Jak ulovit kořist? Asijské rybky si ji sestřelí přesnou vodní střelou

Stefan Schuster z německé University of Bayreuth zkoumal thajské rybky rodu stříkounovitých několik let. “Z přímého pozorování v jejich prostředí je zřejmé, že kořisti, která se objeví na příhodném místě k lovu, není mnoho. Pro rybky je důležité maximální efektivnost,” říká Stefan Schuster. „Svou kořist musí trefit přesně a silně na různě velkou vzdálenost.“ Rybky to umí díky pozoruhodné schopnosti měnit podle potřeby hydrodynamické vlastnosti vodní střely. Vodu vytrysknou tak, že se těsně před kořistí zformuje do větší masy a kořist pak smete velkou silou.
Schuster se svou kolegyní Peggy Gerullisovou přitom zkoumal, že rybky umí takto sestřelit kořist, která je vzdálená od 20 do 60 cm. Rybky přitom umí regulovat sílu vodní střely a přesně trefit kořist. „To je však podobně náročná dovednost, kterou lze přirovnat lidské schopnosti trefit kamenem různě vzdálené předměty. Něco takového vyžaduje přesnou koordinaci a načasování pohybu,“ říká Schuster.
Toho, aby se vodní střela zformovala do masy těsně před dopadem na kořist, docílí rybky tím, jak dynamicky mění průřez tlamičky při výstřiku vody.
Podle vědců by rybky mohly být zajímavou inspirací pro průmyslový vývoj. V celé řadě odvětví se totiž používají nastavitelné trysky.
reklama