IPS: Povrchový důl ničí peruánské město Cerro de Pasco
Doly nedaleko města Cerro de Pasco
Licence: Volné dílo (public domain)
|
|
Foto: Marco Encarnacion Mauricio - Jose Ssanchez Alania/Wikimedia Commons |
Peruánská vláda nedávno schválila nový zákon, který se týká přesídlení části místní populace. Lidé totiž posledních několik desetiletí trpí kvůli zplodinám olověného prachu, explozím a toxickým plynům, jež se uvolňují při těžbě zinku, olova a stříbra, informovala agentura IPS.
Cerro de Pasco je hlavním městem provincie Pasco. V současné době v oblasti žije kolem 70 tisíc obyvatel. Těží zde peruánská společnost Volcan. Ošuntělé domy místních se nacházejí jen několik metrů od míst, kde pod náporem explozí z dolů praská půda. Děti si hrají v těsné blízkosti nahromaděné strusky a hladina olova v jejich krvi je daleko vyšší než přijatelný limit. V okolních vesnicích místním farmářům umírá dobytek z důvodu nedostatku vody a pastvy na kontaminovaných travinách.
Institut civilní obrany došel v roce 2006 k závěru, že 85 % domů, které se nacházejí v okolí dolů, jsou pro bydlení nevyhovující. Místní obyvatelé si jsou vědomi, že své domovy budou muset opustit, přestože realizace přesídlení trvá již dlouhou dobu. Projekt byl odložen o několik let. Lidé ale vědí, že zde nezůstanou, proto ani neplánují svou budoucnost.
Místní lidé byli překvapeni, že po dvouletém úsilí skupiny zákonodárců, vláda Alana Garcíi 13. prosince 2008 schválila zákon, který přemístění města označuje za otázku "veřejného a národního zájmu". Nový zákon stanovuje vládě termín do poloviny ledna, aby ustanovila meziinstitucionální komisi, která má vypracovat technickou studii o přesídlení. Na počátku má být přesídleno 11 tisíc rodin.
"Je pravda, že prezident schválil přesídlení? Ano, to je dobré pro děti, ale kdo zaplatí náklady na stěhování?" zeptala se IPS devatenáctiletá Carolina Berrospiová, která žije vedle hromady suti, v sousedství Ayapoto.
Nejvíce postižené oblasti jsou v sousedství dolu, který společnost Volcan využívá od roku 1999. A dále vzdálené oblasti, kam těžební společnosti po celá desetiletí ukládají odpad.
Těžební průmysl byl v Cerro de Pasco zahájen před čtyřmi stoletími. Těžba nabyla na intenzitě v roce 1901, kdy byla otevřena americká základna Cerro de Pasco Copper Corporation, a pokračovala pod státem vedenou společností Empresa Minera del Centro del Perú (Centromín) v sedmdesátých letech. Společnost Volcan v oblasti těží od roku 1999, a to především zinek, olovo a stříbro.
Podezření z negativních dopadů na lidské zdraví v důsledku znečištění těžbou bylo potvrzeno. Místní zdravotní agentura (Pasco regional health agency) v roce 2005 vypracovala studii, která zjistila, že v komunitách Quiulacocha a Champamarca mělo více než 80 % dětí hladinu olova v krvi překračující přijatelný limit stanovený Světovou zdravotnickou organizací (World Health Organisation - WHO) - 10 mcg/dl. V roce 2006 byly obdobné výsledky zjištěny v oblasti Yanacancha.
Otrava olovem může způsobit nevratné neurologické poškození, ledvinová onemocnění, poškození reproduktivního systému, anémii, vysoký krevní tlak a kardiovaskulární potíže. U dětí zpomaluje růst, vede k poruchám učení a problémům s chováním. Může vést až k mentálnímu postižení. Vysoké koncentrace olova mohou způsobit křeče, kóma a dokonce i smrt.
V květnu 2007 poskytla zpráva z amerického Centra pro prevenci chorob (CDC) výsledky rozborů půdy a vzduchu ze 40 oblastí a 53 obydlí v komunitách Ayapoto, Chaupimarca a Paragsha a vyšetřila 357 místních obyvatel: 163 dětí a 194 žen. Podle zprávy mělo 91 % dětí ve věku mezi 1-12 lety a 82 % žen v plodném věku vysoký krevní tlak a vysokou hladinu toxických látek (olovo, cesium, thalium) v těle.
"Nejsem rád, že zde žiji, je zde příliš smetí a když přijde exploze, smrdí to," řekl pro IPS chlapec Naún a dodal, že hladina olova v jeho krvi je 18 mcg/dl.
Detonace otřásají domy ve stanovený čas: v 11 a v 15 hodin. "Jsou to exploze, které způsobují zápach hořící gumy," řekla pro IPS místní obyvatelka Vilma Vicenteová.
"Je to hrozné, obzvlášť v létě, kdy se skládka zahřívá a vítr pak zanáší do našich domů škodlivý vzduch," řekl místní starosta Silvino Guadalupe Rojas.
Alberto Rojas, místní obyvatel, který je majitelem 200 kusů dobytka, pro IPS uvedl, že v roce 2008 ztratil až 25 % svých zvířat důsledkem sucha a znečištěných pastvin.
Guvernér Pasca Félix Rivera pro IPS uvedl, že přesídlení zabere 15 až 20 let. První stadium realizace projektu bude podle něj stát 1,5 miliardy dolarů.
"Dvacet let? V té době již budu po smrti. Od dětství slyším, že se stěhujeme, ale nikdy se nic nestalo. Podívejte se na ty střechy z vlnitého plechu, jsou celé černé od prachu z dolů," říká Alberto Rojas. Hladina olova v krvi jeho syna činí 17 mcg/dl.
Osmasedmdesátiletý Teodoro Jesús Conozco přesídlení fandí, ale ne za každou cenu. "Jak nám mohou zaplatit pouhých 3 000 solů (kolem 1 000 dolarů) za náš dům? Stejně tak tady mohu zůstat. A co náš dobytek, kam půjde?"
Společnost Volcan plánuje rozšíření dolu. Její činnost je řízena tzv. "Plánem L", podle kterého se zničí 11,4 hektaru půdy ve starém městě v blízkosti oblasti Chaupimarca. Přehlídková avenue, hlavní kostel a historická budova Vicenta Vegase, kde byla v roce 1820 vyhlášena nezávislost Pasca, budou podle plánu zbourány.
Společnost se snaží dosáhnout na minerály, které jsou uloženy pod zemí, kde Volcan již odkoupil 400 domů. Projekt je zaštítěný souhlasem, který byl podepsán městskou radou v září roku 2008.
Vedoucí vztahů s veřejností společnosti Volcan pro oblast Cerro de Pasco Luis Pariona pro IPS uvedl, že společnost respektuje nový zákon o přesídlení města, ale to "Plán L" nezastaví. Místní autority a sociální organizace jej prý schválily po více než deseti veřejných slyšeních, které došly k závěru, že těžební aktivity v oblasti jsou nezbytné pro veřejnost, napsala agentura IPS.
Ale Rodolfo Rojas, delegát, který reprezentuje obchodníky a obyvatele Cerro de Pasco v subkomisi pro expanzi dolů, uvedl, že pouze 5 ze 14 jejích členů podepsalo konečnou zprávu, která potvrzuje rozšíření těžby.
"Rozšíření dolů musí být odloženo, dokud nebude garantováno vypracování spravedlivého plánu na přesídlení všech do míst se zdravým životním prostředním," argumentuje středoškolský učitel Rojas.
"Tato situace odhaluje nepřítomnost státního vlivu v uzavřeném prostoru dolů, kde společnost má kontrolu nad sociálním, politickým a ekonomickým životem oblasti," řekla pro IPS kongresmanka Gloria Ramosová, jejíž otec byl horník. Sama pochází právě ze Cerro de Pasco.
Podle článku Milagros Salazarové z agentury IPS PERU: Open-Pit Mine Continues to Swallow City vydaného dne 5. ledna 2009
reklama