Ještěrky překvapily: zvládly ptačí testy inteligence
Do dřevěného bloku jsou zapuštěny dvě nádobky, ale jen jedna obsahuje chutného červíka. Navíc nádobky jsou přiklopeny víčky rozdílných barev a potrava čeká jen pod modrým. Standardní uspořádání, které jen čeká na hladového ještěra. Jak se asi zachová, aby se dostal k potravě? Anolisové mohou, na rozdíl od ptáků, opakovat pokus jen jednou denně, protože v porovnání s ptáky jedí méně často. Musí si tedy svůj postup – odsouvání víčka správné barvy – zapamatovat do příštího dne. Výsledky dvou anolisích samců a dvou samic byly podle Leala „krajně neočekávané“.
Po prvních úspěšných testech, které mimochodem zvládly ještěrky ve srovnání s ptáky třikrát rychleji, se rozhodl předložit anolisům úkol, s jehož řešením se ve volné přírodě nemohli dříve setkat. Víčka s červem teď byla regulérně zaklapnutá. Anolis ale s pomocí čenichu odcvaknul příklop bez větších problémů. Poslední zákeřností vědců bylo prohození barvy „potravních“ víček. Tam, kde dříve čekala chutná potrava, bylo prázdno. I tento trik však po pár opakováních ještěrky prokoukly, a tak si dva úspěšné jedince badatelé přejmenovali jmény řeckých učenců na Platóna a Sokrata.
O hrách s ještěrkami a jejich inteligenci se nepříliš lichotivě vyjádřil Louis Lefebvre z McGillovy univerzity v Quebecu, zabývající se ptačí etologií. Ten by radši než srovnávání inteligence mezi ptáky a ještěry doporučil porovnat kognitivní schopnosti uvnitř každé skupiny zvlášť. „Troufnu si odhadnout, že cvičení anolisové Manuela Leala budou patřit mezi ty inteligentnější druhy z celé velké skupiny ještěrů.“
Článek byl uveřejněn 15. 7. 2011 na serveru ScienceDaily pod názvem „Brainy Lizards Pass Test for Birds“.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Doufám,... - 24. 7. 2011 - Rostislav Adam..., že tahle zpráva nezapadne. Sice dělat nějaké závěry pouze ze čtyř případů je předčasné, nicméně i tak je ta reakce ještěrek Anolis evermanii překvapivá. Snad výzkum bude pokračovat i nadále, aby byly výsledky průkaznější.Rozhodně si myslím, že tahle zpráva je daleko zajímavější než ty neustálé hádky o Šumavě, či o dopravních stavbách. Pro redakci: Možná by bylo dobré uvést v nadpisu přesně ten druh, protože to, že se daný výsledek objevil u jednoho druhu, nemusí nutně znamenat, že se objevuje i u dalších druhů. |