https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jak-financovat-ekologickou-obnovu-ceske-republiky-sest-doporuceni-pro-jednotliva-odvetvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak financovat ekologickou obnovu České republiky: šest doporučení pro jednotlivá odvětví

23.11.2021 14:31 | PRAHA (Ekolist.cz)
Česko by mělo usilovat o to, aby do roku 2030 bylo hloubkově renovováno celkem 280 000 rodinných domů a tempo hloubkových renovací rodinných domů se zvýšilo na 40 000 domů ročně.
Česko by mělo usilovat o to, aby do roku 2030 bylo hloubkově renovováno celkem 280 000 rodinných domů a tempo hloubkových renovací rodinných domů se zvýšilo na 40 000 domů ročně.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Česko může lépe využít příležitosti v rozpočtu EU, konkrétně v šesti oblastech: budovy, dálkové vytápění, energetika, doprava, sítě a průmysl. To je zpráva odborníků na udržitelné financování. Dnes v Praze představí konkrétní doporučení pro 6 českých hospodářských odvětví, které mají ukázat, jak je možné zaplatit ekologickou obnovu České republiky.
 

Hospodářské oživení Evropy po pandemii COVID-19 může být pouze ekologické, protože z klimatických cílů Evropské unie pro rok 2030 vyplývá, že emise skleníkových plynů se budou muset výrazně snížit. Půjde na to rekordní objem veřejné finanční podpory, částka 1,8 bilionu eur.

Investiční potřebné pro přechod na čistou ekonomiku jsou ale mnohem větší a samotné fondy EU nestačí k tomu, aby státy cíle v oblasti klimatu a energetiky naplnily. Finančníci proto chtějí nabídnout rady, jak podporu z EU chytře nakombinovat s vnitrostátním financováním a získat pro ekologické oživení soukromé investory.

Jejich výzkum totiž poukázal na závažné nedostatky v oblasti zelených výdajů a alokace finančních prostředků v Plánu obnovy a odolnosti a Národním plánu pro energetiku a klima a dalších klíčových českých programech a politických dokumentech. Analýza, kterou dnes finančníci zveřejní, ukazuje, jak lze alokovat maximální množství finančních zdrojů, aby Česká republika dosáhla stanovených cílů EU do roku 2030. A především to, že to je možné.

Mezi šest vlajkových lodí, na které by se Česko mělo zaměřit, patří energetická účinnost ve stavebnictví, dekarbonizace dálkového vytápění, elektrifikace vozového paku, urychlení zavádění obnovitelných zdrojů energie a zvýšení flexibility sítě. To jsou doporučení odborníků z konzultační společnosti pro udržitelné financování Climate & Company, ČVUT v Praze, Agora Energiewende a Eclareon Consulting v Praze.

Energetická účinnost ve stavebnictví

Podle studie Šest specifických doporučení pro zelený přechod v Česku by Česko mělo usilovat o to, aby do roku 2030 bylo hloubkově renovováno celkem 280 000 rodinných domů a tempo hloubkových renovací rodinných domů se zvýšilo na 40 000 domů ročně.

Dekarbonizace dálkového vytápění

Dálkové vytápění českých domácností by mělo směřovat k dekarbonizaci. Mohly by k tomu být využity čistírny odpadních vod (ČOV). Podle případové studie z ČVUT lze instalací tepelných čerpadel na ČOV ve čtyřech českých městech dekarbonizovat spotřebu tepla 170 000 bytů.

Elektrifikace vozového parku

V elektromobilitě se vyplatí začít u firem. Českých cílem vy mělo být, aby do roku 2030 bylo 45 % firemního vozového parku plně elektrického a do roku 2035 pak 100 % firemního vozového parku plně elektrického.

Urychlení zavádění obnovitelných zdrojů energie

Do roku 2026 lze dosáhnout 100 000 fotovoltaických instalací na střechách a 1 500 agrivoltaických instalací. Do roku 2030 se tato čísla zvýší na 200 000 fotovoltaických instalací (1,8 GW) na střechách obytných a nebytových budov doplněných o 4 250 agrivoltaických instalací (0,45 GW).

Zvýšení flexibility sítě

Česká rozvodná síť musí do roku 2030být flexibilnější, aby dokázala integrovat změny v dodávkách elektřiny do sítě.

Přečtěte si také |
Foto:  Jan Weger / VÚKOZ, v.v.i. Co je to agrovoltaika?

O seminář mají zájem i zástupci státu. Panelové diskuse se zúčastní Tomáš Smejkal z Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Ivo Marcin, ředitel odboru strategie Státního fondu životního prostředí ČR, Josef Schwarz, ekonomický poradce Evropské komise a úředník pro evropský semestr, Jan Krčmář, předseda představenstva Solární asociace a Petr Holub, zakladatel poradenské společnosti Buildings21. Moderátorkou bude Andrea Ferjenčíková z Evropské investiční banky.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

J

Jiří Svoboda

23.11.2021 13:21
Zajímavé. Ti "odborníci" asi neumějí ani do pěti počítat, když o pěti opatřeních mluví jako o šesti.
Odpovědět
DA

DAG

23.11.2021 13:29 Reaguje na Jiří Svoboda
Vždyť tady žádný most není. Furt s tou pravdou. Drž hubu a plav. (film Bílá paní)
Odpovědět
TK

Tomáš Kvítek

23.11.2021 14:09
Hustý a už někdo spočítal kolik to bude stát? To je účet bez hostinského!! A bude na ještě něco jiného? Vice otázek než odpovědí.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

23.11.2021 14:27
Tak krátký článek a tolik blábolů, namátkou :

- doporučení pro 6 českých hospodářských odvětví, které mají ukázat, jak je možné zaplatit ekologickou obnovu České republiky.

- Hospodářské oživení Evropy po pandemii COVID-19 může být pouze ekologické, protože ..vyplývá, že emise skleníkových plynů se budou muset výrazně snížit.

- Jejich výzkum totiž poukázal na závažné nedostatky v oblasti zelených výdajů a alokace finančních prostředků v Plánu obnovy a odolnosti a Národním plánu pro energetiku a klima

Hrubky :

Ekologie je věda, jež se zabývá popisem, analýzou a studiem vztahů mezi organismy a jejich prostředím. (z těch šesti /pěti oblastí to není ani jedna)

Ekologie se nerovná snížení emisí skleníkových plynů ani "dekarbonizace" CZT a už vůbec ne elektromobilita nebo FVE instalace či renovace rodinných domů,apod.

Nazvěme věci pravým jménem - stejné praktiky jak za bolševika ,kdy všechny iniciativy , ty blbé a ještě blbější ,byly uvozeny frázemi o budování lepší společnosti .
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

25.11.2021 21:36 Reaguje na Miroslav Vinkler
Česká rozvodná síť musí do roku 2030být flexibilnější, aby dokázala integrovat změny v dodávkách elektřiny do sítě. - a nějaké návrhy jak toho dosáhnout by nebyly? ale reálné, které mají oporu v současných technologiích.
Odpovědět
TK

Tomáš Kvítek

23.11.2021 14:28
Doporučuji toto: https://neviditelnypes.lidovky.cz/klima/svet-falesny-poplach.A211120_204157_p_klima_wag
Ten Island je fakt krásný příklad západní blbosti.
Odpovědět
kk

karel krasensky

23.11.2021 15:32
Netřeba řešit žadnou ekologickou obnovu.Covid nás naředí tak,že si lidé ve městě budou říkat dobrý den když se potkají.Tak jak je to dodnes na vesnici
Odpovědět
RV

Richard Vacek

23.11.2021 15:57
Chybí mi tam, jestli se už máme zase oslovovat soudruhu - soudružko.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.11.2021 16:34
" ... by Česko mělo usilovat o to, aby do roku 2030 bylo hloubkově renovováno celkem 280 000 rodinných domů"

Já tak nějak úplně nevím, co je to ta HLOUBKOVÁ renovace, ale když se podívám co dělají úroky z hypoték, ceny stavebních prací a materiálů a ceny energií, tak mne napadá jedno jediné ... ZA CO SOUDRUZI, ZA CO?

Odpovědět
AM

Anežka M

23.11.2021 17:37 Reaguje na Svatá Prostoto
Hehe, já se chtěla zeptat přesně na totéž - co to je proboha hloubková renovace domu? Zní to dost strašidelně.
Odpovědět
AM

Anežka M

23.11.2021 17:38 Reaguje na Svatá Prostoto
Asi že vám ta renovace vyhloubí pěknou díru do rodinného rozpočtu...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.11.2021 18:12
Vždycky si říkám, čeho jsem se to dožil! Tolik nesmyslů nařizovaných
v posledních pěti létech jsem nezažil za celý život. Tu se snad někdo vyžívá v buzeraci lidí a má náramnou radost, že žijí v permanentním stresu z obav, zda dodrží všechny ty zákony, vyhlášky atd. K tomu neustálé změny
priorit a ceny energií, které stoupají až k hranici nedosažitelnosti. Asi
jde o vyhlášení války starým, chudým a neúspěšným těmi mladými, bohatými
a úspěšnými, aby jim neujídali chlebíčka a zmizeli z jejich zorného pole.
Ono se to ale může obrátit proti nim a dojde opět na radikální změnu
zřízení, jaká bývá produktem frustrace zoufalých lidí. Zoufalí lidé pak
dělají zoufalé činy a nezadrží je zhola nic. Nechtěl bych se toho dožít, ale zatím to vidím tak, že to k tomu stále rychleji směřuje.
Odpovědět
pa

pavel

23.11.2021 19:25
jak zvládnout ekologickou obnovu a být uhlíkově neutrální to lze pouze jediným způsobem musí se vystřílet celé lidstvo a pak nebude žádný znečištovatel jelikož člověk už jenom tím že dýchá už není uhlíkově neutrální a když si spočítáte že svou teplotou cca 36 stupnů tak ohříváte planetu a ted to vynásobte počtem lidí a to je bez jídla a základních potřeb ano v tomto by ekologové a zachránci planety měli jít vzorem a jako první vzít si provaz a jít se pověsit - tedy pokud to s tou záchranou klimatu myslí vážně ale v podstatě jim jde pouze o prachy takže žádné dobrovolné věšení nebude
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist