https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/japonsko-vypustilo-ctvrtou-davku-vody-z-fukusimy.podle-maae-je-obsah-tritia-je-hluboko-pod-japonskym-provoznim-limitem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Japonsko vypustilo čtvrtou dávku vody z Fukušimy. Podle MAAE je obsah tritia hluboko pod japonským provozním limitem

29.2.2024 14:42 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nádrže na vodu z elektrárny
Nádrže na vodu z elektrárny
Experti Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) potvrdili, že koncentrace tritia ve čtvrté várce zředěné vody z jaderné elektrárny Fukušima, kterou včera začala vypouštět japonská společnost Tokyo Electric Power Company (TEPCO), je hluboko pod provozním limitem země. Informuje o tom MAAE
 
Odborníci MAAE, kteří jsou v areálu fukušimské jaderné elektrárny, odebrali vzorky poté, co byla 28. února vyčištěná voda zředěna mořskou vodou ve vypouštěcích zařízeních. Nezávislá analýza MAAE na místě potvrdila, že koncentrace tritia je hluboko pod provozním limitem 1 500 becquerelů na litr.

Japonsko vypouští vyčištěnou vodu po dávkách. MAAE potvrdila, že předchozí tři dávky – celkem 23 400 metrů krychlových vody – rovněž obsahovaly koncentrace tritia hluboko pod provozními limity.

Generální ředitel MAAE Rafael Mariano Grossi navštíví Japonsko v březnu a během této návštěvy přezkoumá stav vypouštění vody z jaderné elektrárny v rámci svého závazku být na místě před vypouštěním, během něj i po něm. Vypouštění začalo v srpnu loňského roku.

Komplexní zpráva MAAE vydaná 4. července loňského roku, konstatovala, že japonský plán nakládání s vyčištěnou vodou je v souladu s mezinárodními bezpečnostními standardy a že vypouštění podle plánu bude mít zanedbatelný radiologický dopad na lidi a životní prostředí.

Všechny zprávy o odběru vzorků, nezávislé analýze a vyhodnocení údajů budou k dispozici na internetových stránkách MAAE.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

29.2.2024 19:37
kdyby to bylo tak úžasné pro oceány, tak to tritium bylo už v nich bylo.
Odpovědět
EN

Emil Novák

1.3.2024 07:27 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Tritium v oceánech samozřejmě je od doby co ty oceány existují. V Tichém oceánu je ho např. z přírodních zdrojů přes 8 kilogramů, tady se bavíme o postupném vypouštění jednotek gramů tritia, které se navíc vypouštělo v minimálně stejném množství i za běžného provozu elektrárny a vypouští ho v podstatě každá elektrárna. Ovšem jde o tak zanedbatelné a zdraví neškodné objemy, že se tím reálně vůbec nemá smysl zabývat. Jde jen o uměle vytvořený a nafukovaný problém.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist