Indonésie vyhodila do vzduchu dvě pytlácké lodě

Dvě rybářské lodě se jmény Century VII a Century IV, plující pod vlajkou Papuy-Nové Guineji, zato však s kompletně thajskou posádkou, byly indonéským úřadům pobřežní stráže podezřelé už delší dobu. Sběr důkazů o tom, že tato plavidla se podílí na nelegálním plundrování přírodních zdrojů ve výsostných vodách Indonésie, však chvilku trvalo. Po zajištění potřebných stop se ozbrojená jednotka pobřežní stráže z Lantamal vydala přímo na palubu obou lodí, a věci konečně dostaly rychlý spád. Zadržena byla celá posádka, tedy dvaašedesát Thajců, a spolu s nimi bylo zkonfiskováno 63 tun nalovených ryb a korýšů.
Vláda v Jakartě si ale žádala exemplární trest. Kromě těchto dvou pytláckých lodí se totiž v indonéských vodách pohybuje na 5400 dalších nelegálních rybářských plavidel jiných zemí, které se dosud ničeho jiného než pokuty obávat nemusely. Je totiž poměrně těžké dokázat, odkud úlovek, který je uložený v podpalubí, pochází.
„V případě těchto dvou lodí nebylo o naplnění podstaty činu pochyb,“ říká komodor Manahan Simorangkir, mluvčí indonéské pobřežní stráže. „Poté, co proběhla obvyklá legální procedura, bylo rozhodnuto, že obě tato plavidla budou potopena, aby si příště každá podobná pytlácká skupina dvakrát dobře rozmyslela, než se sem vydá. Vše jde podle zásad mezinárodního práva o zadržování lodí v našich výsostných vodách. Můžeme zadržet posádku i loď, musíme se jen vyvarovat otevřené palby.“
Na začátku prosince se tak indonéská zátoka Ambon dočkala divácky vděčné podívané. Dvě zakotvené rybářské lodice byly vyhozeny do povětří, jako jasný signál dalším nelegálním rybářům. Jak připouští státní administrativa, mohou takovéto spektakulární akce vyvolat určité politické pnutí mezi Indonésií a mateřskými zeměmi zadržených posádek. „Rozhodně ale přináší výsledek,“ dodává Eko Budimansyah, mluvčí pobřežní stráže v Lantamal. V současnosti čeká na potopení dalších šest zadržených plavidel.
reklama