https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/povodne-ve-spanelsku-nejpravdepodobnejsim-vysvetlenim-silnych-destu-je-zmena-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Povodně ve Španělsku: Nejpravděpodobnějším vysvětlením silných dešťů je změna klimatu

1.11.2024 08:15 | PRAHA (Ekolist.cz)
Španělsko postihly tento týden extrémní srážky. V některých částech Valencie napršelo v úterý během osmi hodin tolik srážek, co jindy za celý rok. Povodně způsobené mimořádně silnými dešti vzaly život nejméně 155 lidem, uvedla Reuters. Podle prvních vyjádření klimatologů je nejpravděpodobnějším vysvětlením neobvyklé síly deště změna klimatu.
 
V nejhůře postižených oblastech spadlo v úterý více než 400 litrů srážek na metr čtvereční. „Poměrně silná bouře, silný liják, jako jsou ty, které vidíme na jaře nebo v létě, může mít 40 nebo 50 litrů na metr čtvereční. Toto je prakticky vynásobeno 10,“ citoval The Guardian Rubéna del Campo, mluvčího španělské meteorologické agentury.

V malém valencijském městečku Utiel dosáhla povodňová voda výšky až 3 metry a uvěznila tak nejméně 6 starších lidí nebo lidí s problémy s pohyblivostí v jejich domovech.

Povodně za sebou zanechaly také zničenou infrastrukturu, smetly mosty, silnice a železniční tratě. Zaplavená je část zemědělské půdy regionu, který produkuje asi dvě třetiny citrusových plodů pěstovaných ve Španělsku.

Intenzivní déšť je připisován fenoménu DANA, známého také jako „gota fría“ neboli „studené kapky“. Dochází k němu, když se nad teplými vodami Středozemního moře pohybuje studený vzduch a vytváří tak atmosférickou nestabilitu. Teplý, vodou nasycený vzduch rychle stoupá vzhůru a vytváří husté mraky plné vody, které mohou zůstat nad jednou oblastí po mnoho hodin.

I když bude podle odborníků ještě nějakou dobu trvat, než analyzují všechna data, aby se s jistotou potvrdilo, zda byla tato konkrétní událost způsobena změnou klimatu, většina se shoduje na tom, že zvýšení teploty ve Středomoří a teplejší a vlhčí atmosférické podmínky přispívají k častějším extrémním epizodám, napsal Reuters.

V posledních letech vědci varují, že se vody Středozemního moře rychle oteplují a vyšplhaly se až o 5 stupňů nad normál. Vzhledem k tomu, že horký vzduch pojme více vlhkosti, roste potenciál pro katastrofické lijáky. "Není pochyb o tom, že tyto prudké lijáky byly zesíleny změnou klimatu," uvedla Friederike Otto z Imperial College London.

První analýza vědců z World Weather Attribution ukázala, že je změna klimatu „nejpravděpodobnějším vysvětlením“ neobvyklé síly srážek. To klimatická změna způsobila, že byly přívalové srážky nad Španělskem asi o 12 % těžší a pravděpodobnější. Právě teplejší vzduch dokáže pojmout více vlhkosti – asi o 7 % na každý 1 °C, o který teplota stoupne.

Dosud se o Španělsku a klimatické změně psalo především v souvislosti se suchem. Jak ale dodává Stefano Materia, italský klimatolog z Barcelona Supercomputing Centre „sucho a záplavy jsou dvě strany téže mince klimatických změn.“

Teplo vypařuje vodu a vysušuje krajinu, zároveň ale může horký vzduch pojmout více vlhkosti, což zvyšuje potenciál katastrofických lijáků.

Experti podle serveru Politico ale upozorňují také na další faktor tragédie - a to překotný rozvoj regionu Valencie. Asfaltové vozovky rychle odváděly dešťovou vodu, a ta následně zaplavovala domy v blízkosti toků a na níže položených místech.

Geoložka Joan Escuerová pro španělské rádio řekla: „Změna klimatu je pro rozsah této přírodní katastrofy rozhodující. Její důsledky by však nebyly tak velké, kdybychom nevybudovali infrastrukturu a neumožnili lidem usadit se na vysoce rizikových místech.“


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

1.11.2024 08:51
Neustále mi nedochází, proč jsou na Sahaře z minulosti vyschlé řeky,
kaňony a průrvy, když je tato změna klimatu poprvé na planetě a to vlivem
činnosti člověka. Ty koryta vyschlých řek musela vytvořit pouze voda a ta vyschla taky vytvářením skleníkových plynů kým? Brontosaury, když tu lidé ještě nebyli a nebo jich byla hrstka? Nechápu ani z čeho vzniklo uhlí na Špicberkách, když bylo klima na Zemi neměnné a u nás přesto byly tropy při kterých to uhlí vznikalo taky. To tu tehdy pálily fosilní paliva Marťani a vytvořili skleníkové klima i za polárním kruhem? Mimochodem i na tom Marsu
byla kdysi voda a ta se vytratila jak, když se na něm neoteplovalo vlivem
lidské činnosti, ale naopak se tam ochladilo? Určité lidstvo přilévá
"olej" do ohně, ale základ tkví v cykličnosti těchto jevů na Zemi a hlavního viníka vidím ve Slunci a jeho cyklech, které ovlivňují klima na Zemi více, než desetiny procent skleníkových plynů dodaných lidmi navíc.
Psychologicky je lépe obvinit lidstvo a taky ho omezovat, než rezignovat
na to, že i tak k tomu dojde a lidé by se nenechali omezovat. Utahování
opasků je směřováno na chudou většinu, aby nikdo neomezoval bohatou
menšinu, která plýtvá za zbytek, kterému se stále více utahují opasky.
Je to uzurpace práva plýtvat pro vyvolené a omezovat zbytek, aby těm
vyvoleným zůstalo co nejvíce a co nejdéle.
Odpovědět
PE

Petr Elias

1.11.2024 09:05 Reaguje na Břetislav Machaček
To je zase blábol. :D
Odpovědět
ss

smějící se bestie

1.11.2024 09:44 Reaguje na Petr Elias
Že by až tak ?
Odpovědět
PE

Petr Elias

1.11.2024 09:51 Reaguje na smějící se bestie
Ani mě nepřekvapuje, že těm kravinám dáváš jedničku s hvězdičkou. :D
Odpovědět
ss

smějící se bestie

1.11.2024 09:43 Reaguje na Břetislav Machaček
1*
Odpovědět
LM

Ladislav Metelka

1.11.2024 09:15
Žádná jednotlivá událost není přímým důsledkem zmeny klimatu. Ani nemůže být, protože klima je o statistických charakteristikách za delší období a nepopisuje jednotlivé události. Můžeme se bavit o tom, jestli se mění četnost nebo intenzita podobných událostí, ale nelze to dávat za příčinu jednotlivých událostí.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

1.11.2024 09:44 Reaguje na Ladislav Metelka
1**
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

1.11.2024 09:26
Jako všude, tak i zde se nejlépe staví v zátopových oblastech.
Odpovědět
pk

pepa knotek

1.11.2024 09:44
Ve Španělsku bylo od r. 2021 zlikvidováno více jak 100 přehrad, v Evropě bylo odstraněno víc jak 500 přehrad - to za účelem obnovy řek a biologické diverzity. I tato činnost má svá pozitiva a negativa, obyvatelstvo v postižených oblastech nad biologickou rozmanitostí jásat nebude a škody jdou do miliard, uhradí to nakonec všichni formou vyšších daní a vyššího pojistného.
Odpovědět
PE

Petr Elias

1.11.2024 10:01 Reaguje na pepa knotek
Těch přehrad zlikvidovaných ve Valencii na Río Turia....páni, strašně vysoké číslo...
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

1.11.2024 10:00
Odborníci již několik let upozorňují, že k extrémním povětrnostním jevům bude docházet častěji a s vyšší intenzitou - tedy nic překvapivého.
Máte-li fyzikální soustavu , zde atmosféru, která absorbovala více energie než v minulosti (vyšší obsah vodní páry plus nárůst globální teploty) , je zcela zřejmé , že tento systém bude měnit svoji energii s vyšší intenzitou.

Vezmeme-li v potaz další vysoce pravděpodobné tvrzení, že emise CO2 budou do r. 2050 narůstat , potom by se společnost měla zaměřit podstatně více na adaptaci sídel a krajiny na změnu podmínek a neutrácet astronomické zdroje pouze na snižování emicí CO2. Zářným příkladem ekomagoři v čele EU.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist