https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/k-letosnim-nicivym-povodnim-napric-evropou-prispelo-otepleni-stredozemniho-more
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

K letošním ničivým povodním napříč Evropou přispělo oteplení Středozemního moře

4.11.2024 01:34 | VALENCIE (ČTK)
Ničivé povodně v uplynulých týdnech zasáhly Španělsko, Francii i střední Evropu.
Ničivé povodně v uplynulých týdnech zasáhly Španělsko, Francii i střední Evropu.
Foto | Martin Strachoň / Wikimedia Commons
Ke vzniku ničivé bouře nad Španělskem, kvůli které zemřelo minulý týden týden na jihovýchodě země přes 200 lidí, výrazně přispělo oteplení Středozemního moře. Shodují se na tom experti oslovení tiskem a agenturami.
 
Ničivé povodně v uplynulých týdnech zasáhly i Francii a střední Evropu, připomněl deník Le Monde. "Ve všech těchto případech bylo oteplení Středozemního moře dynamitem," řekl francouzskému listu expert na přírodní katastrofy z univerzity v Zaragoze Antonio Aretxabala. "Častost a intenzita těchto extrémních projevů počasí bude zesilovat," dodal Aretxabala.

Nejvyšší teploty Středozemní moře dosáhlo v okolí Španělska v polovině srpna, kdy bylo naměřeno 28,47 stupně, řekla agentuře AP expertka Carola Koenigová. Podle Olciny však teploty zůstaly vysoké i v poslední době a dosahovaly 23 až 24 stupňů. Za rizikovou přitom v tomto období považuje teplotu moře nad 20 stupňů.

Vyšší teploty moře zesílily minulý týden ve Španělsku i intenzitu bouře typu DANA. Španělský klimatolog Jorge Olcina v rozhovoru s agenturou EFE řekl, že kvůli oteplení Středozemního moře vznikají bouře DANA, které vedou ke srážkám srovnatelných s hurikánem v Karibiku či tajfunem v Asii. Kvůli své vysoké teplotě Středozemní moře "předává velké množství energie a vytváří bouře s tak velkou energií".

Bouře typu DANA, které mají ve španělštině i obecný název studená kapka (gota fría), jsou pro tuto oblast typické. Často je doprovází intenzivní srážky. Deště však v regionu Valencie byly mezi úterým a středou mimořádně vydatné. Na některých místech spadlo i 500 litrů srážek, píše španělský tisk.

Podle agentury Reuters tento typ bouří vzniká, když se masa studeného vzduchu dostane nad teplejší moře. To vede k formaci velmi vlhkého prostředí a silně nasycených mraků. Tomuto fenoménu jsou nadměrně vystaveny regiony na jihu a východě Španělska i kvůli blízkosti ke Středozemnímu moři a Atlantickému oceánu.

Mezinárodní statistiky Světové meteorologické organizace (WMO) však ukazují, že počet obětí, které způsobují extrémní projevy počasí, výrazně ovlivňuje i fungování systémů varování. Jejich zlepšení vedlo v letech 2011 až 2020 k poklesu počtu obětí. Právě o fungování systému varování se v souvislosti s ničivými povodněmi z tohoto týdne vede mezi politiky a experty ve Španělsku debata.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PE

Petr Elias

4.11.2024 09:45
Takže žádný HARP nebo magický vliv cyklu Jupitera? Divné - šamani tvrdí něco jiného, raději počkám....
Odpovědět
pp

pavel peregrin

4.11.2024 10:43 Reaguje na Petr Elias
To určitě ne, protože navíc žádný HAARP neexistuje. Pokud by existoval, sotva by si Amerika ničila vlastní zemi. Tohle je jeden ze skutečných fake.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.11.2024 13:39 Reaguje na Petr Elias
Ale paní Jark O. nám vysvětlí, že je to komunikací mezi molekulami.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

4.11.2024 11:18
Je jasné, že těchto extrémních jevů bude přibývat. Mně v článku chybí srovnání s dlouhodobým srážkovým průměrem (četností srážek za rok) a dnešním dlouhým suchema potom příval. Prostě jednotlivost vytržená z kontextu, kde pravé příčiny se člověk těžko dopátrá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.11.2024 13:38 Reaguje na Karel Zvářal
To si musíte najít na statistikách CHMÚ.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

4.11.2024 14:11 Reaguje na Karel Zvářal
No někde se objevilo, že nejhorší od 60. let. To není zas tak moc = k nepaměti.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

4.11.2024 14:54 Reaguje na Slavomil Vinkler
Můžeme být rádi, že u nás informovanost (v září) byla jedničková, Španělé totiž vládě spílají, že jim "nikdo nic neřekl", nevarovali. Což si tak úplně nemyslím, prostě nesledovali předpovědi a podcenili to. Aspoň u nás o té jejich blížící se bouři zmínka byla...
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

4.11.2024 15:05 Reaguje na Karel Zvářal
Joo. Taky si pamatuju.
Odpovědět
MM

Milan Milan

4.11.2024 15:32
To je asi jenom PR info pro "zdůvodňovače" potřeby GD. Např. hurikán Milton letos na Floridě měl být prý nejničivější za posledních 100 let a ejhle když se jde do minulosti, tak byl v pořadí síly na 51. místě od roku 1850. Před 10lety se strašilo strašlivým suchem a ejhle i ta mezikomise co měla plánovat boj se suchem se najednou jmenuje pro jistotu "voda - sucho".
Odpovědět
KV

Karel Valenta

5.11.2024 10:17
Povodně a Valencie tak nějak patří k sobě, za 700 let 75 povodní.
https://en.wikipedia.org/wiki/1957_Valencia_flood
Kanál postavený po obří povodni v roce 1957 byl nyní asi příčinou části problémů.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

5.11.2024 16:29 Reaguje na Karel Valenta
Aha, zajimave, to mne nenapadlo se podivat
Odpovědět
KV

Karel Valenta

5.11.2024 18:44 Reaguje na Miloš Zahradník
https://www.bbc.com/news/articles/c62lkne32v9o
Tady je foto oblasti na jih od Valencie a kanálu, které bylo zasaženo. Budou muset využít každý vhodný prostor pro stavbu polderů.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist