https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/japonsko-slibilo-ze-snizi-do-roku-2030-emise-o-46-procent
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Japonsko slíbilo, že sníží do roku 2030 emise o 46 procent

23.4.2021 14:55 | TOKIO (ČTK)
Tokio
Tokio
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Japonsko slíbilo, že do roku 2030 sníží emise skleníkových plynů o 46 procent oproti roku 2013. Nový cíl je podstatně ambicióznější než ten dosavadní, podle něhož měly exhalace klesnout o 26 procent. Závazek oznámil premiér Jošihide Suga.
 

Japonsko je páté na žebříčku zemí, které vypouštějí nejvíc oxidu uhličitého na světě, a v poslední době čelí tlaku, aby v boji proti globálnímu oteplování dělalo víc. Klimatické změny byly také tématem jednání japonského premiéra s americkým prezidentem Joem Bidenem v Bílém domě minulý týden.

Již loni se Japonsko přihlásilo k závazku dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality, čímž sladilo svou politiku například s Evropskou unií. Tento rok japonská vláda svou energetickou politiku dál přehodnocuje a podniká kroky ke zvýšení podílu obnovitelné energie ve svém energickém mixu. Zároveň však stále podporuje uhelné elektrárny kvůli pomalému restartu jaderných reaktorů po havárii jaderné elektrárny Fukušima v roce 2011.

Austrálie, která využívá k výrobě energie ve velkém uhlí a patří k největším znečišťovatelům na světě na jednoho obyvatele, se zatím k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050 nezavázala. Podle vlády premiéra Scotta Morrisona by to ohrozilo australskou ekonomiku.

Canberra nicméně oznámila, že do výzkumu a pilotních projektů v oblasti zelených technologií investuje společně se svými partnery z Británie, Japonska, Jižní Koreje a Německa 565,8 milionu australských dolarů (9,4 miliardy Kč).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist