https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/indicti-policiste-znovu-zasahli-proti-pochodu-zemedelcu-slznym-plynem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tisíce farmářů zamířily do Dillí s cílem prosadit své požadavky ohledně cen plodin

14.2.2024 17:40 (ČTK)
Indické bezpečnostní složky dnes znovu zakročily slzným plynem proti tisícům zemědělců, kteří se vydali na pochod k hlavnímu městu Dillí ve snaze domoci se vyšších cen za výkup plodin. Informovala o tom agentura Reuters.
 

Zemědělci žádají, aby mohli prodávat všechny své produkty na vládou regulovaných velkoobchodních trzích, kde mají záruku minimální ceny. Chtějí také, aby vláda splnila svůj slib zdvojnásobit příjmy zemědělců, uvedl zpravodajský server BBC News.

Farmáři se vydali na cestu v úterý poté, co selhala jednání zemědělských odborů s vládou. Bezpečnostní síly metropoli obehnaly barikádami a na silnice vedoucí k městu rovněž postavily zátarasy. Ke střetům došlo více než 200 kilometrů od Dillí na hranici mezi státy Paňdžáb a Harijána. Právě z těchto dvou států většina protestujících zemědělců pochází.

Několik demonstrantů bylo při policejním zásahu zraněno. Zranění utrpěli i někteří policisté, na něž protestující zaútočili kameny, napsala agentura Reuters.

Mnozí farmáři se na cestu vypravili s nákladními auty naloženými potravinami, peřinami a dalšími osobními potřebami, uvedl server BBC News.

Při obdobném protestu, který začal v roce 2020 a trval celý rok, si nespokojení zemědělci vystavěli v oblasti Dillí protestní tábory a dlouhodobě blokovali dálnice spojující metropoli se sousedními indickými státy.

Účastníci protestu se tehdy domohli zrušení zemědělské reformy, která farmářům umožňovala prodávat plodiny soukromníkům mimo vládou regulované trhy. Zemědělci proti reformě protestovali s tím, že je znevýhodňuje, jelikož nahrává velkým firmám, v jejichž konkurenci nemohou obstát. Demonstrace byly vnímány jako jeden z největších problémů, kterým musel premiér Naréndra Módí za své vlády čelit.

Vláda v současné době vykupuje od zemědělců za státem stanovené minimální ceny rýži a pšenici, prospěch z vládních dotací má ale jen asi šest procent z milionů indických farmářů, píše agentura Reuters.

Nový protestní pochod se koná nedlouho před plánovanými parlamentními volbami, v nichž nacionalistická hinduistická Indická lidová strana (BJP) premiéra Módího bude usilovat o třetí mandát.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist