https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jihlava-otevrela-utulek-veci-odlozit-se-tam-da-i-vyuzitelny-stavebni-material?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jihlava otevřela Útulek věcí, odložit se tam dá i využitelný stavební materiál

18.9.2023 14:52 | JIHLAVA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | r d h / Flickr
Jihlava otevřela Útulek věcí v bývalém vojenském areálu v Pístově. Lidé tam mohou darovat předměty, které ještě může upotřebit někdo jiný, třeba i stavební materiál. První měsíc bude centrum věci pouze přijímat, aby se zaplnilo, pak zahájí bezplatný výdej. Vyplývá to z webu radnice.
reklama

 

V krajském městě bylo zatím menší takzvané re-use centrum ve sběrném dvoře v ulici Brtnická, použitelné věci lidé odkládají také do skříně na sídlišti Březinky. Nová služba jejich kapacity rozšíří.

"Zřízení nového re-use centra jsme iniciovali kvůli nutnému snížení množství odpadu v Jihlavě. Zároveň tímto podporujeme vznik místní cirkulární ekonomiky s cílem udržet hodnotu věcí co nejdéle v oběhu," uvedl náměstek primátora Richard Šedivý (ANO).

Útulek věcí je společným projektem města a spolku Téma dne, který bude nové re-use centrum provozovat. Umístěné je nad útulkem pro opuštěná zvířata v Telečské ulici. Je tam víc místa než ve sběrném dvoře, proto tam je možné dávat i rozměrnější věci, jako je nábytek, stavební materiál, třeba umyvadla, dlaždice a dřevěné latě. Obyvatelé i organizace tam mohou darovat například také vybavení domácnosti, nářadí, hračky, kočárky, autosedačky a sportovní vybavení.

Čalouněný nábytek nebo matrace centrum přijímat nebude z hygienických důvodů, odkládat tam nelze ani elektrické přístroje. "Oblečení a textil se vybírat také nebude, protože se již sbírá v kontejnerech umístěných ve městě a současně se tento materiál dvakrát ročně vybírá formou vagonu Diakonie Broumov," uvedla Katarína Ruschková z městského oddělení životního prostředí.

Nabídku uvidí zájemci na sociálních sítích nebo na místě. Centrum bude otevřené tři dny v týdnu, v úterý a ve čtvrtek odpoledne a v sobotu dopoledne. Podrobnosti jsou na webu města.

Menší re-use centrum ve sběrném dvoře funguje v Jihlavě od jara 2021. Do venkovní samoobslužné skříně na sídlišti Březinova mohou Jihlavané odkládat menší věci, například nádobí, knihy a hračky, od loňska.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist