Institut SYRI: Odsíření severu Čech pomohlo zmírnit vylidňování regionu
"Průměrné roční koncentrace oxidu siřičitého zaznamenané v 80. letech překonaly i hodnoty naměřené v Pekingu v roce 2000 před začátkem olympijského úklidu. Vysoké koncentrace škodlivin v ovzduší ovlivnily i kvalitu života obyvatel. Průměrná délka života v pánevních okresech byla oproti zbytku Československa o dva až tři roky nižší a na znečištěné ovzduší svým zdravím doplácely zvláště děti," uvedl Štěpán Mikula ze SYRI a Masarykovy univerzity, který výzkum vedl.
Z kraje poznamenaného těžbou hnědého uhlí a jeho spalováním v tamních elektrárnách začali v 70. letech 20. století ve velkém odcházet lidé. Tehdejší komunistická vláda se snažila situaci řešit systémem pobídek, které měly na místě udržet pracovní sílu a přilákat kvalifikované pracovníky.
Změnu ale přineslo až odsíření regionu, které začalo po změně režimu v 90. letech. Roční koncentrace oxidu siřičitého díky němu postupně klesly pod limity stanovené hygienickými normami, což pomohlo zlepšit životní prostředí. Emigrace ze silně znečištěných obcí se snížila o 24 procent ve srovnání s méně znečištěnými místy. Pro vědce tento vývoj představuje přirozený experiment, který ukazuje, jak lidé migrují v závislosti na vývoji životního prostředí.
"Změna v migračním chování však nebyla stejná v obcích napříč celým regionem. Vyšší citlivost na zlepšení životního prostředí vykázaly obce, které měly před začátkem odsiřování nižší občanskou vybavenost, jako je dostupnost škol, nemocnic, kulturních zařízení nebo státních úřadů. To ukazuje, že dobrá občanská vybavenost je faktorem, který před počátkem odsiřování alespoň do jisté míry kompenzoval negativní efekty znečištění a odrazoval obyvatele od rozhodnutí odstěhovat se z jejich obcí," doplnil Mikula.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (26)
smějící se bestie
1.8.2023 05:32Jaroslav Řezáč
1.8.2023 06:03 Reaguje na smějící se bestieKdyž zastavíte rypadla, tak to znamená, že už nebudou doly zabírat další půdu.
Lithium je další podobná zrůdnost, kde z toho budou mít peníze mimo lidí z regionu. Povrchové doly jsou nesmysli, který ničí vše živé.
Jaroslav Řezáč
1.8.2023 06:07 Reaguje na smějící se bestiepepa knotek
1.8.2023 09:35 Reaguje na Jaroslav Řezáčsmějící se bestie
1.8.2023 11:26 Reaguje na pepa knotekTak to dopracovali " demokrati"/novodobí svazáci po " sametu " !
sv
1.8.2023 15:11 Reaguje na smějící se bestiesmějící se bestie
1.8.2023 18:16 Reaguje na svDaniel Višňovský
8.8.2023 09:27 Reaguje na smějící se bestieDaniel Višňovský
8.8.2023 08:53 Reaguje na smějící se bestiePetr Eliáš
2.8.2023 07:03 Reaguje na pepa knotekDaniel Višňovský
8.8.2023 08:53 Reaguje na pepa knotekDaniel Višňovský
8.8.2023 09:22 Reaguje na pepa knotekDaniel Višňovský
8.8.2023 08:55 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJo, aha, já zapomněl, pro vás bolševickou verbež to nejsou kloudné firmy.
Lukas B.
1.8.2023 09:34Břetislav Machaček
2.8.2023 09:58ale většinou nepřízpůsobiví a NEPRACUJÍCÍ. Vylidnění se tím pádem zbrzdilo,
ale odchází jako od nás z Ostravska inteligence a ti, kteří nalézají jinde
(Praha, Brno) méně náročné a lépe placené zaměstnání. Syn se potom otci
směje, že za dřinu v dole bere polovinu toho, co on v kanceláři nějakého úřadu a nehrozí mu úraz, či smrt v závalu tisíc metrů pod zemí. Vždyť
to uhlí dovezeme na dluh z Austrálie a ty dluhy splatíme dluhy novými.
Za třicet let dospět od nuly ke třem bilionům není umění, to je prostě
neschopnost všech poplyšových vlád a změnit regiony z průmyslových na
skanzeny bývalého průmyslu opravdu není umění! Nevyrábět a pracující
uspokojit almužnou na dluh má k prosperitě setsakra daleko!
Lukas B.
3.8.2023 08:29 Reaguje na Břetislav Machaček1. není to 30 let. ale 27 let, resp. dohledejte si schodky státního rozpočtu, plán a skutečnost.
2. za socíku byl sice formálně vyrovnaný rozpočet, ale za cenu obrovského vnitřního dluhu (zanedbané úplně všechno, od dopravní infrastruktury přes školství po stav životního prostředí). a tento vnitřní dluh se projevuje neustále - když vezmeme státy se srovnatelným hdp na obyvatele v roce 38 (třeba francie, švédsko, nizozemí...) a porovnáme se současným hdp na obyvatele (které bychom teoreticky mohli mít, nebýt ve sféře vlivu východu), dělá to zhruba půl milionu na hlavu, tedy pět bilionů celkem ročně.
malé doplnění: státní bankrot se tady udál v roce 1953. a jen hodnota uranu zdarma vyvezeného do sssr je v dnešních cenách něco okolo 3 miliard.
Lukas B.
3.8.2023 08:30 Reaguje na Lukas B.Petr Eliáš
3.8.2023 09:13 Reaguje na Břetislav MachačekDaniel Višňovský
8.8.2023 09:12 Reaguje na Petr EliášPavel Hanzl
6.8.2023 16:20 Reaguje na Břetislav MachačekBo měl gigantický vnitřní dluh, který za nás zaplatili noví majitelé privatizovaných fabrik a vrazili do nás minimálně 3 BILIÓNY kaček!!
A dnes? Podívejte se jen na významné ministry financí. Těch, kteří dokázali šetřit a nevytvářet dluhy, nebylo moc. Prakticky Klaus a Kalousek. Lidem jsou nenáviděni a dnes byje nikdo nevolil.
A ti rozhazovační? Rusnok, Sobotka a hlavně Schillerová, ta provedla dluhový přemet naprosto nevídaný.
A co lidi? Berou je normálně a Dluženu budou volit v příštích volbách.
Tak čemu se čemu? Kdo může za to, že máme houno a bilióny dluhů?
Daniel Višňovský
8.8.2023 09:13 Reaguje na Pavel HanzlDaniel Višňovský
8.8.2023 09:11 Reaguje na Břetislav MachačekVíte, matláčku-smradláčku, jenom velmi malá část lidí, co sedí v kancelářích, je zaměstnána ve veřejném sektoru, a troufám si říci, že téměř určitě ti, kdož z toho vašeho špinavého negramotného chacharstánu odchází, jdou pracovat někam na úřad.
Mimochodem, když si myslíte, že mimo šachtu je práce nenáročná, tak proč ti vaši chacharsští špinavci nešli dělat méně náročnou práci poté, co je z těch šachet vymetli, a parazitovali na rentách a dávkách, které jdou z daní těch nenáviděných pražáků, co?
Von totiž na těch úřadech funguje věkový automat, a mladí lidé si prostě na úřadech veřejného sektoru nevydělají tolik, aby v té nové lokalitě mohli vůbec existovat.
A žádné uhlí z Austrálie není potřeba dovážet, ve slušné ČR žádné takové uhlí není potřeba - uhlí z Austrálie potřebujete akorát vy chachaři, protože nic jiného, než házet lopatou neumíte.
A ta vaše špinavá lež o nule dluhů - to snad ani nemá cenu komentovat, prolhaná chacharská špíno.
Mimochodem, zdaleka největší rozpočtový spogtřebič je ten váš chacharstán, je tam nejvíce pobíračů dávek, do útlumových programů se v devadesátkách vrazilo bez jakéhokoli úspěchu desítky miliard, které jste akorát vy chacharská špína prochlastali ve stodolní, a to se odputávám od toho, že jste vy chacharská špína okradla i například lidi, kteří měli úspory u Union banky, u které měla Nová Hut gigantický nesplatitelný dluh, protože chacharským špínám, které tam pracovali, se vyplácely nesmyslně vysoké mzdy.
To, jak ten Váš chacharstán vypadá, za to si můžete samí, a nikdo jiný. Co asi tak podle Vás vláda má dělat v okamžiku, kdy to chacharské uhlí je neprodejné, protože je předražené, a totéž platí o surovém železe a hutních polotovarech, co? Kdo může za to, že jste se vy smradlavý, ničemný chacharský lopaty nic jiného nenaučily dělat, co?
Kterým Zákonem vám jakákoli vláda zabránila, abyste si vybudovali vlatní podnikatelskou infrastrukturu, a začali něco dělat? Myslíte, že do jiných regionů vláda sypala nějaké peníze?? OMYL!!!!!!!!! To se dělo jen a pouze v tom vašem chacharstánu, a vyj eště kvičíte!!!!!!!!
Daniel Višňovský
8.8.2023 09:18 Reaguje na Břetislav MachačekMacháčku, sedím v kanceláři, z okna výhled na Krušné hory, a v okolí pěknejch pár vyloučenejch lokalit. Mám služebáka, a smlouvu koncipovanou tak, že cesta mezi bydlištěm a kanceláří je SC, tudíž plně hrazená zaměstnavatelem, a souvisí s tím i stravné podle ZP. A mzdu mám výrazně nadprůměrnou i na pražské poměry. A to Vás upozorňuju, ža kolegové jsou na tom lépe, páč jezdí na zahraniční služebky mnohem více, než já.
Důvod, proč mladí opouštějí chacharstán i ústecký kraj není ekonomický.
Daniel Višňovský
8.8.2023 09:32 Reaguje na Břetislav MachačekDůkaz: Může to dělat každý. Náročnost práce určuje míra schopností a dovedností, kterými je potřeba vládnout, aby bylo možné tu práci úspěšně zvládnout.
Z toho jaksi vyplývá, že práce recepčního, kde je požadována znalost jazyka, je náročnější, než nějaké lopaty na šachtě.