nejúchvatnější krajinné scenérii na americkém Západě? Bohaté zásoby nafty by jistě mohly být argumentem, avšak po skandálu kolem Long Canyonu se to zdá být podivné.

Přestože vlastníci vrtu v Long Canyonu tvrdí, že je to nejproduktivnější ropný vrt v Utahu, oficiální statistiky sestavené organizací SUWA a ekologickými skupinami ukazují, že je v produkci ropy v Utahu až na 209. místě a až na 275. místě v kombinované produkci ropy a zemního plynu. Pokud vezmeme v úvahu, že 1 procento ropy a zemního plynu produkovaných Spojenými státy pochází z Utahu, mělo by se zjistit, co se tu přesně děje.

Vládní úřady trvají na tom, že ropné vrty jsou dočasnou záležitostí, a dokonce mluví o tom, že až budou lokality vyčerpány, krajina se navrátí do původního stavu. Ochranáři však zdůrazňují, že zde v pouštní oblasti přetrvají silnice, mrtvé stromy a toxické jizvy v krajině po generace.

„Je třeba upozornit na trvalou destrukci míst, která tvoří Utah a celý americký západ tak unikátním,“ říká Heidi McIntoshová z organizace SUWA zabývající se ochranou divočiny v západním Utahu.

V posledních třech a půl letech rostla produkce ropy a zemního plynu v západních státech rekordním tempem. Není to však pouze Bushova záležitost - produkce místní ropy vzrostla o 70 procent již za Clintonovy vlády. „Likvidují poslední zbytky přírodní krajiny a zdevastovaná místa nechávají svému osudu. A proč? Protože tu je trochu ropy,“ říká Liz Thomasová, právnička pracující pro organizaci SUWA sídlící v Moabu, hlavním turistickém centru jihovýchodního Utahu.

„Nacházíme se v poušti a zde se nic nevyvíjí příliš rychle,“ dodává.
„Silnice, které se zde budují pro testování seismicity, vydrží navěky. Navíc vedou odnikud nikam. V posledních letech jsme objevili v této části Utahu několik vytěžených ropných ložisek, ale nikdo nepřišel, aby vyčistil ropné skvrny a toxické chemikálie. Tato vláda je zcela proti divoké přírodě.“

Podle článku Andrewa Gumbela na Independent ze dne 19. 10. 2004


reklama

 
Hana Hermová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist