Je potřeba osekat počet obyvatel a přerozdělit zdroje, tvrdí expert
Autor knihy Population bomb, kdysi opakovaně titulovaný „panikářem a katastrofistou“, však dokázal, že se ve svém díle psaném v sedmdesátých letech téměř nemýlil.
Profesor Stanfordské univerzity v Kalifornii a v současnosti světově uznávaný populační analytik nepřestává zneklidňovat ani dnes. Tvrdí, že je zapotřebí urychleně zredukovat počet obyvatel planety Země a přerozdělit zdroje – od bohatých směrem k chudým.
Jeho závěry jsou mnohem radikálnější než například ty ve zprávě Royal Society of London, která zatím jen opatrně naznačuje, že podstatné nejsou jen hrubé počty obyvatel, ale i množství lidem dostupných zdrojů. Ehrlich tvrdí, že optimální počet obyvatel planety Země je někde mezi 1,5–2 miliardami.
„Spotřeba je otázkou životního stylu,“ říká Ehrlich. „Pokud přejdeme na model života podobný klecovému chovu drůbeže, kde každý bude mít jen nezbytné minimum prostoru a dostatečné množství potravy pro přežití, uživí Země něco mezi čtyřmi až pěti miliardami lidí. Jenže dnes je nás už sedm miliard a do roku 2050 nás bude devět. Jedna miliarda lidí dnes hladoví a brzy se k nim přidá další 2,5 miliardy.“
Zásadní otázkou podle Ehrlicha je, co velikost lidské populace „oseká“. Osobně by byl rád, aby to nebyla jaderná válka nebo nějaký smrtící virus přenesený ze zvířat na lidi, přesto není optimistou.
„Pro jakékoliv řešení bude podstatné, aby se problém spotřeby zdrojů neodděloval od problematiky růstu lidské populace tak jako dosud. Jsou to spojité nádoby a musí být řešeny dohromady jako celek,“ říká. A dodává: „Nezávidím svým dětem a vnoučatům jejich budoucnost.“
reklama
Další informace |
Online diskuse
stopro souhlas - 29. 5. 2012 - František MarčíkPane Šimůnku, gratuluji. Bez pardonu. Konečně nějaký relativně kloudný příspěvek s několika věcnými poznámkami.Ano, máte pravdu v tom, že Malthus se mýlil. Jeho zásadní omyl spočíval v tom, že nepočítal s třemi skutečnostmi/jevy: 1) ohromnými zásobami konvenčních fosilních paliv a tím, že se je naučíme v rozsáhlé míře užívat; 2) že nám to umožní Dále tvrdíte: "hladovějících procent lidstva je čím dál tím méně, přes absolutní nárůst počtu lidí." Můžete nám toto tvrzení doložit? Statisticky, nejlépe na základě nějaké recenzované studie. "V zásadě jediné co vadí, je zelená ideologie, která háže klacky pod nohy těm, kdo se snaží lidstvo nakrmit." Aha, takže venku čekají houfce zástupců firem a soukromého sektoru, které přes zelenou idelogii nemohou nakrmit hladové. "Uměle vyvolaná hysterie kolem GMO, kolem JE apod. má snad jediný cíl: Vyvolat uměle populační kolaps lidstva a rozsáhlé nepookoje, ústící do třetí světové války (v níž by se chopili moci, jako bolševici v Rusku po jeho kolapsu způsobeného sérií porážek od Německa)." - Uměle vyvolaná histerie? Soudě podle vašeho mejlu, Šimůnku, máte co dělat s VŠ. Pak byste mohl něco vědět o vědeckém výzkumu. Můžete nám doložit vědecké studie, které dokládají, že GMO je zdravotně nezávadné? Můžete nám doložit vědecké studie, které dokládají, že JE jsou natolik bezpečné, že otázky, které souvisí s jejich ne/bezpečností, je možné označit za "umělou histerii"? Až toto učiníte, můžeme se bavit o vaší konspirační teorii. "Účinný prostředek k zastavení populačního růstu, pochopitelně je: Technologická společnost spojená s relativním blahobytem. Stačí se podívat na negativní přírůstek evropských národů." Výborně. Sice nechápu, co s tím má co dělat GMO, kterého jehož vliv na evropský blahobyt je zcela minimální, ale třeba nám to objasníte. Podobně jako skutečnost, proč kvůli GMO a tlakům velkých korporací není možné pěstovat v několika zemích nekonvenční, neprůmyslově vyráběné a staré a původní odrůdy obilí a jiných plodin. Že by ve jménu demográcie? Anebo proč ony úchvatné GMO firmy vyrábějí taková semena, která nejsou schopna vlastní reprodukce. Pravděpodobně to bude proto, že chcou mít otázku hladu plně pod kontrolou. Pravděpodobně proto, že jim je úplně jedno, kolik indických farmářů vlivem toho, že se jim nepodaří si některý rok na tato semena vydělat, spáchá sebevraždu. |