https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jak-zastavit-ubyvani-druhu-resenim-je-obnova-prirody.pomuze-v-tom-novy-zakon-eu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak zastavit ubývání druhů? Řešením je obnova přírody. Pomůže v tom nový zákon EU

7.10.2022 17:18 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ptačí park Josefovské louky České společnosti ornitologické.
Ptačí park Josefovské louky České společnosti ornitologické.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ochrana přírody je potřebná, ale nedokáže zastavit ubývání rostlinných a živočišných druhů a zvrátit krizi biodiverzity. Odborníci jsou přesvědčeni, že je nutné přírodu také aktivně obnovovat, tedy vrátit zpět ekosystémy, které člověk poničil. Takové jsou hlavní myšlenky připravovaného evropského zákona o obnově přírody Nature Restoration Law. Ve středu 12. října se do Prahy sjedou přední odborníci a odbornice na téma obnovy přírody, aby tu na konferenci diskutovali o zákoně, který je jednou z mála vážných nadějí na zastavení ztráty biologické rozmanitosti v Evropě. Informuje o tom Česká společnost ornitologická.
 
Návrh nového zákona EU Nature Restoration Law má pomocí závazných cílů zajistí v EU obnovu poničených ekosystémů, jako jsou rašeliniště, řeky, mokřady či lesy. Nyní je ve fázi návrhu a právě i konference v Praze může určit, jakým směrem se bude ubírat.

Organizace ČSO a WWF pozvaly evropské odborníky a odbornice na téma obnovy přírody, aby diskutovali o zákoně, který je jednou z mála nadějí na zastavení krize biodiverzity Evropě.

„Nature Restoration Law je zásadní milník v ochraně přírody, první svého druhu na světě. Je to poprvé, co se někde obnova přírody stane zákonnou povinností,“ podotýká ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

7.10.2022 12:59
Konečně někomu dochází, že evropská krajina je silně ovlivněná člověkem a většina ekosystémů nepotřebuje bezzásahovost, ale historicky danou údržbu metodou, kterou vznikly.
Odpovědět
JO

Jarka O.

7.10.2022 15:19 Reaguje na Slavomil Vinkler
Vy jste tu novou normu pochopil jinak než já. Myslíte, že má znamenat obnovu částí přírody, které se mění vlivem bezzásahovosti, takže například tam, kde rašeliniště zarostlo lesem, les zlikvidovat a obnovit rašeliniště? Nebo obnovit bývalý lesopark tam, kde je z něj nyní lužní prales, u Soutoku? Ja spíš tu evropskou normu chápu jako budoucí povinnost dál likvidovat lidská díla, a to i když stále mají pro lidi význam,
celkem bych se toho bála. Např vodní stavby ale i hospodářský les. Možná máte pravdu Vy.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

8.10.2022 09:17 Reaguje na Jarka O.
No soutok není lužní prales, ale nyní nálet expanzních druhů a taky zcela nešetrně těžený, jak jsem viděl: holoseč, pofrézovat, vysadit, a udržovat herbicidy.
Vrátit původní (no lesopark to úplně nebyl) je vhodné, ale nyní by se muselo vybudovat i několik vodohospodářských děl pro pravidelné povodňování, následkem zadržení vody VDNM.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

7.10.2022 19:58 Reaguje na Slavomil Vinkler
podle mně si protiřečíte. Vzhledem k tomu, jak si přírodu a přirozené procesy v přírodě člověk upravoval podle sebe, se spíš zjišťuje, že na co šáhnul, to zničil. Aspoň v ČR to tak je. A samo se to nenapraví
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

8.10.2022 09:19 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Šmahem odsuzujete. Člověk není fuj. Mnoho věcí nezničil ale vytvořil a ty změnou obhospodařování mizí. Typicky pastviny, stepi, ...
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

7.10.2022 13:31
Jedna věc je zákon a druhá věc je vymahatelnost práva.
26.9. 2022 polské město Stronie Slonskie slavnostně otevřelo rozhlednu na Králickém Sněžníku, zaplacenou ČR a fondem EU.

Formálně se tak otevřela úřední devastace SPR králický Sněžník společně
s nedalekým Disneylandem na Dolní Moravě , Stezka do oblak a Nebeský most.

Porušena byla celá řada zákonných předpisů, vč. evropské Směrnice o ochraně druhů a stanovišť, dále Směrnice 2011/92/EU EIA/SEA ,která definuje proces posuzování vlivů na životní prostředí apod.

A co je nejhoršího tuto sabotáž evropského i národního přírodního dědictví prosadili zástupci polské a české státní správy, která by naopak měla vlastní zákony dodržovat a Brusel dělal, že nevidí a neslyší.

Obdobných příkladů by se dala uvést celá řada, a proto nějakému hadru Zákonu o ochraně přírody, který se slavnostně schválil nepřikládám absolutně žádný význam, další bruselská kašpařina.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.10.2022 14:15 Reaguje na Miroslav Vinkler
Zákon je důležitý, ale matematici říkají: podmínka nutná nikoli postačující.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

7.10.2022 13:54
EU jde obráceným směrem. Pro své roztroušené málo koncentrované výrobny energií potřebuje další a další plochy. Pro své nevýkonné bio zemědělství rovněž. Pak zbývá málo ploch pro "divokou" přírodu.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

7.10.2022 15:02 Reaguje na Richard Vacek
Hm, Česku by stačilo vyčlenit 6 km2 na postavení dalších 3 JE a jedna obrovská zátěž přírody (OZE a jejich propojování a zálohování) by odpadla.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

7.10.2022 16:18 Reaguje na Jiří Svoboda
Bohužel EU preferuje návrat k extenzivnímu využívání krajiny, kde jsou požadavky na plochu vyšší. Při (vysoké) hustotě obyvatelstva to znamená zchudnutí, protože daná plocha při extenzivním využití nemůže pokrýt rostoucí nároky.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist