Japonsko zváží odchod z komise zakazující komerční lov velryb
Organizace uvalila moratorium na komerční lov velryb v roce 1986 kvůli tenčícím se stavům těchto kytovců. Japonsko od té doby lovilo velryby jen pro vědecké účely. Podle Tokia se však jejich stavy mezitím zvýšily natolik, že je možné komerční lov obnovit. Žádost Tokia o obnovení komerčního lovu IWC naposledy odmítla na svém zasedání v září.
Japonští představitelé uvádějí, že z IWC, jejímž cílem by měla být udržitelnost lovu, se stala protivelrybářská organizace. Kritizují údajný nedostatek tolerance k rozdílným pohledům na velrybářství a také neschopnost vyřešit dlouhodobý rozkol mezi ochránci velryb a stoupenci jejich lovu.
Pokud se Japonsko skutečně rozhodne vystoupit, musí to komisi oznámit do 1. ledna, uvedla agentura Kjódó.
Zpráva o chystaném vystoupení z IWC se v Japonsku setkala s rozporuplným přijetím. "Vládní rozhodnutí podporuji," řekl bývalý ministr obrany Icunori Onodera, který nyní působí jako poradce pro rybolov vládní Liberálnědemokratické strany (LDP). Televizi NHK řekl, že "se v minulosti zúčastnil několika zasedání IWC a byl ohromen jejich extrémně zaujatými názory". Dodal, že "z IWC se stala nefunkční organizace". Mnoho jeho spolustraníků obnovení komerčního lovu velryb rovněž podporuje, neboť jde podle nich o součást japonské kultury. Jsou toho názoru, že v IWC nemá smysl zůstávat.
Bývalý pracovník ministerstva pro rybolov Masajuki Komacu, který Japonsko v minulosti v IWC zastupoval, nicméně vyslovil pochybnosti, že z opuštění organizace bude Japonsko mít prospěch. "Pochybuji, že odchod zlepší současnou situaci," řekl televizi HNK.
Japonsko loví velryby po staletí. Vlivem protestů ze zahraničí a také kvůli klesající domácí poptávce po velrybím mase však loví méně. Největší oblibu nachází velrybí maso u starší generace, která po něm cítí nostalgii. Mladší lidé naproti tomu velryby často vůbec nepovažují za jídlo.
Kritici říkají, že lov pro vědecké účely je v Japonsku jen zástěrkou pro komerční formu lovu, neboť velrybí maso se z něj prodává jako jídlo. Japonci ročně zkonzumují zhruba 5000 tun velrybího masa pocházejícího z lovu pro vědecké účely.
reklama