Jurečka oceňuje shodu na zpřísnění trhu s emisními povolenkami
Unie se v neděli nad ránem předběžně dohodla na zpřísnění a rozšíření fungování trhu s emisními povolenkami. Přihlásila se tím k ústřednímu bodu své Zelené dohody pro Evropu, jejímž cílem je učinit unijní ekonomiku do poloviny století uhlíkově neutrální. Systém obchodování s povolenkami se nyní bude vztahovat i na vytápění a na silniční dopravu, neunikne mu ale ani námořní doprava. Unie zároveň zrychlí tempo, jakým firmy z různých odvětví - od výroby elektřiny až po ocelárny - budou muset snižovat škodlivé emise. Ekonomické dopady přechodu na čistší energetiku má spotřebitelům pomoci mírnit nově zřízený klimatický fond.
Za klíčové označil Jurečka mimo jiné to, že systém dokáže nastavovat férové konkurenční prostředí i u výrobků a dovozu ze třetích zemí. To je podle něj jedna z klíčových věcí pro to, aby si tuzemský průmysl udržel konkurenceschopnost, uvedl. Sociálně klimatický fond začne fungovat od roku 2026, ale podle Jurečky může začít fungovat i o rok dřív. Zaměří se na sociálně zranitelné skupiny lidí a domácnosti, které díky tomu budou schopné zvládnout tato opatření a uskutečnit investice do svých domovů nebo mobility, popsal Jurečka. Pro tento fond se počítá s částkou 86 miliard eur, tedy asi 2,1 bilionu korun.
"Je důležité, že se podařilo shodu nalézt, protože klimatická změna nepočká, a jsme v situaci, kdy máme obrovskou zodpovědnost za to, co tady zanecháme našim dětem," dodal Jurečka.
Ministerstvo životního prostředí uvedlo, že díky úsilí českého předsednictví se podařilo zpřísnit trh s emisními povolenkami a zajistit víc peněz pro nejzranitelnější domácnosti. Pro ně je podle MŽP určeno přes 50 miliard korun. Jurečka uvedl, že teplárenství má zajištěný nárok na dodatečných 30 procent bezplatných povolenek, pokud bude mít plán přechodu na klimatickou neutralitu. "Důležité je i to, že spalování odpadu nebude do ETS zahrnuto automaticky, ale až po řádné analýze a ČR bude moct takové zahrnutí odložit až do roku 2030,“ uvedl ministr v tiskové zprávě. "Cena za přechod k čistým energiím je pořád nízká proti tomu, co hrozí, pokud by klimatická opatření nebyla dostatečná. Změna klimatu ohrožuje především nejchudší skupiny obyvatel a na ty se musíme zaměřit," poznamenal.
Podle MŽP mají domácnosti nyní dostatek času na potřebné investice do zateplování budov, do čisté energie a využívání obnovitelných zdrojů. Můžou využít již existující dotace jako například Nová zelená úsporám nebo Nová zelená úsporám light. Cílem je zelená modernizace v předstihu, aby na domácnosti vůbec nedopadly povolenky ze systému obchodování EU ETS 2, který už bude zahrnovat veškerá fosilní paliva. "Systém ETS 2 vznikne, aby se více upřednostnily obnovitelné zdroje energie, které jsou mnohem šetrnější ke klimatu než fosilní paliva. Povolenky budou platit dodavatelé paliv na začátku dodavatelského řetězce, nikoliv domácnosti a koncoví zákazníci," uvedlo MŽP.
Centrum pro dopravu a energetiku, Hnutí Duha a Greenpeace společně uvádějí, že nová pravidla považují za neférová. Uvedly například, že členské státy prosadily pravidla, díky kterým bude průmysl nadále dostávat velké množství emisních povolenek zdarma. Motivace k odchodu od uhlí tak zůstane podle uvedených organizací slabá. "Považujeme za problematické, že domácnosti budou zatížené cenou povolenky dříve, než jejich plnou cenu ponesou velcí znečišťovatelé. Princip znečišťovatel platí tak zatím stále funguje spíše na papíře než ve skutečnosti," uvedla například Barbora Urbanová z Centra pro dopravu a energetiku.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (17)
Radim Polášek
19.12.2022 06:29Každopádně toto je další pokračování zelené sabotáže lidské společnosti. Jestli se Evropané nevzbudí, nezastaví zelené šílenství a nevykážou zelené tam, kam patří, čeká nás v relativně krátkém časovém období nižších desítel let totální ožebračení občanů evropských států a propad Evropy mezi rozvojové země. Někde tam, kde je dnes Nigérie, Etiopie, Somálsko a podobné země.
Jaroslav Řezáč
19.12.2022 07:50 Reaguje na Radim PolášekPavel Hanzl
19.12.2022 12:40 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Řezáč
19.12.2022 15:07 Reaguje na Pavel HanzlOstatně jsem jaksi mimo soutěž dal příspěvek o tom, že Jurečka povolil předčasné důchody a teď tohle. Možná by bylo zajímavé se jej zeptat jestli se cítí duševně zdráv.
Pavel Hanzl
19.12.2022 20:48 Reaguje na Jaroslav ŘezáčPavel Hanzl
19.12.2022 20:52 Reaguje na Jaroslav ŘezáčPavel Hanzl
19.12.2022 12:52 Reaguje na Radim PolášekTen propad se koná na hrobě zvaném Rusko, kde jsou na tom už dnes skoro jak v Africe a bankrot se tam čeká velmi brzy.
Pavel Hanzl
19.12.2022 20:51 Reaguje na Radim Polášeksv
21.12.2022 10:03 Reaguje na Radim Polášekvaber
19.12.2022 09:17to má být pochvala pro Jurečku a ostatní politiky?
vždyť tento trh do poslední chvíle hájili a podporovali ,stejně jak burzu, která vytočla ceny a teprve když se situace stala zcela neudržitelnou, začali něco neochotně dělat ,
co z toho vyleze ukáže teprve budoucnost ,ale tito politici už se zase chválí jak to dělají dobře
Pavel Hanzl
19.12.2022 12:47 Reaguje na vaberNavíc se jim podařil majstrštych, sehnat dost plynu, když byl fatální nedostatek a Německu málem kolaboval průmysl.
JAK JE TO MOŽNÝ?
Bo jsme jasně podpořili Ukrajinu, přihlásili se jednoznačně k EU vzali snad nejvíc Ukrajinských ženských s děckama a EU nam v tom pomohla.
Tohle dezolát prostě nepochopí, ten mektá pořád cypoviny, že se bez cha cha ruského plynu neobejdeme.
Karel Padevet
19.12.2022 15:01Pavel Hanzl
19.12.2022 20:49 Reaguje na Karel PadevetBřetislav Machaček
20.12.2022 10:07Zkouškou na kterou ale nemá odvahu, by byly nové volby, které by je smetly
do propadliště dějin. Mám hrůzu, co za další tři roky tady ještě provede
a zda tu nakonec dříve nedojde k nějakému "majdanu". Nadějí je, že Piráti,
ač je nemusím , pochopí, že je to zcela proti jejich programu a ideím a
opustí ten slepenec. Jejich vedení se daří uplatit funkcemi, ale členům
už se to zajídá a hlavně ti mladší uvažují o odchodu z vlády, která je
pro Piráty konečnou na politické scéně, jako pro všechny malé vládní strany
v minulosti, které pošlapaly kvůli korytům pro vůdce své volební programy.
Pavel Hanzl
20.12.2022 13:33 Reaguje na Břetislav MachačekAle Evropa se semkla (v tom dobře zafungovala naše vláda) a sehnala plyn z jiných zdrojů, i když drahý. Takže jsme tu energetickou válku prakticky vyhráli.
Jenže on má ještě jedno eso v rukávu a to jsou dezoláti a takoví hlupáci, jako vy, kteří vůbec nic nepochopili a chtějí dosáhnout rozpadu státu i EU zevnitř, se stejným výsledkem. A to jsou tyhle kecy, které jsou čistě vylhané a vytváří Putinovi pátou kolonu.