Irové chtějí prosadit nástroje jako daň z plastikových sáčků
Mezi klíčové části programu pro životní prostředí EU řadí Cullen tzv. Lisabonskou agendu, Akční plán pro ekologické technologie, pohyb odpadu přes hranice, klimatické změny a především prosazování ekonomických nástrojů ke změně chování spotřebitelů. Tím má na mysli například daň z plastových sáčků, kterou irská vláda nedávno úspěšně zavedla ve své zemi.
Lisabonská agenda představuje efektivnější využití energie a přírodních zdrojů, produkci méně odpadů a méně tlaku na životní prostředí. Podle ministra Cullena "ty podniky, kterým došlo, že zapojení ekologických principů do srdce jejich provozů, jim umožní nechat ostatní za sebou".
Evropská komise usuzuje, že pokud nedojde k dalším zásahům, bude v blízké budoucnosti stále růst množství odpadu. "Na neformální radě ministrů životní prostředí, kterou budu hostit v květnu ve Waterfordu, mám v úmyslu soustředit úsilí na prevenci vzniku odpadů a jejich recyklování," představuje své plány ministr. Za prevenci vzniku odpadů považuje Cullen právě i daň z plastikových sáčků, začátek, který může způsobit změny chování spotřebitelů.
"Na domácím trhu jsem oznámil úmysl jít ještě dál - použít ekonomické nástroje i k vypořádání se s problémem odpadu z rychlých občerstvení, žvýkaček a papírků z bankomatů. Prosazením těchto nástrojů Irsko dokazuje, že fungují a věřím, že i Evropa tento přístup může sdílet," neskrývá svůj optimismus irský ministr.
V souvislosti s rozšířením Cullen podotkl: "Irsko prošlo v posledních letech obrovským pokrokem v oblasti ekologické politiky. Nových deset států v EU nyní stojí před tímto úkolem, často v mnohem nevýhodnější pozici než muselo stát před lety Irsko. Můj kolega, ministr Pat Gallagher a já, jsme se setkali se všemi zástupci přistupujících zemí a budeme reflektovat jejich témata v našem pracovním programu."
Martin Cullen se také v souvislosti s legislativou o ovzduší pochlubil, že Irsko patří mezi země s nejnižším stupněm znečištění v Evropě. Protože 80 % obyvatel Unie žije v městských oblastech, zůstává podle ministra legislativa v tomto bodě velmi významná, ať už z důvodů ekologických či zdravotních. Proto doufá, že se podaří uzavřít do konce irského předsednictví dohodu o nové směrnici o těžkých kovech ve vzduchu.
Přesto ani Irsko není bez chyby. Evropská komise v poslední době mezi jinými vedla i řízení proti Irsku kvůli směrnici Seveso II, která má minimalizovat následky významných průmyslových havárií a předcházet jim. Komise v létě zjistila, že irská legislativa vždy neodráží, buďto plně nebo částečně, znění směrnice Seveso II. Například článek 11(3) požadující na členských státech připravit nouzové plány a zajistit diskuzi s veřejností.
reklama