https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jezero-v-hustopecich-n.becvou-chrani-od-mista-havarie-zabrany-v-delce-200-metru
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jezero v Hustopečích nad Bečvou chrání od místa havárie zábrany v délce 200 metrů

1.4.2025 11:39 | HUSTOPEČE NAD BEČVOU (ČTK)
Na břehu jezera tvoří vodní mlhu 22 monitorů. Pomáhají s odpařováním benzenu.
Na břehu jezera tvoří vodní mlhu 22 monitorů. Pomáhají s odpařováním benzenu.
V Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku již odborníci vyhloubili do země na 200 metrů zábran, které mají zabránit mísení vod z vodní nádrže s podzemními vodami kontaminovanými benzenem. Ocelové zábrany instalovali až do sedmimetrové hloubky. Podle rybářů se sanační opatření již začala projevovat v praxi, hodnoty kontaminace benzenem v jezeře klesly, řekl ČTK předseda místní rybářské organizace Stanislav Pernický. V oblasti Hustopečí nad Bečvou platí kvůli šíření benzenu od pátku stav nebezpečí.
 
Podle aktuálních výsledků měření benzen překračuje nyní povolený limit čtyř- až pětinásobně, ve čtvrtek minulý týden byla tato hranice překročena v průměru devět- až desetkrát. Nejmarkantnější rozdíl je patrný z výsledků na břehu jezera nejblíže k místu havárie; ve čtvrtek se hodnoty pohybovaly kolem 1000 mikrogramů na litr, nyní je to kolem 250 mikrogramů. Limit je 50 mikrogramů na litr. "O víkendu se pokračovalo v budování larsenové stěny, k dnešnímu dni má 200, možná 210 metrů. Určitě to pomohlo, hodnoty benzenu v jezeru klesají," uvedl včera Pernický.

Česká inspekce životního prostředí původně plánovala, že zábrany postaví v délce 210 metrů. Ocelové profily, které firma instaluje do hloubky sedmi metrů, by měly nakonec stát nejen v prostoru mezi kolejištěm a jezerem, ale ohraničit by měly kolem dokola celé ohnisko znečištění. "Nyní se pokračuje ve třetí etapě, která směřuje východně od havárie a to tak, aby uzavřela prstenec kolem jezera a poté se bude pokračovat přes koleje dál," uvedl Pernický.

Rybáři také nadále monitorují stav ryb, hromadný úhyn zatím nezaznamenali. Minulý týden však z jezera vylovili jednu uhynulou štiku, ve které bylo podle rozboru 4000 mikrogramů benzenu na jeden kilogram váhy. "Štika je v období tření, je to příbřežní ryba, takže se mohla dostat k břehu přímo k čelu havárie, odkud prostupovala podzemní voda s benzenem do jezera. Dávali jsme na rozbor ještě dva kapry a nějaké drobné ryby, na výsledky ještě čekáme." doplnil šéf hustopečských rybářů.

Na břehu jezera tvoří vodní mlhu 22 monitorů. Pomáhají s odpařováním benzenu.
Na břehu jezera tvoří vodní mlhu 22 monitorů. Pomáhají s odpařováním benzenu.

Velkou pomoc si rybáři slibují i od proudnic, které provzdušňují vodu a podporují tak oxidaci benzenu. Hasiči je postavili už po celém obvodu jezera, od včerejška využívají na místě také velkokapacitní čerpadlo, které napájí dalších deset statických proudnic. "Monitory vytvářejí vodní mlhu, a tím podporují odpařování benzenu z jezera," sdělila ČTK mluvčí hasičů Lucie Balážová. Kontaminaci se hasiči snaží na jezeře nadále zabránit pomocí norných stěn a sorpčních hadů. Sanační firma také odčerpává podzemní vody s benzenem ve vystrojených sondách a hlubinných vrtech.

Místo havárie zůstává uzavřené pro řidiče i pěší, místo u přejezdu střeží policejní hlídka. Policisté upozorňují na to, že zákaz platí i pro cyklostezku, která souběžně vede kolem trati. Upozorňují rovněž na to, že budou na místě provádět kontroly, lidem za nedodržování zákazu vjezdu či vstupu na daná místa hrozí pokuty. "Za porušení je možné podle zákona uložit na místě v příkazním řízení pokutu až do výše 1500 korun, v případě správního řízení může příslušný orgán uložit pokutu v rozmezí od 2000 do 5000 korun," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Místo havárie je podle ní možné objet přes Hustopeče nad Bečvou.


reklama

Alena Horáková
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

1.4.2025 15:12
Je otázkou, jak by to všechno dopadlo, kdyby se to, co hořelo, vůbec nehasilo a chladily se jen cisterny, které nehořely a žřejmě zůstaly těsné.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist