https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jenisov-veri-ze-ma-paku-na-zruseni-planovane-tezby-kaolinu-u-obce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jenišov věří, že má páku na zrušení plánované těžby kaolinu u obce

1.3.2022 00:09 | Jenišov (ČTK)
Foto | Lubor Ferenc / Wikimedia Commons
Obec Jenišov na Karlovarsku věří, že se jí podaří zabránit těžbě kaolinu v blízkosti obce. Ministerstvo životního prostředí totiž zrušilo prodloužení platnosti závazného stanoviska k posouzení vlivu na životní prostředí v lokalitě Jenišov - výsypka z roku 2018, na jehož základě Sedlecký kaolin a. s. získal povolení k těžbě. Podle firmy se ale zrušením závazného stanoviska na povolení k těžbě, vydané v roce 2010 nic nemění, zjistila ČTK.
 

Společnost Sedlecký kaolin měla posouzení vlivu na životní prostředí, takzvanou EIA, už z roku 2005. To platilo dva roky. V roce 2018 firma požádala a získala od ministerstva prodloužení závazného stanoviska k této EIA. Právě toto rozhodnutí ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) zrušila jako nezákonné.

Podle starosty Jenišova Jiřího Stehlíka (nez.) je tak z logiky věci zřejmé, že Sedlecký kaolin nemá platnou EIA, a neplatné je tak i stanovení dobývacího prostoru a povolení k těžbě. "Nechci nyní prozrazovat naše další kroky, ale podle nás Sedlecký kaolin neměl dostat povolení k těžbě," řekl v polovině února Stehlík ČTK.

Podle jednatele Sedleckého kaolinu Radomila Golda ale nemůže mít čerstvé zrušení prodloužení souhlasného stanoviska ministerstva životního prostředí žádný vliv na rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru vydané v roce 2006 a o povolení báňské činnosti z roku 2010. "Lhůty pro případná odvolání už dávno uplynuly. To je jako by někdo dostal stavební povolení a po deseti letech by mu někdo chtěl zbourat dům," řekl ČTK Gold.

Spory mezi obcí a těžařskou firmou se táhnou už asi deset let. Vznikly tehdy poté, co si někteří obyvatelé koupili pozemky pro své rodinné domy na okraji těžebního prostoru a zjistili, že by se jich v brzké době mohla těžba kaolinu dotknout. Zatímco předchozí vedení obce mělo snahu se se Sedleckým kaolinem dohodnout, dnešní vedení se snaží plány na zahájení těžby zastavit. Rozhodnutí ministryně je podle starosty prvním krokem.

Obec také se Sedleckým kaolinem vede dva soudní spory, které se týkají přístupu firmy k pozemkům v dobývacím prostoru. "My v tomto případě čekáme na rozhodnutí soudu a věříme, že nám soud umožní se k našim pozemkům dostat," uvedl Gold.

Podle Golda přitom firma už asi před 20 lety vyhověla obci, když souhlasila s odepsáním zásob kaolinu v ložisku u dnešního obchodního centra Globus s tím, že pro těžbu zůstane vyhrazená právě lokalita pod výsypkou.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist