https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/indicky-nejvyssi-soud-zamitl-zadost-o-vyssi-odskodne-pro-obeti-havarie-v-bhopalu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Indický nejvyšší soud zamítl žádost o vyšší odškodné pro oběti havárie v Bhópálu

14.3.2023 15:49 (ČTK)
Opuštěná část chemičky union Carbide.
Opuštěná část chemičky union Carbide.
Indický nejvyšší soud dnes zamítl žádost vlády o zvýšení odškodného pro oběti průmyslové katastrofy v Bhópálu z roku 1984, kdy při úniku plynů z továrny amerického koncernu Union Carbide zahynuly tisíce lidí. Informovala o tom agentura Reuters.
 

Firma Union Carbide, vlastník továrny na pesticidy, z níž unikl toxický mrak, v roce 1989 souhlasila s vyplacením odškodného ve výši 470 milionů dolarů (10,4 miliardy Kč). Indická vláda se ale v roce 2010 obrátila na nejvyšší soud s cílem získat další kompenzace pro oběti, tak aby celková částka dosáhla 1,1 miliardy dolarů.

Společnost Dow Chemical, která nyní Union Carbide vlastní, odpovědnost odmítá. Poukazuje na to, že Union Carbide převzala deset let poté, co se firma vyrovnala s indickou vládou.

"Domníváme se, že by nebylo správné žádat po firmě Union Carbide větší odškodné, než jaké původně souhlasila vyplatit," uvedl soud v odůvodnění verdiktu.

Továrna v Bhópálu, postavená v roce 1969, byla vnímána jako symbol industrializace Indie a vytvořila tisíce pracovních míst. Zároveň vyráběla levné pesticidy pro miliony zemědělců.

Neštěstí se stalo v noci z 2. na 3. prosince 1984. Indická vláda podle BBC News uvádí, že bezprostředně po nehodě zahynulo na 3500 lidí a v následujících letech více než 15 000. Aktivisté mluví až o 25 000 mrtvých. Kolem půl milionu osob v důsledku katastrofy postihly zdravotní problémy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist