https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jihocesky-kraj-vysazi-21.000-stromu-bojuje-proti-kurovci-a-suchu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jihočeský kraj vysází 21.000 stromů, bojuje proti kůrovci a suchu

1.10.2019 00:15 | Č. BUDĚJOVICE (ČTK)
Jihočeský kraj vysází minimálně 21.000 stromů na plochách postižených kůrovcem. / Ilustrační foto
Jihočeský kraj vysází minimálně 21.000 stromů na plochách postižených kůrovcem. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | KRNAP
Jihočeský kraj vysází minimálně 21.000 stromů na plochách postižených kůrovcem. Chce tak bojovat i proti suchu. Investuje do toho peníze z projektu LIFE, jehož náklady jsou 7,02 milionu eur (asi 181 milionů Kč), přičemž pět milionů eur, tedy zhruba 131 milionů Kč přispívá EU a dotací deset milionů korun ministerstvo životního prostředí (MŽP). Minulý týden to řekl David Hocke z kanceláře jihočeské hejtmanky. Projekt LIFE potrvá do června 2024, zahrnuje i ochranu ohrožených živočichů a rostlin.
 

Jihočeský kraj se chce proti suchu bránit tím, že zalesní místa, která napadl kůrovec, bude obnovovat mokřady a provádět další opatření, aby zadržel vodu v krajině. Sázet stromy bude v lesích takzvaného zvláštního určení, nikoliv v hospodářských lesích ani na území Národního parku (NP) Šumava. Projekt LIFE se týká především místních evropsky významných lokalit vyhlášených v soustavě Natura 2000. Například v přírodní rezervaci Borkovická blata na Jindřichohradecku vysází kraj stromy převážně na pozemcích Lesů ČR a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Hocke uvedl v tiskové zprávě, že problémem jsou velké plochy odlesněné po kůrovcové kalamitě, které se ohřívají na podstatně vyšší teplotu než vzrostlý les, což přispívá k vysušování. Tyto plochy je proto podle vedení kraje nezbytné co nejrychleji zalesnit.

"Jedním ze způsobů boje s kůrovcovou kalamitou a následným rizikem kritického sucha je projekt LIFE. Jeho záměrem je úprava cílových ploch výsadeb stromů, aby se přednostně osazovaly vytěžené plochy po kůrovci. Na těchto plochách se dosazují původní dřeviny vhodné pro dané stanoviště," uvedl Hocke. Projekt LIFE začal v září 2017. Do konce roku 2018 trvala přípravná fáze, od ledna letošního roku se pracuje v terénu.

Jihočeský kraj minulý týden uvedl, že na Šumavě padlo kvůli kůrovci za dobu existence NP Šumava 300 kilometrů čtverečních vzrostlého lesa. Mluvčí NP Šumava Jan Dvořák to odmítl. "Každý les vypadá jinak. Jeden je hustší, druhý méně hustý. Přepočty se vůbec nezakládají na pravdě, jsou to věci, které se nedají přepočítávat, vstupuje tam spousta vlivů," řekl minulý týden Dvořák.

Jihočeský kraj dlouhodobě vystupuje proti vedení NP Šumava. Kraj v poslední době spustil na sociálních sítích kampaň, podle níž se Šumava mění v "měsíční krajinu". Podle vědců je kampaň místy lživá a opírá se i o tendenční snímky. Letos v srpnu podal Jihočeský kraj správní žalobu na NP Šumava a na MŽP. Kraj uvedl, že jej obě instituce vyloučily z jednání o novém rozčlenění zón ochrany přírody v šumavském národním parku.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

1.10.2019 05:33
Kraj, 21 tisíc stromů? Copak nemáte peníze na víc? Jste kraj. tohle zvládají malé obce na 2 ha vlastních lesů! Ale PR je PR! Probuďte se!
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

1.10.2019 08:07
Přesně, PR kampaň Jihočeského kraje pokračuje..... kraje prostě neměly nikdy vzniknout... jsou to uměle vytvořené struktury, které fungují jako lobbingové subjekty, prosazující samé pro ŽP nežádoucí projekty a mají být jako další protitlak proti obcím a místním samosprávám... stejné je to s Olomouckým krajem a podporou D-O-L nebo prodloužení Baťova kanálu....
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist