https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/intersucho-sucho-v-usteckem-kraji-a-na-sz-od-prahy-se-prohlubuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

InterSucho: Sucho v Ústeckém kraji a na SZ od Prahy se prohlubuje

14.7.2020 00:55 | BRNO (ČTK)
Důvodem nerovnoměrné situace na území Česka jsou silně rozdílné úhrny srážek za poslední týdny.
Důvodem nerovnoměrné situace na území Česka jsou silně rozdílné úhrny srážek za poslední týdny.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | pxhere
Zatímco půda do jednoho metru je na většině území Česka stále nadprůměrně nasycená, prakticky celý Ústecký kraj a oblast severozápadně od Prahy zůstává suchá a proti minulému týdnu se sucho rozšířilo a je intenzivnější. Důvodem nerovnoměrné situace na území Česka jsou silně rozdílné úhrny srážek za poslední týdny, vyplývá z aktuální mapy na portálu InterSucho.
 

Vědci stanovují úroveň sucha jako aktuální poměr nasycenosti k průměrné nasycenosti v daném období za roky 1961 až 2010. Sucho ve zmíněné části republiky zasahuje hlavně do hlubší vrstvy od 40 centimetrů do jednoho metru. Horní část půdy je zatím zasažena tzv. počínajícím suchem, což ještě není nikterak závažný stav, který by měl mít dopad na kondici rostlin. V této oblasti se však sucho projevuje s různou mírou intenzity již od začátku jara.

Vysoká nasycenost půdy přes 70 procent naopak zůstává na Vysočině, v Pardubickém, Královéhradeckém, Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji, také ve velké části Jihočeského kraje, východní polovině Libereckého kraje, v severní části jižní Moravy a ještě v několika menších lokalitách. Podle předpovědi na dalších deset dnů by se situace výrazněji měnit neměla.

Výrazné srážky posledních týdnů měly pozitivní vliv i na množství vody v tocích, naplnění přehrad a na doplnění mělkých podpovrchových vod, vyplývá z informací vodohospodářů a Českého hydrometeorologického ústavu. V hlubších podzemních zdrojích se srážky projevují s mnohem větším zpožděním.

Deště pomohly i zemědělcům a kondici rostlin. Větší dopady sucha hlásí převážně jen z Ústeckého kraje a jižních okresů jižní Moravy a také z některých okresů Plzeňského kraje. Zemědělci se však nyní potýkají s opačnými problémy, protože nemohou vjet do promáčených polí s technikou, nemohou sklízet obilí ani seno. Více se přirozeně daří různých houbovým chorobám.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

14.7.2020 00:52
Když mám v ruce kladivo, všechno vypadá jako hřebík.
Když založím agenturu na sucho, tak zjistím, že je sucho i na dně rybníka.
Odpovědět
va

vaber

14.7.2020 08:11 Reaguje na
je půlka července a u nás spadlo 6mm srážek za červenec,
Odpovědět
ig

14.7.2020 08:53 Reaguje na vaber
Aha. Kde?
Odpovědět
MG

Milan G

14.7.2020 09:52 Reaguje na vaber
A kolik to bylo v květnu a v červnu?
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

14.7.2020 11:24 Reaguje na Milan G
Díval jsem se na CHMU,tak květen v Ústeckým kraji průměrně 50mmm a v Karlovarském kraji 51 mm, čili podprůměrné srážky a stejně tak to bylo vloni v květnu,SZ podprůměrem...
Červen bude na tom mnohem líp, ale oproti zbytku republiky to bude nepoměrně méně, tady co napadne za měsíc, tak na severovýchodě napadne třeba za dvě hodiny.
Odpovědět
MG

Milan G

14.7.2020 12:27 Reaguje na Jakub Brenn
To jsou ty průměry. Bydlím v Karlovarském kraji a tady u nás byly srážky hodně nad oním průměrem 51 mm.

Jenom teplotní rozdíl mezi námi a Karlovými Vary je v rozmezí 4 a více stupňů.
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

15.7.2020 10:09 Reaguje na Milan G
tak holt v jiných místech to bylo o to méně, v červnu bylo pár významných srážek v okolí Klínovce, to tu průměrnou hodnotu dost vytáhne.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

14.7.2020 10:26 Reaguje na vaber
Nelžete tak hloupě.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.7.2020 10:35 Reaguje na Jiří Daneš
Sice prťavá zemička, leč s výraznými srážkovými rozdíly.

https://www.intersucho.cz/cz/mapy/intenzita-sucha/
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

14.7.2020 11:19 Reaguje na Jiří Daneš
ona to nebude lež, ten severozápad je na srážky úsporný
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

14.7.2020 10:33 Reaguje na
Je to stejné jako s vedrem v důsledku ohřívání planety - 12. července v 5 hodin ráno -5°C ve středu Evropě (na Šumavě). Tak moc se ten povrh Země zahřál při bezmračné obloze během noci v důsledku klimatické změny.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

14.7.2020 10:45 Reaguje na Jiří Daneš
Evidentně tomu nerozumíte. :)
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

14.7.2020 20:03 Reaguje na Petr Eliáš
Na tom není čemu rozumět, teploměr to naměřil, hodiny ukázaly čas a kalendář datum.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

15.7.2020 18:25 Reaguje na
Tak zase je potřeba být fér a skutečnost je taková, že ty srážky byly v posledních měsících opravdu velmi nerovnoměrné a některé oblasti fakt měly smůlu.
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

14.7.2020 12:28
My to sucho zajistíme i kdyby na chleba nebylo... no je třeba vymyslet něco jiného čím budeme lidi strašit, abych jim bylo možno vytahat z kapes pokud možno co nejvíce peněz.
Tím nechci říci, že se není třeba připravit na různé varianty vývoje, že nepotřebujeme nové přehrady či jiné důležité infrastrukturní projety.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist